English     رسانه     کتابها     عکس     درباره     تماس    

۱۱ مرداد ۱۳۹۱ ۳:۰۰ بֽظֽ

جلوگیری از فرار مغزها با طرح مجلس!

همشهری - حمید ضیایی‌پرور:آن طور که در خبرها آمده مجلس در حال طراحی و تدوین طرحی به‌منظور جلوگیری از فرار مغزها از کشور است.

۲۸ تیر ۱۳۹۱ ۱:۲۶ بֽظֽ

چراغ سبز وزارت بهداشت به پزشکان برای عبور از تعرفه‌ها

همشهری : حمید ضیائی پرور: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: تعرفه‌های مصوب دولت برای رعایت ارائه‌کنندگان خدمت به مردم عادی است اما اگر در جایی فرد توانمندی خودش بخواهد هزینه اضافی پرداخت کند دیگر به دخالت وزارت بهداشت برای کنترل نیازی نیست.ا

۲۵ تیر ۱۳۹۱ ۴:۰۷ بֽظֽ

سخنرانی در باره مخاطب و مخاطب شناس

امروز یکشنبه ۲۵ تیر ماه به ارایه سخنرانی در باره مخاطب و مخاطب شناسی در همایش معاونین اجتماعی ناجا پرداختم. هر سخنرانی و ارایه برای من درس آموز است ، چون وقتی قرار است آدم خودش را برای یک سخنرانی ۲ ساعته آماده کند مجبور است کلی مطالعه و تحقیق داشته باشد و به اصطلاح خودش را به روز کند . یاد حرف دکتر علی اکبر فرهنگی استاد خوبم در علوم و تحقیقات افتادم ، می گفت اگر درسی یا موضوعی را می خواهی خوب یاد بگیری آن را تدریس کن.فایل پاورپوینت این سخنرانی در بخش کتابفروشی الکترونیک سایت خبرنگار قرار گرفت. از اینجا دانلود کنید

۱۹ تیر ۱۳۹۱ ۳:۴۰ بֽظֽ

پژوهش و رشد علمی در ایران

همشهری - حمید ضیایی پرور : یکی از مشکلات اصلی نظام پژوهشی در ایران به ویژه در حوزه علوم انسانی ، تقلید از روش پژوهشی پوزیتیویستی دهه ۵۰ غرب است . در این روش که اکنون سالها است حتی در خود غرب نیز منسوخ شده است ، موضوعات و مسایل مورد تحقیق و پژوهش با اتکا به علوم ریاضی و آمار مورد بررسی و سنجش قرار می گیرد ، کمی سازی اطلاعات و یافته های پژوهشی اصل دیگری است که در این روش بر آن تاکید می شود ، تا مساله ای در قالب نمودارها و جداول ریاضی در نیاید و آزمون های آماری در باره آن انجام نشود مورد قبول و تایید قرار نمی گیرد ، همچنین مشکل دیگر این روش پژوهشی تعمیم یافته های پژوهش به کل جامعه می باشد.

۷ تیر ۱۳۹۱ ۳:۲۲ بֽظֽ

دفاع از پایان نامه ای در حوزه شبکه های اجتماعی در دانشگاه سوره

امروز چهارشنبه ۷ تیر ۹۱ جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد آقای کاظم مزینانی دانشجوی کارشناسی ارشد ارتباطات دانشگاه سوره برگزار شد . موضوع پایان نامه وی بررسی ارتباط استفاده از شبکه های اجتماعی و هویت دینی در میان دانشجویان دانشگاه های تهران بود. استاد راهنمای وب دکتر امید علی مسعودی واستاد مشاور وی بنده (حمید ضیایی پرور) و استاد داور وی دکتر علی اضغر کیا رییس گروه ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی بودند. تمرکز بر موضوع شبکه های اجتماعی در حدقل ۷ پایان نامه کارشناسی ارشد طی دو سه سال اخیر باعث شده تا نتایج خوبی از این پژوهش ها به دست آید که می تواند مورد استفاده مسئولان و دست اندکاران ذی ربط کشور قرار بگیرد . دکتر کیا در این جلسه می گفت که چند رساله ارشد در حوزه شبکه های اجتماعی در دانشگاه های علامه و تهران دفاع شده است . به نظر من اکنون وقت آن رسیده است که با استفاده از نتایج این تحقیقات یک فراتحلیل در این زمینه انجام شود

۱۵ خرداد ۱۳۹۱ ۶:۲۱ بֽظֽ

کلاس های کیش تمام شد

این ترم هم به سلامتی تمام شد. کلاس های دانشگاه جامع کیش این ترم خیلی برایم خسته کننده بود. اگر چه دانشجویان خون گرم و خوبی داشتم اما رفت و برگشت به کیش با این هواپیماهای درب و داعان هم ریسک داره و هم هوای کیش از اردیبهشت به بعد واقعا کلافه کننده است. فکر کنم به استراحت نیاز دارم

۳ خرداد ۱۳۹۱ ۰:۴۷ بֽظֽ

کارگاه اینترنت و روش تحقیق در گردهمایی پژوهشگران محلات شهرداری تهران

امروز چهارشنبه ۳ خرداد ۹۱ در گردهمایی پژوهشگران محلات شهر تهران که به دعوت شهرداری تهران در مرکز آموزش نیروی انسانی باقر العلوم در شرق تهران برگزار شده بود به ارایه کارگاه در زمینه اینترنت و روش تحقیق پرداختم.این موضوعی است که از سالها پیش دنبال می کنم و انشاء الله در آینده به صورت یک کتاب منتشر خواهد شد. فایل پاورپوینت این کارگاه را می توانید از بخش فروشگاه الکترونیکی سایت خبرنگار از طریق این لینک مستقیم دریافت کنید.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ۳:۵۱ بֽظֽ

در این نظر سنجی در باره ایمیل شرکت کنید

لطفا در این نظر سنجی دانشگاهی که در باره ایمیل است شرکت کنید .کلا ۱۰ سوال است.

۵ اسفند ۱۳۹۰ ۳:۱۴ بֽظֽ

کتاب تکنولوژی های کاربردی روابط عمومی الکترونیک ، منبع درسی دانشگاه های علامه طباطبایی و سوره شد

کتاب تکنولوژی‌های کاربردی روابط عمومی الکترونیک (دوجلد) نوشته دکتر حمید ضیایی پرور در ردیف منابع قابل رجوع دانشگاهی قرار گرفت. به گزارش سیتنا، بر اساس آنچه در ویژگی‌ها و شرح درس روابط‌عمومی الکترونیک دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه‌طباطبایی و دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۰-۹۱ آمده است کتاب تکنولوژی‌های کاربردی روابط عمومی الکترونیک (دوجلد) نوشته دکتر حمید ضیایی پرور ، به همراه کتابهای روابط عمومی دوفضایی نوشته دکتر سعید رضا عاملی، و مجموعه مقالات همایش روابط عمومی الکترونیک به عنوان منبع قابل رجوع دانشجویان معرفی شده است. پیش از این نیز اساتید واحدهای مختلف دانشگاه علمی و کاربردی، مطالعه برخی از این کتب را به دانشجویان خود توصیه می‌کردند.

۵ بهمن ۱۳۹۰ ۵:۱۵ بֽظֽ

عناوین کتابها و مقالات منتشره در کتابفروشی الکترونیک سایت خبرنگار

تا امروز حدود ۴۲ عنوان کتاب و مقاله علمی بر روی سایت خبرنگار قرار گرفته است که می تواند منبع خوبی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای علوم ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز محققان و پژوهشگران این عرصه باشد . تلاش شده است تا در حد مقدورات در سریع ترین زمان ممکن مستندات مذکور بعد از تولید و انتشار بر روی بخش کتابفروشی الکترونیک سایت خبرنگار قرار گیرد . فهرست کامل این کتابها و مقالات در ادامه ارایه می شود تا هر فردی مایل بود سریعتر و راحت تر بتواند به لینک مربوطه دسترسی داشته باشد .

۱۲ دی ۱۳۹۰ ۲:۰۵ بֽظֽ

پذیرش دانشجوی بدون کنکور در رشته روابط عمومی

واحد ۴۱ دانشگاه جامع علمی-کاربردی دانشجو می‌پذیرد

۱۰ آبان ۱۳۹۰ ۲:۴۹ بֽظֽ

آن مرد در برف آمد

من امروز صبح به دانشگاه دماوند رفتم. همه جا برف باریده بود. هنوز هم برف می آمد، زمین سفید بود ،کوه ها هم سفید پوش بودند. هواه خیلی دلچسب بود. این بود سفر کوتاه من به دماوند.( خداییش ایراد نگیر که مثل انشای دبستانی ها شده است، سادگی نوشتنم به سادگی برف های دماوند است).

۲۷ مهر ۱۳۹۰ ۲:۲۳ بֽظֽ

خودمان را تحریم علمی نکنیم

همشهری - حمید ضیایی‌پرور: پایگاه علمی «الزویر» که پیش از این دسترسی دو دانشگاه ایرانی به اطلاعات علمی را تحریم کرده بود، بر اساس رأی اکثریت روسای دانشگاه‌ها و اعضای بلندپایه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تحریم شد و هیأت ممیزی دانشگاه‌ها درصورت مشاهده مقالات علمی در این پایگاه امتیاز پدیدآورندگان را منفی و صفر قلمداد خواهد کرد.

۱۰ مهر ۱۳۹۰ ۵:۱۸ بֽظֽ

تغییر تاریخ کلاس های هفته اول کیش

قرار بود این هفته 14 مهر اولین هفته کلاس های من در دانشگاه کیش برگزار شود که به دلیل تداخل با برنامه کارگاه سایبر ژورنالیسم استان گیلان به هفته آینده یعنی 21 مهر موکول شد. دانشجویانی که این ترم با آنها کلاس دارم لطفا اطلاع رسانی کنند. هر چند به آموزش دانشگاه اطلاع داده ام. از همه به خاطر این تغییر برنامه عذر خواهی می کنم

۹ مهر ۱۳۹۰ ۰:۱۱ بֽظֽ

دفاع از پایان نامه ای در حوزه جنگ نرم

امروز شنبه ۹ مهر ماه ۹۰ جلسه دفاع پایان نامه ای در حوزه جنگ نرم در دانشگاه سوره برگزار شد. این رساله توسط آقای ایوب علیزاده به انجام رسیده بود و استاد راهنمای وی دکتر امید علی مسعودی و استاد مشاور وی بنده (حمید ضیایی پرور) و استاد داور وی دکتر بنی هاشمی رییس گروه ارتباطات دانشکده صدا و سیما بودند. کار شسته رفته ای بود که با استفاده از روش تحلیل محتوا انجام شده بود. عنوان کامل این رساله این بود: تحلیل محتوای مطبوعات ایران(کیهان و آفتاب یزد) در تحولات سال ۱۳۸۸ در ارتباط با موضوع جنگ نرم.

۲ مهر ۱۳۹۰ ۵:۵۱ بֽظֽ

دفاع از پایان نامه ای در حوزه شبکه های اجتماعی

روز چهارشنبه مورخ ۳۰ شهریور ۹۰ جلسه دفاع پایان نامه آقای ایمان آخی زاد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قوچان برگزار شد. موضوع پایان نامه وی بررسی نقش شبکه های اجتماعی مجازی در تحولات سال ۸۸ بود. استاد راهنمای ایشان بنده ( حمید ضیایی پرور) بودم و پایان نامه مذکور با نمره عالی پذیرفته شد. به نظرم یکی از بهترین پایان نامه هایی بود که در حوزه شبکه های اجتماعی دفاع شد و قابلیت استخراج حداقل دو مقاله را دارد.

۲۷ شهریور ۱۳۹۰ ۲:۳۴ بֽظֽ

ثبت‌نام آنلاین دانشگاه با اعمال شاقه

همشهری - طاهره ساعدی : اغلب دانشگاه‌ها به‌ویژه دانشگاه آزاد اسلامی فرایند انتخاب واحد دانشجویان را به‌صورت اینترنتی در آورده‌اند. این امر می‌تواند به رفاه و تسهیل امور دانشگاه بینجامد اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب واحد‌های دانشگاه آزاد در روزهای اخیر که زمان انتخاب واحد دانشجویان است، با مشکلات سرویس‌دهی اینترنتی دست و پنجه نرم‌می‌کنند؛ به‌گونه‌ای که انتخاب واحد نه‌تنها به‌صورت آنلاین انجام نمی‌شود بلکه به‌علت کندی سرورهای دانشگاهی، اتصال میان دانشگاه و بانک‌ها نیز به کندی و با اختلال صورت می‌گیرد و همین امر باعث مراجعات حضوری دانشجویان به واحدهای دانشگاهی و بانک‌ها شده است.
مشکل از اینجا نشأت می‌گیرد که زیرساخت‌های ارائه خدمات آنلاین در دانشگاه آزاد اسلامی بسیار ضعیف است و برای یک کار ساده که باید ۵ دقیقه طول بکشد، گاه ساعت‌ها وقت صرف می‌شود. اگر فقط اندکی از شهریه‌های اخذ شده از دانشجویان صرف تقویت این زیرساخت‌ها می‌شد، اینگونه اعصاب و وقت آنها تلف نمی‌شد!

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ ۳:۰۲ بֽظֽ

۱۹ شهریور ۱۳۹۰ ۷:۱۳ بֽظֽ

بدون کنکور دانشجوی خبرنگاری شوید

زمانی بود که برای دانشجو شدن آن هم دانشجوی رشته های ارتباطات و خبرنگاری باید از هفت خوان رستم رد می شدید اما حالا دانشگاه علمی کاربردی بدون کنکور در اغلب رشته ها دانشجو می پذیرد. علاقمندان رشته خبرنگاری می توانند برای ثبت نام به واحد 41 این دانشگاه مراجعه کنند. همچنین امکان ثبت نام برای چهار رشته دیگر شامل : 1- امور فرهنگي 2- خدمات كتابداري و اطلاع رساني 3- مترجمي اسناد و مدارك 4- تبلیغات و بازاریابی در این واحد دانشگاهی فراهم شده است. اطلاعات بیشتر در ادامه.

۱۴ شهریور ۱۳۹۰ ۳:۴۹ بֽظֽ

دفاع پایان نامه ای با عنوان شبکه های اجتماعی

امروز صبح جلسه دفاع پایان نامه آقای پورضرابیان دانشجوی کارشناسی ارشد ارتباطات دانشگاه سوره برگزار شد عنوان پایان نامه ایشان تاثیر شبکه های اجتماعی مجازی بر ارتباطات اجتماعی دانش آموزان دبیرستان های تهران بود. بنده(حمید ضیایی پرور) استاد راهنمای ایشان بودم و جناب آقای دکتر امیدعلی مسعودی استاد مشاور و آقای دکتر کوثری استاد داور این پایان نامه بودند. علی رغم تصور برخی ها ، این تحقیق نشان داد که دانش آموزان دبیرستانی تهران به میزان قابل توجهی از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده می کنند . این مساله بر روحیات و رفتارها و ارتباطات اجتماعی و خانوادگی آنها نیز تاثیر گذاشته است.
جالب است بدانید که همین ترم راهنمایی و مشاوره دو پایان نامه دیگر با موضوع شبکه های اجتماعی را بر عهده دارم که اولی مربوط به آقای ایمان آخی زاد دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد قوچان است با عنوان « بررسی نقش شبکه های اجتماعی مجازی در تحولات سال ۱۳۸۸ از نگاه دانشجویان ارشد ارتباطات دانشگاه های تهران» و دومی مربوط به آقای مزینانی در دانشگاه سوره با عنوان «بررسی رابطه استفاده از شبکه‌های اجتماعی و هویت دینی کاربران ، (مورد پژوهی: فیس بوک و دانشجویان دانشگاه‌‌های تهران) ». این دو نیز به زودی دفاع می کنند.
ترم گذشته نیز راهنمایی رساله ای با عنوان شبکه های اجتماعی و هویت ملی را در دانشگاه آزاد تهران مرکزی بر عهده داشتم که مربوط بود به آقای مهدوی. ظاهرا کم کم داریم می شویم استاد راهنمای هر چه پایان نامه در باره شبکه های اجتماعی است. از یک جهت خوب است که آدم کار متمرکز انجام بدهد نه؟

۴ شهریور ۱۳۹۰ ۱:۲۷ بֽظֽ

۳۱ مرداد ۱۳۹۰ ۰:۳۹ بֽظֽ

نخبگان بیکار

همشهری - دکتر حمید ضیایی‌پرور:این از آن شاهکارهای نظام علمی کشور است که به کسی نخبه اطلاق می‌شود که جویای کار است و دولت باید دستش را بگیرد و در جایی استخدامش کند. این چه‌جور نخبه‌ای است که نمی‌تواند علم و دانش‌اش را به تولید و اشتغال و کارآفرینی تبدیل کند و اندوخته‌های علمی و نخبگی‌‌اش فقط به درد قاب‌کردن و زدن به دیوار یا درج در رزومه می‌خورد و هیچ فایده‌ای برای جامعه و کشورش یا لااقل برای خودش ندارد؟

۲۸ مرداد ۱۳۹۰ ۰:۲۹ بֽظֽ

استادان ارتباطات لطفا این پرسشنامه را پر کنید

یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در ایمیلی از من خواسته ضمن پاسخ دادن به پرسشنامه پایان نامه اش با موضوع بررسي ديدگاه كارشناسان سياست و رسانه نسبت به اعتبار اسناد ويكي ليكس از دیگر استادان ارتباطات بخواهم این پرسشنامه را پر کرده و برای ایشان ایمیل کنند. خوشحالم که این سایت اگر هیچ خاضیت دیگری نداشته باشد لااقل به انجام برخی پروژه های تحقیقی در ایران کمک می کند. پرسشنامه را از اینجا دانلود کنید.

۲۶ مرداد ۱۳۹۰ ۵:۰۱ بֽظֽ

درخواست یک دانشجوی ارشد ژورنالیسم برای همکاری پژوهشی

یکی از دانشجویان رشته ژورنالسیم دانشکده صدا و سیما در ایمیل به من نوشته است: این روزها مشغول انجام پایان نامه ای با موضوع " زندگی بدون تلویزیون" هستم و قرار بر انجام کاری آزمایشی در این زمینه است. متاسفانه علیرغم جستجوی فراوان برای یافتن افرادی که حاضر به شرکت در این پژوهش باشند توفیقی نداشته ام. تلاش من یافتن خانواده هایی است که حداقل سه ساعت در روز تلویزیون را روشن نگه می دارند و کل خانواده حاضر باشند به مدت دوهفته تلویزیون نگاه نکنند تا اثرات این حذف در خانواده مورد بررسی قرار گیرد. هر کس مایل است برای تکمیل این پروژه تحقیقاتی کمک کند می تواند این فرم را دانلود کرده و اطلاعات بیشتر از جمله اطلاعات تماس ایشان را دریافت کند.

۱۸ مرداد ۱۳۹۰ ۳:۱۶ بֽظֽ

بازنگری کنید نه حذف!

همشهری - حمید ضیایی‌پرور : خبر حذف 13 رشته کارشناسی ازجمله 2 رشته روابط‌عمومی و روزنامه‌نگاری از فهرست رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 90 دانشگاه علامه طباطبایی، علاوه بر سردرگمی داوطلبان این رشته‌ها، موجب شگفتی نهادهای تخصصی این حوزه شده است.

۱۶ مرداد ۱۳۹۰ ۳:۰۲ بֽظֽ

ابهام در حذف رشته های روزنامه نگاری و روابط عمومی از دانشگاه علامه و تهران

طی روزهای گذشته خبرهایی در باره حذف ناباورانه 13 رشته علوم انسانی از جمله روزنامه نگاری و روابط عمومی در مقطع کارشناسی دانشگاه های علامه طباطبایی و تهران در رسانه ها منتشر شد. پیگیری های همشهری نشان داد که نه وزارت علوم چنین دستوری صادر کرده و نه دانشگاه علامه از آن خبر دارد ، مساله دارد جالب می شود . یک مقام وزارت علوم گفته تا 16 مرداد یعنی امروز وضعیت مشخص خواهد شد. آیا این حذف شدن تنها یک اشتباه تایپی بوده است یا برای تست کردن افکار عمومی ؟

۱۴ مرداد ۱۳۹۰ ۵:۳۵ بֽظֽ

پاسخ به نقد کتاب بررسی پیام های ارتباطی

کتاب بررسی پیام های ارتباطی تالیف مشترک دکتر حسن رستمی و دکتر حمید ضیایی پرور که در سال 1389 به همت دبیرخانه همایش روابط عمومی الکترونیک و توسط انتشارات سیمای شرق منتشر شد، از سوی نویسنده وبلاگ منتقد ارتباطات به آدرس http://montaghedmedia.blogfa.com مورد نقد قرار گرفته است . از آنجا که این نقد مفصل حاوی نکات و مواردی است که نیاز به توضیح و پاسخ دارد ، در ادامه به طور مشروح به این نقد از سوی نویسندگان کتاب پاسخ داده شده است.

۸ مرداد ۱۳۹۰ ۲:۵۷ بֽظֽ

۷ مرداد ۱۳۹۰ ۳:۲۴ بֽظֽ

در تکمیل پرسشنامه دکترا مشارکت کنید

یکی از دوستان خوبم آقای اصغر حیدری مشغول تکمیل پرسشنامه های مرتبط با تز دکترای خودش است. از من نیز خواسته است تا این پرسشنامه را روی سایت خبرنگار قرار دهم . از صاحب نظرات ارتباطات و حوزه گردشگری خواسته شده به سوالات این پرسشنامه پاسخ دهند. فایل پرسشنامه را از اینجا دانلود کنید و بعد از پرکردن به ایمیل من یا ایمیل آقای حیدری ارسال نمایید.
اطلاعات بیشتر در ادامه همین پست.

۵ مرداد ۱۳۹۰ ۵:۳۶ بֽظֽ

ترم تابستانی دانشگاه دماوند

از امروز ترم تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند شروع شده است. البته برای من با یک هفته تاخیر. دانشجویان رشته ارتباطات مقطع کارشناسی هستند و من درس اصول روابط عمومی را تدریس می کنم . یک جور تجربه جدید است ترمی فشرده در 5 روز فول تایم . یعنی 16 جلسه در 5 روز در هفته پی در پی برگزار می شود . هم مخ من تیلیت شد هم مخ دانشجویان خدا رحم کند به ماه رمضان! راستی دانشگاه دماوند حسابی نو نوار شده است ساختمان های جدید روی تپه رو به کوه ، محوطه سازی های جدید . خدا کند شیوه های مدیریتش هم نو نوار شود. مثل ساختمان هایش!

۳ مرداد ۱۳۹۰ ۴:۱۱ بֽظֽ

اطلاعیه استخدام

جالب است که علی رغم اینکه گفته می شود کار نیست طی روزهای اخیر چندین تقاضای جذب نیرو به من ارسال شده که عینا تقدیم می کنم:

۳۱ تیر ۱۳۹۰ ۳:۴۵ بֽظֽ

راه‌اندازی دوباره شبکه علمی کشور!

همشهری - حمید ضیایی پرور: شبکه علمی کشور که 11سال پیش راه‌اندازی شده بود قرار است مجددا به‌زودی راه‌اندازی شود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ۳:۳۷ بֽظֽ

ماجرای کشف پایان‌نامه تقلبی

همشهری - حمید ضیایی‌پرور: رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات از کشف پایان‌نامه جعلی و تکراری یک دانشجوی تحصیلات‌ تکمیلی در حوزه علوم انسانی خبر داده و گفته: دانشگاه مربوطه که متوجه کپی‌‌بودن پایان‌نامه شده بود درباره ابطال مدرک تحصیلی ارائه‌کننده پایان‌نامه اقدام می‌کند. سید امید فاطمی در16خرداد90 در گفت‌وگو با مهر در این باره گفته: دانشگاهی به ایران‌داک اعلام کرد که یک پایان‌نامه در حوزه علوم انسانی شناسایی شده که کاملاً تکراری و محصول یک کپی‌برداری بوده است.از این پایان‌نامه دفاع هم شده بوده ولی چون قبلاً توسط دانشگاه تأیید شده بود آن را روی ایران‌داک قرار داده بودیم،وقتی دانشگاه تکراری بودن این پایان‌نامه را اعلام کرد، مرکز ایران‌داک هم آن را از روی پایگاه ثبت اطلاعات پایان‌نامه‌ها برداشت.

۲۰ خرداد ۱۳۹۰ ۵:۵۵ بֽظֽ

درس‌هایی از هک بزرگ‌ترین سایت پایان‌نامه‌ها

همشهری - حمید ضیایی‌پرور: سایت ایران داک که بر اساس گزارش‌های رسمی دارای مقام اول از نظر حجم محتوا در میان پایگاه‌های ‌وب دولتی است به‌گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، برای ساعاتی هک شده اما این حمله ناکام ماند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۰ ۲:۴۶ بֽظֽ

آخرین جلسه کلاس های کیش

پنج شنبه 12 خرداد تا شنبه 14 خرداد آخرین روزهای کلاس های دانشگاه کیش خواهد بود. دانشجویانی که پرس و جو می کردند مطلع باشند بلیط رفت و برگشتم بالاخره اوکی شد . کلاس ها تشکیل می شود . منتهی کلاس روز پنج شنبه از ساعت 11 تشکیل خواهد شد. با احترام . حمید ضیایی پرور

۱ خرداد ۱۳۹۰ ۱۱:۳۷ قֽظֽ

نشستي با حضور استادان برجسته ارتباطات

در نشست تخصصی" راهبردهای دستیابی به سیاستهای کلی رسانه‌ای " که روز سه شنبه سوم خرداد در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت برگزار مي شود استادن برجسته ارتباطات حضور دارند. استاداني همچون :
دکتر مهدی محسنیان راد
دکتر یونس شکرخواه
دکتر مهدی فرقانی
دکتر علی اصغر محکی
دکتر محمد دادگران
دکتر عبدالله گیویان
دکتر داود زارعیان
دکتر محمد سلطاني فر
گردهمايي اين استادان در چنين نشستي و بحث در باره موضوعي همچون راهبردهای دستیابی به سیاستهای کلی رسانه‌ای ، آن را به يکي از با کيفيت ترين کلاس هاي دانشگاهي تبديل مي کند. شايد حضور اين همه استاد حتي در يک ترم در يک دانشکده ارتباطات ميسر نباشد. اين نشست فرصت مغتنمي براي دانشجويان ارتباطات دانشگاه هاي کشور است تا از دانش و تجربيات اين استادان فرهيخته استفاده کنند.این نشست روز سه شنبه 3/3/1390 از ساعت 9 الی 12 در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام واقع در انتهای خیابان پاسداران، روبروی ضلع جنوبی پارک نیاوران، ساختمان شماره 840 برگزار می‌شود و حضور همه علاقمندان در آن آزاد است.
اطلاعات بيشتر در ادامه.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۰:۱۴ قֽظֽ

نشست " راهبردهای دستیابی به سیاستهای کلی رسانه‌ای " برگزار می‌شود

نشست تخصصی" راهبردهای دستیابی به سیاستهای کلی رسانه‌ای " روز سه شنبه سوم خرداد با حضور صاحبنظرانی چون مهدی محسنیان راد، محمد دادگران، عبدالله گیویان، یونس شکرخواه، داود زارعیان، علی اصغر محکی، مهدی فرقانی در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار می‌شود.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۲:۴۳ بֽظֽ

میزگرد تخصصی - مسایل و مشکلات ترجمه نظریه های ارتباطی در ایران

امروز شنبه 24 اردیبهشت 90 میزگردی تخصصی با عنوان مسایل و مشکلات ترجمه نظریه های ارتباطی در ایران با حضور آقایان دکتر افخمی ، دکتر منتظر قائم ، خانم دکتر ببران و بنده ( حمید ضیایی پرور) در سرای روزنامه نگاران نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد. دیدگاه های حاضران در میزگرد در باره مشکلاتی همچون کمبود متون ترجمه شده ارتباطی ، به روز نبودن این آثار ، تکراری کاری در ترجمه ها، ترجمه توسط دانشجویان به اسم استادان ! ، عدم حمایت مراکز تحقیقاتی و انتشاراتی از آثار نظری ارتباطات ، ترجمه به اسم تالیف ، کار انفرادی انجام دادن به جای تیم ورکینگ و تاصیر پذیرفتن از مشکلات عمومی نشر و ژورنالیسم در ایران ، بحث و تبادل نظر کردند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۵:۳۲ بֽظֽ

کلاس های دانشگاه کیش

به اطلاع دانشجویان دانشگاه کیش می رساند کلاس های مورخ 15 ، 16 و 17 اردیبهشت به علت نبود بلیط هواپیما کنسل شد. کلاس جبرانی روزهای 22 و 23 همین ماه برگزار می شود. به امید روزی که بلیط هواپیما راحت گیر بیاید.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۲:۱۰ بֽظֽ

دانلود کنید: نسخه تمام متن کتاب رسانه و مشارکت سیاسی

نسخه تمام متن کتاب رسانه و مشارکت سیاسی توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد. کتاب را از این آدرس دانلود کنید. در این کتاب که به صورت پژوهش نامه تهیه و تالیف شده است مقالاتی به این شرح وجود دارد:
نقش رسانه‌ها در فرایند جلب مشارکت سیاسی/ حسن سبیلان اردستانی
نقش رسانه‌ها در مشارکت سیاسی شهروندان/ شهرود امیرانتخابی و جواد حیران‌نیا
بررسی نقش مشارکتی رسانه‌ها در انتخابات/ بهاره نصیری
نقش رسانه‌های مختلف در انتخابات/ مریم طاهریان
مشارکت رسانه‌های جدید در قلمروی سیاست/بابک دربیکی
تاثیر رسانه‌های نوین بر افزایش و یا کاهش مشارکت سیاسی/ میثم سام‌بند

۹ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۴:۵۱ بֽظֽ

هر چه تحقیق بیشتر ، تخلف بیشتر!

همشهری - حمید ضیایی پرور : « تخلف و تقلب در حوزه تحقيق در همه جاي دنيا وجود دارد و به‌خصوص هر جا كه تعداد تحقيقات بيشتر مي‌شود به‌تبع آن خواه نا خواه تخلفات هم بيشتر مي‌شود.» این سخنان را مصطفي قانعي معاون تحقيقات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی بر زبان رانده است . منطق این سخنان قابل فهم است و مثال هر که بامش بیش برفش بیشتر را به ذهن متبادر می کند اما نکته ای که باید به آن توجه کرد ضریب یا نسبت تخلفات علمی و تحقیقاتی و کیفیت آن در نقاط مختلف دنیا است . اینکه همزمان با بالا رفتن تعداد تحقیقات ، تعداد تخلفات هم بالا برود امری طبیعی به نظر می رسد اما اگر همزمان با بالا رفتن تعداد تحقیقات ، نسبت یا ضریب تخلفات هم بالا برود نه تنها طبیعی نیست بلکه نشان دهنده افزایش کاذب و غیر طبیعی رشد تحقیقات در یک کشور است .

۲۷ فروردین ۱۳۹۰ ۷:۴۳ بֽظֽ

یک وبلاگ دانشگاهی در حوزه رسانه

این پست حاوی دو خبر است : اول اینکه یک بلاگ سرویس جدید راه اندازی شده به نام برنگار که ادعا می کند اولین سرویس وبلاگ فارسی با ساختار خبری است . دو م اینکه یک وبلاگ در زیر مجموعه این سایت راه اندازی شده با نام مدیریت رسانه که توسط دانشجویان ارشد مدیریت رسانه دانشگاه علامه طباطبایی به روز می شود . مطالب جالب و خوبی در این وبلاگ دیده می شود که ارزش خواندن دارد . به خصوص در این برهوت محتوا در سایتها و وبلاگهای ارتباطی که برخی سال به سال به روز نمی شوند و فقط به درد درج آدرس در کارت ویزیت آقایان می خورند!

۱۴ فروردین ۱۳۹۰ ۲:۵۵ بֽظֽ

کلاس های دانشگاه در ایام تعطیلات نوروز

کلاس های درس دانشگاه کیش در روزهای 11 و 12 فروردین تشکیل شد . این البته در نوع خودش رکوردی کم سابقه در دانشگاه های ایران است که روزهای تعطیل هم کلاس درس برگزار شود. البته دانشجویان کیش آن قدر علاقمند هستند و به بنده نیز لطف دارند که حداقل 8 نفر از آنان در کلاس ها حضور یافتند و کلاس رسمیت پیدا کرد. امروز در خبرها آمده که معاون وزیر علوم گفته تعطیلی بعد از 13 فروردین دانشگاهها غیر قانونی است و از روز 14 فروردین کلاسها باید تشکیل شود .یاد این شعر افتادم که درس معلم ار بود زمزمه محبتی ، جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را.

۱۶ اسفند ۱۳۸۹ ۳:۳۱ بֽظֽ

پایان نامه ، پژوهشگاه و ادعایی جدید!

همشهری - حمید ضیایی پرور : «دکتر اميد فاطمي رئيس پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران گفته: طي 3 سال گذشته هيچ پايان نامه‌اي به فروش نرسيده است.» این البته خبر نوید بخشی در عرصه علم و فناوری ایران به شمار می رود اما کلمه «فروش» به شدت ابهام برانگیز است و این طور القا می کند که ممکن است احتمالا شاید در این فاصله پایان نامه های بسیاری کپی برداری شده و به طور رایگان در اختیار این و آن قرار گرفته است یا حتی امکان دارد پایان نامه های تقلبی بدون دریافت هزینه تهیه و به دانشگاهی ارایه شده و هیچ هزینه ای بابت آن به هیچ احد الناسی پرداخت نشده است چون احتمالا تقلب کننده و بهره بردار نهایی یکی بوده است .

۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ۰:۵۵ بֽظֽ

۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ۴:۰۳ بֽظֽ

دفاع از پایان نامه ای در حوزه بازی های رایانه ای

امروز سه شنبه 10 اسفند 89 جلسه دفاع خانم بیات از دانشجویان ارشد ارتباطات تهران مرکزی برگزار شد . پایان نامه وی در حوزه بازی های رایانه ای بود و بنده افتخار داشتم به عنوان استاد مشاور ایشان باشم . واقعیت این است که امروز بازی های رایانه ای به عنوان یک رسانه جدید در آمده اند و کارکردهای ارتباطی گسترده ای دارند ، با این وجود ایران در زمینه تولید بازی های رایانه ای بسیار ضعیف عمل کرده است . تعداد بازی های ایرانی به زحمت به 50 مورد می رسد و تازه همین 50 تا هم از تیراژ بالایی برخوردار نیست . هنوز در هیچ دانشگاهی در ایران رشته بازی رایانه ای راه اندازی نشده است و کارشناس وبرنامه نویس بازی به صورت آکادمیک و تحصیل کرده نداریم.

۲ اسفند ۱۳۸۹ ۹:۰۰ قֽظֽ

شروع ترم جدید در دانشگاه کیش

دیروز یکشنبه اول اسفند 89 شروع ترم جدید در دانشگاه کیش بود. من دیروز و امروز در کیش بودم . جمع جدیدی از دانشجویان مقطع کارشناسی روابط عمومی به دوستان من اضافه شدند . دروسی که این ترم دارم شامل: رسانه های الکترونیک ، نظریه های ارتباطات ، اصول گزارش و مقاله و مدیریت روابط عمومی است . نمی دانم در کیش چه انرژی مثبتی هست که علی رغم همه مشکلات رفت و آمد و دردسرهایش باز هم آدم را متصل نگه می دارد . شاید طبیعت زیبای کیش ، شاید آرامشش ، شاید هم آدم های خونگرمش . به هر حال در پشت این ستاره حلبی قلبی از طلا نهفته است. مگه نه ؟ معاون کلانتر!

۲۷ بهمن ۱۳۸۹ ۶:۳۵ بֽظֽ

بازگشت سازمان سنجش به دوره ثبت نام حضوری!

همشهری - حمید ضیایی پرور : با وجودی که سال ها است تمام مراحل ثبت نام کنکور دانشگاه و به ویژه کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ها توسط سازمان سنجش به صورت اینترنتی انجام می شود ، امسال برای اولین بار در بدعتی عجیب این سازمان اقدام به اتخاذ رویه ای کرده که نشان دهنده وجود مشکلات مدیریتی در این سازمان می باشد.

شبکه علمی کشور راه‌اندازی مجدد نشد

همشهری - حمید ضیایی پرور :با وجود حداقل 5 مصاحبه خبری مسئولان وزارت علوم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر راه‌اندازی شبکه علمی کشور در ایام دهه فجر امسال، از راه‌اندازی این شبکه در ایام مذکور خبری منتشر نشد؛ چرا که اساسا این شبکه 10 سال پیش راه‌اندازی شده بود

۲۲ بهمن ۱۳۸۹ ۵:۲۹ بֽظֽ

دفاع از پایان نامه ای در حوزه سایبر

روز پنج شنبه مورخ 21 بهمن 89 جلسه دفاع پایان نامه آقای فرهاد مهدوی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته ارتباطات دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی با عنوان فضای سایبر و هویت ملی برگزار شد ، بنده به عنوان استاد مشاور این رساله طی مدت دو ترمی که این دانشجوی سخت کوش بر روی این رساله کار می کرد چیزهای بسیاری آموختم و البته مرتبط بودن موضوع با حوزه مطالعاتی من هم باعث شده بود تا بهتر بتوانم با ایشان همفکری داشته باشم . به نظر می رسد اگر موضوعات رساله ها با توجه به تخصص و حوزه تمرکز مطالعاتی استادان به آنها ارجاع شود دستاورد بیشتری خواهد داشت . آقا فرهاد تبریک ! راحت شدی!

۶ بهمن ۱۳۸۹ ۲:۱۶ بֽظֽ

ژورنال های علمی – پژوهشی حوزه رسانه در ایران

همشهری - حمید ضیایی پرور : تا چندی پیش در ایران هیچ ژورنال علمی – پژوهشی معتبری در ایران وجود نداشت که دانشجویان ، استادان و فارغ التحصیلان رشته های ارتباطات ، ژورنالیسم و رسانه نگاری بتوانند تولیدات علمی خود را در آن منتشر نمایند .

۳ بهمن ۱۳۸۹ ۲:۲۶ بֽظֽ

کنکور متمرکز دکترا

همشهری - حمید ضیایی پرور : وزارت علوم امسال برای اولین بار تصمیم گرفته تا آزمون دکترای دانشگاه های سراسر کشور نیز به صورت متمرکز توسط سازمان سنجش برگزار شود . آیین نامه ابلاغی وزارت علوم تصریح می کند که پذیرش دانشجوی دکتری برای سال تحصیلی 91-90 از طریق کنکور سراسری سازمان سنجش خواهد بود. داوطلبان در صورت به دست آوردن حد نصاب نمره قبولی در آزمون سازمان سنجش، به صورت سه برابر ظرفیت به دانشگاهها معرفی می شوند و در این مرحله که پذیرش نهایی از سوی دانشگاهها انجام می شود، دانشگاهها می توانند نسبت به انتخاب دانشجو اقدام کنند.

۱۷ دی ۱۳۸۹ ۲:۴۸ بֽظֽ

پایان ترم دانشگاه کیش

خوب به سلامتی این هفته آخرین جلسات ترم پاییز تدریسم در دانشگاه جامع کیش بود که تمام شد . جالب است روزهای آخر ترم استاد خیلی ریلکس است و دانشجویان پر از استرس و روزهای اول ترم استاد استرس دارد و دانشجویان ریلکس. این به آن در! ترم خوبی بود با دانشجویانی بسیار پر انگیزه و دوست داشتنی! و البته ترم پاییز بهترین ترم تدریس در کیش است به خاطر هوای بهاری اش.سخت ترین بخش این ترم رفت و آمد با هواپیما است که آدم هر بار اشهدش را می گوید و سوار می شود . هر چند روی زمین توی جاده اش هم وضعیت بهتر از آسمان نیست.

۵ آذر ۱۳۸۹ ۲:۱۳ بֽظֽ

آغاز هدفمندسازی پایان‌نامه‌ها

همشهری - حمید ضیایی پرور : مدیر کل امور پژوهشی وزارت علوم از آغاز هدفمندسازی پایان نامه های تحصیلات تکمیلی همزمان با ارسال فهرست اولویتهای پژوهشی کشور به دانشگاهها خبر داده است ، به گفته فیروز بختیاری نژاد ، اولویت های پژوهشی کشور بر اساس فهرست تهیه شده توسط معاونت پژوهشی وزارت علوم، فهرست اولویت های پژوهشی تعیین شده توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری، فهرست اولویت های مندرج در نقشه جامع علمی کشور و فهرست اولویت های علوم انسانی تهیه شده است. در طرح "هدفمندسازی پایان نامه ها" دانشگاهها باید پژوهش های مرتبط با پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی را بر اساس اولویت های پژوهشی کشور هدایت کنند.

۲۸ آبان ۱۳۸۹ ۶:۳۸ بֽظֽ

ترافیک در فرودگاه مهرآباد

این چندمین بار است که هنگام مراجعه به فرودگاه مهرآباد ، به دلیل پر بودن ظرفیت پارکینگ مجبورم یک ساعت استرس را تحمل کنم . پنج شنبه 27 آبان که برای یک سفر یک روزه برای تدریس در دانشگاه کیش عازم فرودگاه مهرآباد بودم ساعت 6 صبح به دلیل پر بودن ظرفیت پارکینگ مجبور شدم حدود یک ساعت پشت درهای بسته بایستم و چون هیچ جای پارکی هم در اطراف نیست با چه جان کندنی توانستم یک جای پارک پیدا کنم . حالا می بینم سایت تابناک گزارشی زده در باره کمبود جای پارک در این فرودگاه که واقعا درست نوشته . البته جالب است بدانید فرودگاه امام در وسط بیایان نیز دست کمی از فرودگاه مهرآباد ندارد . این یعنی اوج مدیریت که یک فرودگاه بزنی در کیلومتر 40 بیابان . بعد کمتر از 2 سال بعد از راه اندازی فرودگاه ، جای پارک برای خودروها پیدا نشود و ملت سرگردان شوند . تصورش را بکنید اگر کسی به خاطر کمبود جای پارک مجبور به کنسل کردن سفرش بشود تا آخر عمر این مساله را فراموش نخواهد کرد چون مثلا یک کنسلی پرواز برای یک خانواده 3 نفره در سفر کیش یعنی چیزی حدود 550 هزار تومان ضرر.

۱۱ آبان ۱۳۸۹ ۳:۵۳ بֽظֽ

ضرورت‌ به‌ روز رسانی علوم انسانی

همشهری - حمید ضیایی‌پرور: هنوز چند روز از انتشار خبر توقف صدور مجوز جدید برای 12 رشته علوم انسانی در دانشگاه‌ها تا زمان بازنگری محتوا و متون درسی این رشته‌ها نگذشته بود که همان مقام مسئولی که این خبر را داده بود، در توضیحی جدید اعلام کرد که هیچ‌گونه توقفی در پذیرش دانشجو در هیچ‌یک از رشته‌های علوم انسانی صورت نگرفته است.

۲ آبان ۱۳۸۹ ۵:۰۳ بֽظֽ

دانلود کنید : کتاب پوشش خبری

این اولین استاد ارتباطات است که متن کامل کتاب چاپی اش را روی اینترنت به صورت مجانی منتشر می کند آفرین به این سخاوت و نوع دوستی. نسخه دیجیتال کتاب «پوشش خبری» نوشته دکتر محمد سلطانی‌فر و دکتر شهناز هاشمی که در سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات سیمای شرق به چاپ رسیده و نایاب شده بود، بر روی اینترنت قرار گرفت. این کتاب از منابع اصلی آزمون کارشناسی ارشد ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی می باشد .

۲۵ مهر ۱۳۸۹ ۳:۰۱ بֽظֽ

تقلب علمی و چند نکته

همشهری - حمید ضیایی پرور : یکی از منابع خبری، گزارشی به قلم یک استاد دانشگاه صنعتی اصفهان منتشر کرده و در آن مستندات مربوط به کپی‌برداری از یک پایان‌نامه کارشناسی ارشد در رشته شیمی را افشا کرده است.

۲۳ مهر ۱۳۸۹ ۵:۱۳ بֽظֽ

دانلود کنید: کتابی در باره تلویزیون دیجیتالی

متن کامل کتابی در باره تلویزیون دیجیتالی که 608 صفحه و 4 مگابایت است دانلود کنید.

۱۸ مهر ۱۳۸۹ ۴:۳۳ بֽظֽ

اشتغال فارغ‌التحصیلان، معیار رتبه بندی دانشگاه‌ها

همشهری - حمید ضیایی‌پرور: فعالیت و کار پس از فارغ‌التحصیل شدن، یکی از معیارهای رتبه‌بندی دانشگاه‌هاست. این را مندی‌ماک، مدیر بخش آسیای نظام رتبه‌بندیQS در حاشیه کارگاه آموزشی رتبه‌بندی UT-QS در تهران گفته است.

۱۵ مهر ۱۳۸۹ ۱:۱۵ بֽظֽ

سلام کیش

امروز و فردا در جزیره زیبای کیش هستم با هوای شرجی 33 درجه . برای تدریس ترم جدید در دانشگاه جامع علمی و کاربردی . 4 درس این ترم دارم که کمی برایم سنگین است اما به اصرار دوستان خوبم در کیش دوباره برگشتم . با این شرط که فقط با ایرباس ماهان بروم و بیایم. از ترس سقوط . من اعتراف می کنم که کابوس سقوط را باور کرده ام . هر چند مدتی است هیچ توپولوفی سقوط نکرده است . اما سایه آن بر سر همه هست . و از آن بدتر فوکر که زنده رساندنت هم دست کمی از سقوط نافرجام ندارد . کیش زیبا است و مردمانی خون گرم نیز دارد به سان آفتابش .

۱۳ مهر ۱۳۸۹ ۷:۲۳ بֽظֽ

International Journal of Digital Television

Free Access, Full Access
Digital television
transmission is part of the pattern of digitization of nearly all forms of
audio and video production, distribution and reception – and this common
reliance on the digital coding of signals has led to the well-known convergence
of the television, computer and telecommunications technologies. This in turn
has sparked innovation in the service provision and consumer usage of television
and a blurring of the distinction between broadcasting and the Internet.
So the journal will explore the expanding agenda of issues around the resulting
transformation of television’s operations and audiences, examining the
editorial, financial, social and cultural dimensions.

۶ مهر ۱۳۸۹ ۳:۰۵ بֽظֽ

تدریس در دانشگاه کیش

با اینکه به مدت حدود یکسال هر گونه پرواز را تحریم کرده بودم از ترس سقوط، اما از آنجایی که آدم فراموشکار است و زود ترسش می ریزد دوباره تصمیم گرفتم از این ترم در دانشگاه کیش تدریس را ادامه بدهم . دوستان کیش آنقدر به من لطف دارند که شرمنده شان می شوم . کاش کیش راه زمینی هم داشت!

۱۷ شهریور ۱۳۸۹ ۵:۵۴ بֽظֽ

پذیرش دانشجوی روابط عمومی بدون کنکور

مركز آموزش علمي-كاربردي فرهنگ و هنر واحد41 در رشته روابط عمومی و دو رشته دیگر بدون كنكور دانشجو مي پذيرد. متن کامل اطلاعیه در ادامه.

۶ شهریور ۱۳۸۹ ۲:۳۳ بֽظֽ

گفتگو با دکتر سلطانی فر درباره‌ ارتباطات سیاسی

مرکز آموزش همشهری : دکتر "محمد سلطانی فر" استاد رشته‌ ارتباطات "دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات"، در مقاطع فوق لیسانس و دکترای تخصصی و مدیر مسئول روزنامه های ایران نیوز و صبح اقتصاد است. ایشان در زمینه پوشش خبری و روابط عمومی الکترونیک صاحب تالیفاتی هستند. دکتر سلطانی فر دبیر علمی اولین کنفرانس بین المللی روابط عمومی الکترونیک بوده و دارای دهها مقاله ارائه شده در نشریات و کنفرانس‌ها و دوره‌های آموزشی در زمینه‌ی ارتباطات و روابط عمومی هستند .ارتباطات سیاسی موضوع گفتگوی ما با دکتر سلطانی است:

۲۹ مرداد ۱۳۸۹ ۲:۵۵ بֽظֽ

مقاله: جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی

IMAGE634165211129531250.jpg
مقاله ای از من تحت عنوان «جنگ نرم سایبری در فضای شبکه های اجتماعی» در تازه ترین شماره فصلنامه علمی ترویجی رسانه منتشر شده است . اطلاعات بیشتر در ادامه.

۲۷ مرداد ۱۳۸۹ ۶:۵۳ بֽظֽ

وبومتریک دانشگاهی

وب سایتهای دانشگاه ها نیاز به اصلاح و بهینه سازی دارند این را می توان در قالب یک پروزه سالیانه وبومتریک که هر ساله دانشگاه براون آمریکا اجرا می کند در ایران نیز اجرا کرد . البته مرکز علوم و تکنولوژی شیراز امسال برای اولین بار یک چنین کاری را کرده است که باید ادامه یابد و نقاط ضعفش برطرف شود

۲۶ مرداد ۱۳۸۹ ۵:۵۵ بֽظֽ

شبکه های اجتماعی

یک کار تحقیقی دارم انجام می دهم در باره شبکه های اجتماعی که قبلا هم در باره اش نوشته بودم و خیلی از دوستان با ارسال منبع کمکم کردند . خیلی چیزها یاد گرفتم در این باره . برخی اوقات حیرت کردم از آمار و اطلاعات منتشره . بسیاری از دیدگاه هایی که قبلا داشتم تایید شد ، فکر کنم منبع کاملی بشود اگر موسسه تحقیقاتی که سفارش داده است آن را انتشار عمومی بدهد ! چون برخی کارهای این موسسه اختصاصی و در تیراژ محدود منتشر می شود . در هر حال برای خودم بسیار جالب بوده است . خمیر مایه چند تا مقاله جدید علمی هم خواهد بود . اساسا در ایران تا اسپانسر نباشد تحقیقی انجام نمی شود . حداقل ۱۰ ایده جدید برای انتشار کتاب دارم که اگر جایی پیدا شود حمایت کند به رشته تحریر در می آید اما تا حامی نباشد در حد همان ایده باقی می ماند . البته من در باره تمام ایده هایم همیشه اطلاعات جمع می کنم .به عبارت دیگر در باره هر یک پرونده ای پر و پیمان دارم که همیشه به روز می شود . هر وقت نوبت جمع بندی هر یک فرا برسد تقریبا در دو سه ماه می شود جمعش کرد . خوبی کار من این است که تحقیقات ، تدریس و کارم در یک راستا است. این تمرکز باعث رشد و تولید بهینه می شود . (ادبیات این جمله آخری را حال کردید؟!!)

۲۲ مرداد ۱۳۸۹ ۳:۰۲ بֽظֽ

کارگاه جستجوی پیشرفته در اینترنت

طی دو هفته اخیر کارگاهی با عنوان تکنیک های پیشرفته جستجو در اینترنت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزار کردم .در این کارگاه دانشجویان با تازه ترین روش ها و تکنیک های جستجو در محیط اینترنت آشنا شدند . این کارگاه دو روزه به مدت 16 ساعت برگزار شد و برای خود من هم آموزنده بود . شاید باور نکنید ولی هر بار که مجبور می شوم کارگاهی جدید برگزار کنم باید کلی مطالعه و تحقیق قبلی انجام دهم و همین برایم آموزنده و جالب است . دکتر فرهنگی جمله خیلی خوبی دارد می گوید: اگر می خواهی چیزی را خوب یاد بگیری سعی کن آن را آموزش بدهی. ضمنا کلاس های تابستانی ام هم تمام شد و این نیز تجربه بسیار جدیدی بود که تا کنون نداشتم: تدریس مباحث مرتبط با جنگ نرم در یک محیط حرفه ای! 48 ساعت تدریس در 6 هفته پیاپی!

۱۸ مرداد ۱۳۸۹ ۲:۱۲ بֽظֽ

دانشگاه ها و منابع الکترونیک

همشهری - حمید ضیایی پرور : یکی از مهمترین مشکلات دانشگاه ها ، فقدان تغییر و تحول در زمینه به روز رسانی دروس در رشته های مختلف است ، به خصوص با گسترش فناوری اطلاعات ، انواع و اقسام خدمات دیجیتالی در محیط های دانشگاهی در دسترس دانشجویان واستادان قرار گرفته است که با بهره گیری از آن می توان به رشد و گسترش علوم و فناوری های مختلف کمک کرد . بر این اساس می توان گفت فضای سایبر به عنوان یک منبع جدید آکنده از اطلاعات و منابعی است که می تواند به تولید علم کمک نماید مثلا راه اندازی کتابخانه های دیجیتالی ، قرار گرفتن نسخه های دیجیتالی مقالات علمی و پژوهشی ژورنال های دانشگاهی و راه اندازی سایتهای علمی و آکادمیک از جمله مواردی است که در فرآیند های تحقیقاتی و مطالعاتی نقش موثری می توانند ایفا نمایند .

۱۲ مرداد ۱۳۸۹ ۰:۰۸ بֽظֽ

دفاعیه همزمان 3 دانشجوی دکترای ارتباطات در دانشگاه آزاد اسلامی

IMG_7494.JPG
الان با عجله نگویید این دانشگاه آزاد هم فرت و فرت مدرک دکترا صادر می کند .باور کنید اینها دانشجویانی هستند که از سال ها پیش دارند درس می خوانند و حالا بعد از هفت خوان رستم به مرحله دفاع رسیده اند. امروز افتخار داشتم در جلسه دفاع 3 تن از دانشجویان دکترای ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات شرکت کنم . اولی مربوط به دفاع سرکار خانم میر اسماعیلی بود در باره همگرایی رسانه ای . دومی مربوط به دفاع سرکار خانم بهاره نصیری با عنوان سواد رسانه ای و سومی هم مربوط به سرکار خانم تقی پور . متاسفانه اکثر رساله هایی که من در چند سال گذشته دیده ام در مقطع دکترا ، بسیار نظری و تئوریک بوده است . البته عرف دانشگاهی ما هم این نوع رساله ها را می پسندد . ولی من شخصا اعتقاد دارم اگر رساله ای نتواند دردی از جامعه دوا کند به درد نمی خورد . یعنی رساله باید مساله محور باشد و راهکار ارایه دهد و خود محقق یا فارغ التحصیل بعد از اتمام رساله اش با تکیه بر آن ، در محیط حرفه ای و اجتماعی کار کند و از نتایج تحقیقاتش استفاده عملی کند .
مشکل دیگر این است که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی ارتباطش را با موضوع رساله اش از دست می دهد و بعد از چند سال حتی ممکن است عنوان رساله اش را هم از یاد ببرد . شاید به این دلیل که قبلش هم هیچ ارتباط تحقیقی یا کاری و مطالعاتی با موضوع رساله اش نداشته است . البته این دیدگاه من است و ممکن است من صد در صد اشتباه کنم . ولی تصور من این است که ما به اندازه کافی رساله تئوریک در مقاطع ارشد و دکترا داریم . کتابخانه های دانشگاهی ما چه دانشگاه آزاد و چه دانشگاه های دولتی پر از رساله هایی است که فقط به درد آرشیو کردن و تولید مقاله می خورند و هیچ کاربرد عملی در جامعه ندارند . ممکن است خودخواهی به نظر برسد و ریا شود ولی برای ایجاد انگیزه در دانشجویان بعدی می گویم رساله من که در باره تکنولوژی های کاربردی روابط عمومی الکترونیک بود یکی از بهترین نمونه های رساله های کاربردی به شمار می رود .رساله ای که پیش از انتشار ، در باره موضوع آن دو جلد کتاب منتشر کرده بودم و دهها کارگاه و مقاله در باره آن ارایه شده بود . باور کنید تا کنون دهها سازمان و شرکت و دستگاه دولتی وخصوصی خواستار پیاده سازی روابط عمومی الکترونیک در سازمانشان هستند و به من سفارش کار داده اند .با برخی به صورت مشاوره ای همکاری دارم و برخی هم به قول معروف توی آب نمک خوابانده ام . این مهارت حداقل می تواند سالی یک میلیارد تومان درآمد زایی داشته باشد اگر تیمی شکل بگیرد و کار را به صورت حرفه ای دنبال کند . بسیاری از دوستانی که در دانشگاه های دیگر بر سر این موضوع پیدا کرده ام استادانی هستند که به خاطر همین موضوع رساله با آنها لینک شده ام دوستانی در دانشگاه های علم و صنعت ، صنعتی شریف ، دانشگاه تهران و برخی جاهای دیگر .
به نظر من عصر رساله نویسی تئوریک به پایان رسیده و باید تمام رساله ها کاربردی و مساله محور باشند . در غیر این صورت باز هم سالها در این موضوع در جا خواهیم زد . شرمنده. ( گزارش مصور در ادامه)

۷ مرداد ۱۳۸۹ ۸:۴۳ بֽظֽ

پرسشنامه در باره شبکه های اجتماعی

این پرسشنامه یک تحقیق دانشگاهی در باره شبکه های اجتماعی است . لطفا آن را پر کنید .( تستی است ) بیش از دو دقیقه بیشتر وقتتان را نمی گیرد . با تشکر . حمید ضیایی پرور

۳۰ تیر ۱۳۸۹ ۴:۳۵ بֽظֽ

تو نیکی می کن و در دجله انداز

باورم نمی شد وقتی از مخاطبان این سایت خواستم اگر منبعی در باره شبکه های اجتماعی می شناسند به من معرفی کنند تعداد زیادی از مخاطبان خوب این وب سایت که اصلا هم آنها را نمی شناسم مرا شرمنده کرده و منابعی برای من ارسال کردند که واقعا برایم مفید بود . اما در بین ایمیل هایی که به دستم رسید یکی بیش از همه برایم جالب بود . من همیشه فلسفه کارم را در انتشار اطلاعات ، آپلود فایل های پاوریوینت و فول تکست مقالات این دو آموزه قرار داده ام: 1- زکات دانش ، نشر آن است . 2- تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیایانت دهد باز . به درستی دیدم که برخی از این دوستان که اکنون به کمکم آمده اند تاکید کرده اند بارها مقالات و منابعی را که نیاز داشته اند از سایت من دانلود کرده اند ، به صدها دانشجو از طریق ایمیل کمک علمی کرده ام در حالی که اصلا آنها را نمی شناخته ام . من مدعی هیچ چیزی نیستم و فکر می کنم تا رسیدن به یک جامعه علمی فراگیر راه درازی در پیش داریم اما گمان می کنم و درکم این است که کمک علمی به دیگران و نشر دانش ، جزو روحیه علمی بشر است . آنهایی که دانش را در کنج کتابخانه و قفسه شخصی خود یا در هارد درایو خود ذخیره می کنند و حتی از دادن آن به نزدیکترین دوستانشان دریغ دارند ، بدون شک با روحیه علمی بیگانه اند . من مزد تمام این 8 سال وبلاگ نویسی مستمرم را بر سر همین امتحان درخواست منبع از مخاطبان وبلاگ/ وب سایت خبرنگار دریافت کرده و همین را بزرگترین سرمایه خودم برای ادامه این راه می دانم . من موفق شدم اعتماد دوستانی را جلب کنم که هیچ گاه چهره آنها را ندیده ام . فضای سایبر ، فضای دوستی من و آنها شده است .
ما حالا با هم دوستیم . فضای سایبر دانشگاه ما است . ما همه از هم می آموزیم . دانشجو و استاد ندارد .برای ترقی ، برای پیشرفت ، برای رشد علم و دانش در ایران ، باز هم از ظرفیتهای این فضا استفاده می کنیم . بگذار آن استاد فرهیخته ، از انتشار منابع آزمون ، انتشار سوالات امتحان بعد از هر امتحان ، اجباری شدن وبلاگ نویسی در کلاس های درسی ، ارایه درس در کلاس به شیوه مولتی مدیا ، وبلاگ دار شدن کلاس های دانشجویی و تحقیق با استفاده از روش های فضای دیجیتال ایراد بگیرد . این نسل نسل دیجیتال و سایبر است و راه خود را می رود . آینده برای ما درخشان تر خواهد بود و دانش فراگیرتر.
دستتان را به گرمی می فشارم و اطمینان دارم که نیکی بی پاسخ نخواهد ماند . فضای سایبر به من آموخت که ارتباطات علمی در دنیای معاصر ، مکانیزمهای پیچیده تری دارد . لازمه رشد علمی در این زمانه ، به اشتراک گذاری دانش و آموختن از همه است .

۲۲ تیر ۱۳۸۹ ۶:۴۶ بֽظֽ

آقاي وزير ISI نشريه نيست!

همشهری - حميد ضيايي‌پرور: وزير صنايع و معادن اخيرا گفته است: «چاپ مقالات در ISI فروش رايگان علم است به‌طوري كه نمونه‌هاي متعددي را در حوزه صنعت ديده‌ايم كه عصاره علمي كشور به‌صورت رايگان از ايران خارج شده‌ و در قالب فناوري با قيمت‌هاي بالا به‌خودمان فروخته شده است. يك عضو هيأت علمي به همراه تيم متخصص، تحقيقاتي را در طول سال‌ها انجام مي‌دهد و عصاره تلاش خود را در 10 يا 15 برگ تبديل به مقاله مي‌كند و آن را براي ارزيابي در ISI قرار مي‌دهد درحالي‌كه اين فروش رايگان علم، دانش و فناوري است». اين نخستين بار نيست كه عليه ISI و نظام رتبه‌بندي علمي در ايران و جهان سخن گفته مي‌شود. البته اكثر مخالفان ISI از جمله كساني هستند كه معتقدند محدودكردن دايره توليد علم به توليد مقاله كار درستي نيست و توليد علم شامل مقولاتي فراتر از توليد مقاله است. اما از اين زاويه كه انتشار مقاله آن هم در ISI فروش رايگان علم، دانش و فناوري تلقي شود، امري جديد و نوبرانه است چرا كه اساسا بر خلاف تصور موجود برخي‌ها ISI نشريه نيست بلكه يك نظام و استاندارد نمايه‌سازي‌ و رتبه‌بندي علمي نشريات علمي و پژوهشي است و هر نشريه‌اي مي‌تواند در اين مؤسسه ثبت شود و رتبه ISI بگيرد فارغ از اينكه در چه كشور يا منطقه‌اي منتشر مي‌شود. تا‌كنون 16هزار و 521نشريه علمي در دنيا در فهرست ISI نمايه شده‌اند. در ايران نيز نشرياتي وجود دارند كه رتبه ISI كسب كرده‌اند كه البته تعداد آنها بسيار اندك و دقيقا 56 مورد است و نه‌تنها مقالاتي از دانشمندان ايراني بلكه از محققان خارجي نيز در آنها منتشر مي‌شود.

۱۳ تیر ۱۳۸۹ ۳:۳۱ بֽظֽ

حضور پروفسور کمالی پور در دانشگاه دماوند

IMG_6981.JPG
IMG_6965.JPG
پروفسور یحیی کمالی پور رییس دپارتمان ارتباطات دانشگاه پوردوی آمریکا امروز میهمان گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند بود . رییس دانشگاه جناب آقای دکتر صفری، دکتر حمید رضا حسین معاون پژوهشی دانشگاه ، سرکار خانم دکتر میر اسماعیلی رییس باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه و معاونین دیگر دانشگاه در نشست تخصصی گروه ارتباطات با پروفسور حضور داشتند . در این نشست در باره موضوعات مختلفی از جمله نحوه همکاری های متقابل دانشگاه آزاد واحد دماوند و گروه ارتباطات دانشگاه پوردو بحث وتبادل نظر به عمل آمد . در باره جزییات این مباحث در آینده بیشتر خواهم نوشت

۱۲ تیر ۱۳۸۹ ۵:۳۲ بֽظֽ

پروفسور کمالی پور در دانشگاه دماوند

فردا یکشنبه 13 تیر ماه پروفسور یحیی کمالی پور رییس دپارتمان ارتباطات دانشگاه پوردو آمریکا میهمان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند خواهد بود . بنده نیز افتخار خواهم داشت فردا در کنار استادان ارتباطات و مسئولین این دانشگاه میزبان پروفسور باشم . همکلامی با پروفسور حتی برای ساعاتی کوتاه غنیمتی است که باید قدر آن را دانست . چه بسا در میان سخنان وی ، ایده هایی به ذهن ما تراوش کند که راهی برای آینده باز کند.( اوه خدای من ! چه شاعرانه!)

۲۹ خرداد ۱۳۸۹ ۱:۰۸ بֽظֽ

تدریس تابستانی

ترم تابستانی را شروع کرده ام مباحث مرتبط با فناوری اطلاعات ، فضای مجازی و قدرت نرم است . تجربه جدیدی برای من است شاید در ادامه تالیفات سال 1382 و 83 ، تز ارشد و مقالاتی است که در یک سال اخیر تولید کرده ام . آموزش همراه مولتی مدیا ، برای مخاطبان هم جالب است .

۲۵ خرداد ۱۳۸۹ ۵:۵۳ بֽظֽ

دکتر مسعودی در سوگ فرزند

داغ فرزند را تنها کسی می فهمد که به چنین مصیبتی دچار شده باشد . با خبر شدم دکتر امید علی مسعودی استاد برحسته ارتباطات دانشکده ارتباطات دانشگاه سوره در سوگ فرزند برومندش علیرضا مسعودی نشسته است . علیرضا امروز 25 خرداد 89 در سن 21 سالگی به دیار باقی شتافت . این مصیبت را به دکتر مسعودی عزیز تسلیت گفته و برای ایشان آرزوی صبر و برای آن عزیز سفر کرده آرزوی علو درجات را دارم . دکتر جان! همه اعضای جامعه ارتباطات با شنیدن این خبر متاثر و متاسف شده اند . گفتنی است مراسم ختم فرزند ایشان فردا چهارشنبه 26 خرداد 1389 ساعت 17:30 در مسجد امام حسن (ع) فلکه سوم دولت آباد تهران برگزار می شود . روحش شاد و قرین رحمت الهی باشد .

۱۲ خرداد ۱۳۸۹ ۳:۳۹ بֽظֽ

درس اخلاق روزنامه نگاری برای دانشجویان دماوند

امروز آخرین روز کلاس های من در دانشگاه دماوند بود . یکی از دانشجویان در باره اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری تحقیق ارایه داد . من در توضیح بیشتر گفتم اخلاق روزنامه نگاری یعنی دخالت ندادن سلیقه و توهین نکردن به افراد در محتوای ژورنالیستی . به مصداق ادب از که آموختی... خبری به نقل از روزنامه وزین رسالت درج می کنم :« فاطمه حقيقت جو نماينده افراطي و عضو فراکسيون مشارکت در مجلس ششم که پس از فرار از کشور و قرار گرفتن در ليست حقوق بگيران سازمان جاسوسي آمريکا و به توصيه آنها چادر را کنار گذاشته و با کت و شلوار به فعاليت هاي مذبوحانه در رسانه هاي مخالف نظام به چرند گويي مشغول است در پي پخش برنامه افشاگرانه صدا و سيما که پته اين مليجک منافق را علني کرد در مصاحبه اي با راديو فردا تهديد کرد اگر به شکايت من از صدا و سيما رسيدگي نشود شکايت خود را از طريق مجامع بين المللي پيگيري خواهم کرد. اين عروسک آلت دست رسانه هاي مخالف جمهوري اسلامي از صدا و سيما خواسته تا براي او وقت در نظر بگيرند تا براي مردم توضيح دهد که منظور وي در برنامه پخش شده، سازمان مجاهدين انقلاب بوده نه سازمان مجاهدين خلق! »

۸ خرداد ۱۳۸۹ ۴:۳۶ بֽظֽ

جزوه ارتباطات سیاسی

جزوه ارتباطات سیاسی منصور ساعی را دانلود کنید

۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱:۲۴ بֽظֽ

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۰:۱۵ قֽظֽ

۲۲ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۳:۴۷ بֽظֽ

سایت دکتر فرهنگی بر روی اینترنت فعال شد

سایت اینترنتی دکتر علی اکبر فرهنگی بر روی اینترنت و در آدرس http://aliakbarfarhangi.com فعال شد . این سایت که توسط علاقمندان و دانشجویان ایشان ایجاد شده است به انتشار آثار ، دیدگاه ها، مقالات و سخنرانی ها و مصاحبه های وی بر روی اینترنت می پردازد تا عموم دانشجویان و علاقمندان ارتباطات بتوانند از دانش ایشان بیشتر بهره ببرند . در همینجا از همه کسانی که اطلاعات و مقالات و عکس هایی از ایشان سراغ دارند تقاضا می شود آن را به این ایمیل ارسال نمایند .

۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱:۳۳ بֽظֽ

مراسم بزرگداشت دکتر علی اکبر فرهنگی برگزار می شود

cznbvltmd768i9jmdplb.jpg
مراسم بزرگداشت دکتر علی اکبر فرهنگی استاد مدیریت و ارتباطات دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی چهارشنبه 29 اردیبهشت 1389 از ساعت 14 الي 17.30 در مجتمع دانشگاهي ولي عصر واقع در ميدان امام حسين، ابتداي خيابان دماوند، دانشگاه آزاد اسلامي تهران مركزي- تالار شهيد باكري برگزار شود . خبرها از حضور دكتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در این مراسم حكايت دارد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۴:۵۸ بֽظֽ

جمعه نوشت: یک پیشنهاد ساده

اکثر گروه های ارتباطات دانشگاه های ایران فاقد یک کتابخانه تخصصی در زمینه علوم ارتباطات هستند و به خصوص منابع جدید را ندارند . پیشنهاد ساده این است که تیمی از دانشجویان مامور شوند تمام کتابهای تخصصی جدید ارتباطات را از نمایشگاه کتاب خریداری کرده و در اختیار گروه قرار دهند . شبیه این پیشنهاد را به دانشگاه کیش دادم خیلی استقبال شد . عمل شد یا نه نمی دانم. به همین سادگی به همین خوشمزگی! ( بعد نوشت: سایت نمایشگاه کتاب هنوز جستجوی فارسی اش خطا می دهد، فعلا کقش آهنی به پاکنید و حضورا مراجعه فرمایید . سایتها مال پز دادن و ادعا کردن است نه سرویس دهی آن هم توی ایام نمایشگاه)

۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۴:۵۶ بֽظֽ

نشت تخصصي : بررسی اهداف پنهان و آشکار شبکه های ماهواره ای فارسی زبان

بررسی اهداف پنهان و آشکار شبکه های ماهواره ای فارسی زبان امروزه از اهمیت خاصی برخوردار است.واکاوی و آسیب شناسی این شبکه ها به عنوان یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی از اولویت های گروه پژوهش های رسانه ای مرکز تحقیقات استراتژیک است .به همین منظورمرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد دارد نشست تخصصی را با حضور تنی چند از اساتید و کارشناسان دانشگاه تحت عنوان « بررسی اهداف پنهان و آشکار شبکه های ماهواره ای فارسی زبان » در تاریخ دوشنبه 3 خرداد برگزار نماید.

۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۱۱:۵۵ قֽظֽ

دوره های آموزش اختصاصی آمار و spss

دوره های آموزش اختصاصی آمار و spss شامل عناوین 4 گانه زیر به صورت کاملا اختصاصی و با ظرفیت محدود برگزار می شود.
1-آمار مقدماتی (20ساعت)
2- آمار پیشرفته(20ساعت)
3- Spss مقدماتی(20ساعت)
4- Spss پیشرفته(20ساعت)
برای اطلاع از سر فصل ، زمان و شهریه دوره را این فایل دانلود کنید

۵ اردیبهشت ۱۳۸۹ ۲:۲۲ بֽظֽ

کتاب بررسي پيام هاي ارتباطي منتشر می شود

jeld copy5 copy[1].jpg
کتاب بررسي پيام هاي ارتباطي نوشته مشترک دکتر حسن رستمی و دكترحمید ضیایی پرور هم زمان با برگزاری پنجمین همایش روابط عمومی الکترونیک منتشر می شود. بر اساس اعلام دبیرخانه دایمی همایش روابط عمومی الکترونیک این اثر مشترک به تشریح تکنیک های تحلیل محتوای رسانه های مکتوب ، صوتی ، تصویری و اینترنتی پرداخته است .

۲۷ فروردین ۱۳۸۹ ۱:۱۹ بֽظֽ

۲۵ فروردین ۱۳۸۹ ۵:۰۷ بֽظֽ

۱۷ اسفند ۱۳۸۸ ۴:۳۲ بֽظֽ

۱۶ اسفند ۱۳۸۸ ۶:۳۲ بֽظֽ

بازديد علمي دانشجويان دانشگاه دماوند از يك جشنواره روابط عمومي

دانشجويان رشته روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند روز چهارشنبه 19 اسفند ساعت 10 تا 13 از جشنواره ملي انتشارات روابط عمومي بازديد علمي خواهند داشت . اين جشنواره در محل كانون پرورش فكري كودكان در خيابان حجاب تهران بر پا مي شود . بنده نيز در خدمت خواهم بود و ضمنا در ساعت 11 تا 12 همان روز مقاله اي با عنوان نشر الكترونيك در روابط عمومي ارايه خواهم داد .

۹ اسفند ۱۳۸۸ ۲:۵۴ بֽظֽ

در باب نظريه مك لوهان

طي ماه هاي اخير لااقل چند بار شنيده يا خوانده ام كه كسي در جايي گفته است : شكل مهمتر از محتوا است . تصور مي كنم اشاره اين بزرگواران به نظريه مارشال مك لوهان است كه در سال 1964 نظريه رسانه همان پيام است را ارايه داده بود . حال ابتدا بنگريم به جملاتي كه اين روزها از زبان برخي مسئولان ايراني نقل مي شود : مديركل روابط عمومي وزارت كشاورزي تصريح كرد: « در دنياي امروز شكل پيام بسيار مهم‌تر از محتواي آن است اگر شما هنري در شكل دادن پيام و مخاطب نداشته باشيد، مخاطب از شما دور مي‌شود.» اما نظريه رسانه همان پيام است اشاره به اين موضوع دارد كه فناوري به كار رفته در رسانه مي تواند پيام خاصي را منتقل كند و اينكه مثلا تلويزيون يا راديو يا روزنامه يك پيام را منتقل كند مي تواند بارها و تاثيرات متفاوتي داشته باشد . البته اين نظريه در حال حاضر رد شده است و انديشمندان ارتباطات معتقدند محتواي پيام مي تواند تاثير قوي تري از شكل ارايه آن داشته باشد . در هرصورت تصور مي كنم مشكل روابط عمومي و جامعه ارتباطات ايران نه شكل ارايه پيام بلكه فقدان محتواي توليدي لازم و محدوديت كانال هاي اطلاع رساني است . اگر محتوا توليد شود در عصر اينترنت مانند راه آب ، راه خود را پيدا خواهد كرد و به مخاطبان خواهد رسيد . شايد بهتر است گفته شود كه چنين نظرياتي بيشتر به درد جوامع غربي مي خورد كه اين فرآيند را سپري كرده اند و گرنه در كشوري كه هنوز بخش خصوصي اجازه ندارد راديو يا تلويزيون داشته باشد صحبت از رسانه همان پيام است ، سخني لوكس و فانتزي است .

۵ اسفند ۱۳۸۸ ۶:۰۴ بֽظֽ

ترم جديد در دانشگاه دماوند

اين ترم در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند درس برداشته ام . بچه هاي دوره ليسانس روابط عمومي خيلي علاقمند و مستعد هستند . با بخش پژوهشي دانشگاه نيز كماكان همكاري دارم . خدا را چه ديدي ، شايد بالاخره عضو هيات علمي همين دانشگاه شدم!

۱۸ بهمن ۱۳۸۸ ۲:۲۲ بֽظֽ

براي بازگشت ميلاد سلطاني فر دست به دعا بر مي داريم

ديشب مطلع شدم ميلاد فرزند دكتر سلطاني فر به دليل سقوط از ارتفاع در كما به سر مي برد . براي بازگشت سلامتي ميلاد دست به دعا بر ميداريم و هر كه نزد خدا آبرويي دارد گرو بگذارد كه سلامتي ميلاد برگردد . فقط دعا مي كنيم و از خدا مي خواهيم ميلاد جوان را به خانواده اش بازگرداند .

۳۰ آذر ۱۳۸۸ ۳:۲۶ بֽظֽ

۲۸ آذر ۱۳۸۸ ۱۰:۰۲ بֽظֽ

برف در لندن زندگی را مختل کرد

دوستم ابراهیم سوزنچی کاشانی که دانشجوی دکترای علم و فناوری سا- سک-س انگلستان است در تماسی می گفت بارش سنگین برف در لندن و مناطق اطراف آن باعث اختلال در زندگی روزمره مردم شده است ، ترن ها تعطیل شده اتوبوس ها کار نمی کنند و کلا هم شهر تعطیل شده است . یک چیزی شبیه تهران !
این عکس ها را او از منطقه مسکونی اش در برایتون برایم فرستاده است . منطقه مسکونی داخل دانشگاه .
18122009168.jpg

10 مشكل ساختاري پژوهش در ايران از زبان‌ محققان

همشهري - طاهره ساعدي : متخصصان برجسته دانشگاهي در گفت‌وگو با همشهري مهم‌ترين مشكلات نظام پژوهش در كشور را برشمردند. آنها نبود حمايت مالي، تجهيزات و امكانات، بها ندادن به پژوهشگران، كمبود سرانه پژوهشي، ضعف مديريت صحيح و همه‌جانبه و خوشفكر، سردرگمي مراكز پژوهشي، مشتري محور نبودن پژوهش‌ها، بها ندادن به پژوهش در بخش صنعت، سهم اندك پژوهش از توليد ناخالص ملي و عجين نبودن روند توسعه با پژوهش را ازجمله مهم‌ترين مشكلاتي دانستند كه بخش پژوهش در ايران با آن دست به گريبان است.

۲۴ آذر ۱۳۸۸ ۲:۵۳ بֽظֽ

سخنراني در باره آسيب شناسي پژوهش در علوم ارتباطات اجتماعي در ايران

امروز سه شنبه 24 آذر ماه 1388 در سالن آمفي تئاتر دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند و به مناسبت هفته پژوهش يك سخنراني علمي در باره آسيب شناسي پژوهش در علوم ارتباطات اجتماعي در ايران داشتم . 5 محور اصلي اين سخنراني كه در آينده به صورت يك مقاله آن را در خواهم آورد بدين ترتيب بود : 1- كمي گرايي پوزيتيويستي 2- مساله محور نبودن 3- ضعف در خروجي ها 4- اينترنت و پژوهش 5- مرزهاي دانش . البته در باره هر يك از اين محورها عناوين و سرفصل هايي را مطرح كردم كه مي تواند سرآغاز تحقيقات و تامل هاي بيشتري باشد .

۲۷ آبان ۱۳۸۸ ۵:۱۸ بֽظֽ

روش ایجاد پروژه دانشگاهی

مراحل چهارگانه آماده سازي يك تحقيق يا پروژه دانشگاهي در ايران:
CTRL + A----- » CTRL + C----- » CTRL + V----- » CTRL + P

۱۳ آبان ۱۳۸۸ ۷:۲۹ بֽظֽ

رتبه 400 تا 500 براي دانشگاه تهران

همشهري – حميد ضيايي‌پرور: انتشار تازه‌ترين گزارش رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي جهان توسط دانشگاه شانگهاي،اگر چه با خبر خوب وارد شدن دانشگاه تهران به فهرست رتبه‌هاي 400 تا 500 برترين دانشگاه‌هاي جهان همراه بود. اما باز هم اين نكته را يادآوري كرد كه چرا ده‌ها دانشگاه برتر كشور در اين رتبه‌بندي جايي ندارند و چرا به‌رغم انتشار اخبار پيشرفت‌هاي علمي در كشور و كسب مدال‌هاي رنگارنگ المپياد‌ها، باز هم دانشگاه‌هاي ايران در فهرست‌هاي معتبر جهاني جايي ندارند؟

۸ آبان ۱۳۸۸ ۳:۵۸ بֽظֽ

جمعی از اعضای کمیته های همایش مدیریت و اقتصاد رسانه

IMG_2239 - Copy.JPG
از چپ به راست : دکتر حمید رضا حسین ، علیرضا تلخابی ، مجید باروتکوب زاده ،بی بی سادات میر اسماعیلی ، هنگامه ببسوده ،فاطمه قنبری ،بهاره بخشی ، بهاره نصیری ، حمید ضیایی پرور

۴ آبان ۱۳۸۸ ۱:۳۰ قֽظֽ

اهداف و محورهای برگزاری همایش مدیریت رسانه تشریح شد

نشست خبری همایش مدیریت و اقتصاد رسانه- دماوند (123).jpg
مسئولان اولین همایش مدیریت و اقتصاد رسانه روز یک شنبه در یک نشست خبری در جمع خبرنگاران به تشریح اهداف و محورهای برگزاری همایش پرداختند. دکتر محمود صفری ، رییس دانشگاه آزاداسلامی واحد دماوند ، دکتر ترابی رییس منطقه 12 دانشگاه آزاد اسلامی،دکتر علی اکبر فرهنگی دبیر کمیته علمی همایش ، دکتر حمید رضا حسین ، معاون پژوهشی دانشگاه آزاداسلامی واحد دماوند، دکتر بی بی سادات میر اسماعیلی رییس باشگاه پژوهشرگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند از جمله شرکت کنندگان در این نشست خبری بودند .

۲ آبان ۱۳۸۸ ۲:۲۳ بֽظֽ

کنفرانس خبری همایش مدیریت و اقتصاد رسانه ها

تقویم زمانی همایش مدیریت و اقتصاد رسانه ها به روزهای نهایی خود نزدیک می شود . بر این اساس فردا کنفرانس خبری همایش در دانشگاه علوم و تحقیقات برگزار می شود . از نمایندگان خبری رسانه ها دغوت شده در این کنفرانس حضور یابند.
زمان : یکشنبه 3 /8/88 ساعت 11 صبح
مکان : تهران ، انتهای بزرگراه اشرفی اصفهانی ، انتهای بولوار سیمون بولیوار ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، ساختمان علوم انسانی ، طبقه 7 ، سالن کنفرانس .

۶ مهر ۱۳۸۸ ۵:۰۲ بֽظֽ

شرايط تحول علمي در دانشگاه‌ها

همشهری - حميد ضيايي‌پرور:علم بايد در نهايت به محصول يا خدمتي تبديل شود كه براي مردم مفيد واقع شود. اين كليدي‌ترين جمله‌اي است كه همه ما بارها در باره آن شنيده و خوانده‌ايم. دانشگاه‌ها به‌عنوان مراكز توليد علم بايد پيشتاز ارتباط با متن جامعه باشند، ولي شواهد و قرائن نشان مي‌دهد كه دانشگاه‌هاي ما عمدتا درون حصاري از اطلاعات و آموخته‌هاي سنتي و قديمي گرفتار شده‌اند و از درك نيازهاي روزمره و مشكلات عمومي جامعه و قشرهاي مختلف مردم دور افتاده‌اند.

۱ مهر ۱۳۸۸ ۲:۱۴ بֽظֽ

مهلت ثبت نام و ارسال مقالات به همایش مدیریت و اقتصاد رسانه تمدید شد

مهلت ثبت نام و ارسال مقالات به همایش مدیریت و اقتصاد رسانه تمدید شد. به گزارش باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند ، کمیته علمی همایش اعلام کرد مهلت ثبت نام و ارسال مقالات به همایش تا 13 مهر ماه سال جاری تمدید شد . پیشتر این مهلت تا 25 شهریور در نظر گرفته شده بود که با توجه به استقبال صاحب نظران و درخواست علاقمندان از دبیرخانه همایش ، این تصمیم گرفته شد . بر این اساس علاقمندان می توانند با مراجعه به آدرس وب سایت همایش به نشانی http://forum.bpj.ir/damavand-mme .نسبت به ثبت نام اینترنتی در همایش اقدام نمایند

۱۰ شهریور ۱۳۸۸ ۵:۲۸ بֽظֽ

مدیریت رسانه‌ها؛ مطالعه موردی جنگ آمریکا ـ عراق

دومین جلد از کتاب مجموعه مقالات « رسانه و مدیریت بحران» توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد در این کتاب مقاله ای از بنده تحت عنوان مدیریت رسانه‌ها؛ مطالعه موردی جنگ آمریکا ـ عراق2003 منتشر شده است . موضوع اصلی این نوشتار بررسی نحوه عملکرد خبرنگاران همراه و نقش آنها در پوشش اخبار جنگ عراق و آمریکا در طول دوره اصلی جنگ 1/1/82 الی 21/1/82 می باشد. محقق برای انجام این تحقیق از روش‌های مختلفی برای به دست آوردن اسناد مرتبط با این پروژه استفاده کرده است از جمله عضویت در خبرنامه انجمن خبرنگاران آمریکا، سفر دو هفته‌ای به عراق در سال 1382 و مصاحبه با منابع مختلف.مقاله مذکور برگرفته از پایان نامه کارشناسی ارشد بنده می باشد . جالب است بدانید حقیر به عنوان استاد مشاور یک دانشجوی کارشناسی ارشد در پایان نامه ای مرتبط با همین موضوع یعنی خبرنگاران همراه افتخار خدمت پیدا کرده ام .

۶ شهریور ۱۳۸۸ ۳:۱۴ بֽظֽ

تاریخ دفاع از پایان نامه دکترا

بالاخره تاریخ دفاع از پایان نامه دکترای من با عنوان « بررسی وضعیت استفاده وزارتخانه های ایران از تکنولوژی های کاربردی روابط عمومی الکترونیک و ارایه یک مدل بومی مناسب » فرا رسید . روز چهارشنبه گذشته 4/6/88 پیش دفاع برگزار شد و دفاع نهایی روز شنبه 14/6/88 ساعت 16 است . محل برگزاری دفاع نیز سالن سمینار دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات است . استاد راهنمای من دکتر سید وحید عقیلی و استاد مشاور دکتر محمد سلطانی فر هستند استادان داور نیز دکتر علی سمیعی ، دکتر علی اکبر فرهنگی ، دکتر علی اصغر محکی و استادان ناظر نیز دکتر افسانه مظفری و دکترمهرداد نوابخش هستند. حضور همه علاقمندان آزاد است .

۱ شهریور ۱۳۸۸ ۵:۲۲ بֽظֽ

متن کامل مقالات نشست تخصصی گفتمان‌سازی در رسانه‌های جهانی

متن کامل مقالات نشست تخصصی گفتمان‌سازی در رسانه‌های جهانی در قالب یک مجموعه مقالات منتشر شد . مقدمه و فهرست مقالات این نشست در ادامه آمده است .برای دریافت کتاب مجموعه مقالات می توانید به دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات مراجعه کنید

۲۴ تیر ۱۳۸۸ ۶:۰۹ بֽظֽ

جلسه کمیته علمی کنفرانس مدیریت و اقتصاد رسانه

IMG_8943.JPG
دومین نشست کمیته علمی همایش مدیریت و اقتصاد رسانه با حضور 14 نفر از اعضای کمیته های علمی و اجرایی این همایش صبح روز سه شنبه 24 تیرماه در دانشکده اقتصاد ومدیریت دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد .گزارش کامل در ادامه.

۱۵ تیر ۱۳۸۸ ۷:۴۶ بֽظֽ

نقشه جامع علمي كشور؛ نسخه وزارت علوم كجاست؟

همشهری - طاهره ساعدی : اگر همه چيز بر وفق مراد پيش برود و هيچ عاملي مانع اتمام تصويب نقشه جامع علمي كشور نشود، ظرف يك ماه آينده شاهد تصويب نسخه نهايي نقشه جامع علمي كشور خواهيم بود.اين نقشه كه سرنوشت پر‌فراز و نشيبي داشته است در 2 نسخه توسط كميته تخصصي شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي و وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تهيه شده و اكنون يك ماه است توسط كميته منتخب شوراي‌عالي انقلاب فرهنگي در حال بررسي است.

۱۰ تیر ۱۳۸۸ ۷:۵۷ بֽظֽ

برگزاری اولین همایش ملی مدیریت و اقتصاد رسانه در ایران

اولین همایش ملی مدیریت و اقتصاد رسانه ، 6 و 7 آبان 88 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند برگزار می شود. این همایش در سه محور فرهنگ رسانه ، اقتصاد رسانه و مدیریت رسانه به مطالعه می پردازد. علاقه مندان می توانند آثار علمی – پژوهشی خود را حداکثر تا تاریخ 25 شهریور ماه حول این سه محور به دبیرخانه همایش به آدرس دماوند – میدان معلم – مجتمع دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند ارسال نمایند. شماره تلفن های 5227000-0221 ، 5242060-0221 و سایت همایش به نشانی www.YRC-damavand.ir جهت پاسخگویی به سوالات بیشتر آماده خدمات رسانی است.

اینترنت رایگان دانشگاه ها با 20 درصد تخفیف

همشهری - حمید ضیایی پرور ziaee@hamshahri.org : می گویند مردی ساندویچی در دست داشت و دید پسر بچه ای کنار خیابان گریه می کند . از او پرسید چرا گریه می کنی ؟ گفت : گرسنه ام ، پول ندارم ، دو روز است غدا نخورده ام . مرد نیز کنار پسر بچه نشست و شروع به گریه کردن کرده و با او همدردی نمود . پسر بچه گفت اگر از آن ساندویچی که در دست داری مقداری به من بدهی دیگر گرسنه نخواهم ماند و تو نیز مجبور به گریه کردن نخواهی بود . مرد گفت : ساندویچ از من نخواه ! اما در عوض هر چه قدر بخواهی حاضرم اینجا بنشینم و برایت گریه کنم . دانشگاه های ایران سالانه میلیاردها تومان صرف اینترنت می کنند . وزارت ارتباطات تنها مرجع صلاحیت دار تامین پهنای باند کشور است . رییس جمهور هم دستور داده به دانشگاه ها اینترنت رایگان بدهید . اما وزارت ارتباطات تنها حاضر است با دانشگاه ها اظهار همدردی نماید .

۳ تیر ۱۳۸۸ ۱:۴۸ بֽظֽ

توقف فعالیتهای علمی به خاطر کاهش شدید سرعت اینترنت

همشهری 3 تیر 88 : بخش اعظم فعالیتهای علمی و پژوهشی کشور به خاطر کاهش شدید سرعت اینترنت در کشور متوقف شده است . به گزارش همشهری در پی رخدادهای 10 روز گذشته ، سرعت اینترنت در ایران حتی در دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی به شدت کاهش پیدا کرده و عملا امکان دریافت و ارسال اطلاعات از طریق وب سایتها و ایمیل امکان پذیر نمی باشد . بررسی ها نشان می دهد از روز 22 خرداد تا کنون شاهد افت 45 درصدی کیفیت و سرعت اینترنت در ایران بوده ایم . این در حالی است که بسیاری از فعالیتهای علمی و تحقیقاتی شامل جستجوی اطلاعات ، دانلود فایل ها و کتابها ، ارسال اسناد و اطلاعات بین مراکز علمی و پژوهشگران در سطح داخلی و خارجی نیاز به پهنای باند وسیع دارد . البته در وضعیت عادی نیز این تبادل اطلاعات به کندی صورت می گرفت ولی در شرایط حاضر وضعیت به گونه ای است که عملا هر گونه فعالیت علمی را متوقف کرده است .

۲۷ خرداد ۱۳۸۸ ۶:۰۶ بֽظֽ

شوک به جامعه ارتباطاتی ایران

راستش من نقریبا تمام وب سایتها و وبلاگهای جامعه ارتباطاتی ایران را چک کردم . با گذشت بیش از 5 روز از انتخابات ، تقریبا هیچ یک از آنها هیچ مطلب جدیدی منتشر نکرده اند . برخی حتی کل آرشیو وبلاگ خود را پاک کرده اند . برخی در دسترس نیستند و برخی هنوز مات و مبهوت به رخدادها نگاه می کنند . البته در اینکه جامعه دانشگاهی نباید در تحلیل رخدادها عجله به خرج بدهد هیچ شکی نیست . تا بوده همین بوده که جامعه دانشگاهی ما بعد از گذشت چند سال از رخدادها به سراغ آنها رفته و آنها را تحلیل کرده است . تز های کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاهی ما عموما وقتی تولید می شوند که به قول بزرگان ارتباطات به اندازه کافی در باره آنها منبع و ادبیات تولید شده باشد . در واقع اشکال به این بر می گردد که ما قادر به تحلیل اولیه رخدادها نیستیم اما می توانیم با گذشت زمان بگوییم دیگران چه گفته اند . و از آن نتایج جالب بگیریم . این اشکال به خود من هم بر می گردد . بالاخره بنده هم تربیت شده همین نظام دانشگاهی هستم اما همین قدر می دانم که ادامه این وضعیت و انفعال در برابر رخدادها چیز خوبی نیست . قرار نیست خط قرمز ها را رد کنیم قرار نیست تحریک کنیم یا تهمت بزنیم . اما لااقل می توانیم بنویسیم که آن همه تئوری ارتباطات در فرآیند تحولات اخیر رنگ باخته است . می توانیم تحلیل کنیم که نقش شبکه های اجتماعی در رخدادها چیست ؟ می توانیم مصادیقی از به کار گیری تکنیکهای پوشش خبری در رخدادها و مواقع بحرانی را برای دانشجویانمان ارایه دهیم . من فکر می کنم این رخدادها ضغفی اساسی در کاربست نظریه های ارتباطی در ایران را نمایان ساخت و در همان حال از نقطه ضعفی اساسی در جامعه دانشگاهی ارتباطات ایران پرده برداشت . امیدوارم تحلیل من درست نبوده باشد .

۲۶ خرداد ۱۳۸۸ ۴:۲۱ بֽظֽ

ارتباطات به سبک کهکشان شفاهی

فکر می کنم با قطع شدن پیامک ، تلفن همراه ، فیلتر شدن وب سایتها ، کند شدن سرعت اینترنت ، خود سانسوری رسانه های مکتوب و اطلاع رسانی یکسویه رادیو و تلویزیون ، مردم به ارتباطات شفاهی به سبک عصر کهکشان شفاهی روی آورده اند . در چنین فضایی شایعات فرصت خوبی برای رشد دارند . دیروز شنیدم که برخی می گفتند با دود علامت بدهیم یا کفتر با خود ببریم و بدین طریق اطلاع رسانی کنیم ! برخی هم در راهپیمایی روی میله های بلند لاین ویژه ایستاده و اطلاعات رخدادها را فریاد می زده اند . گمان کنم وقتش فرا رسیده که در برابر نظریه های رسانه های الکترونیک یک بازگشت به عقب صورت گیرد . بازگشت به دوران ارتباطات چهره به چهره و شفاهی . ضمنا فکر کنم باز هم ما در یک مورد مقام اول دنیا را کسب کرده ایم و باید اسم ایران و البته شرکت مخابرات ایران در کتاب رکوردهای جهان گینس ثبت شود: مقام اول قطع پیامک در 6 روز متوالی !

۲۴ خرداد ۱۳۸۸ ۵:۰۹ بֽظֽ

خسته شدم از بس کیش رفتم

دو ترم پشت سر هم هر هفته یا هفته در میان برای تدریس به کیش رفتم . فکر نمی کنم دیگر ادامه بدهم .

۲۰ خرداد ۱۳۸۸ ۱:۵۳ بֽظֽ

۱۸ خرداد ۱۳۸۸ ۴:۲۸ بֽظֽ

نشست تخصصي بررسي تاثير بحران اقتصادي جهان بر رسانه‌ها

همشهری - حمید ضیایی پرور : نشست تخصصي بررسي تاثير بحران اقتصادي جهان بر رسانه‌ها با حضور اساتيد ارتباطات و متخصصان رسانه در تاريخ 12 خرداد ماه جاري در مركز تحقيقات استراتژيك مجمع تشخيص مصلحت نظام برگزار شد. در اين نشست دكتر صالحي اميري، معاون اجتماعي فرهنگي اين مركز، دكترمحمد سلطاني‌فر رئيس گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات، دكتر اميد‌علي مسعودي رئيس گروه ارتباطات دانشگاه سوره، دكتر علي‌اصغر محكي مدير‌مسئول روزنامه همشهري، دكتر‌حسن نمك‌دوست استاد دانشگاه، دكتر نعمتي استاد دانشكده صدا و سيما، دكتر حميدرضا حسين معاون پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند، دكتر مهدي محسنيان‌راد و جمعي از اصحاب رسانه حضور داشتند.

۱۲ خرداد ۱۳۸۸ ۸:۰۸ بֽظֽ

از آمار اختراع تا اختراع آمار

همشهری – حميد ضيايي‌‌پرور: انتشار عدد و رقم‌هاي متفاوت و گاه متناقض درباره آمار اختراعات ثبت شده در طول دوره دولت نهم، باعث ايجاد ابهام در اين خصوص شده است.به گزارش همشهري، مقامات مختلف دولت از رئيس‌جمهوري گرفته تا معاون علمي و فناوري رياست‌جمهوري و وزير علوم، تحقيقات و فناوري، طي ماه‌هاي اخير گزارش‌هايي متفاوت از ميزان اختراعات ثبت شده در طول فعاليت دولت نهم اعلام كرده‌اند.

۵ خرداد ۱۳۸۸ ۵:۰۰ بֽظֽ

2 جلد کتاب روزنامه نگاری سایبر را دانلود کنید

بخش کتابخانه دیجیتالی بانک ملی ایران متن کامل 2 جلد از کتابهای مجموعه مقالات مرا با عناوین روزنامه نگاری سایبر و مطالعات سایبر ژرونالیسم برای دانلود قرار داده است . این کتابها محصول فعالیت من در مرکز مطالعات سایبر ژورنالیسم هستند .
دانلود کتاب روزنامه نگاری سایبر
دانلود کتاب مطالعات سایبر ژرونالیسم

۳۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۳:۰۱ بֽظֽ

۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۲:۵۴ بֽظֽ

حاشیه های یک نشست ارتباطاتی !

امیدوارم گزارش های حسین امامی و امید جهانشاهی از نشست دست اندرکاران رسانه ها با جامعه علمی ارتباطات که پنج شنبه در تهران برگزار شده صحت نداشته باشد . اینطور که حسین گفته : « همه چیز تا انتهای برنامه خوب پیش می رفت که دکتر علي محمدي استاد سابق دانشگاه ناتينگهام ترنت انگلستان میکروفن را گرفت و چند موضوعی که با هم ارتباط نداشت را مطرح کردند و از بیسوادی اهالی ارتباطات ایران گله کردند و مقصر روسای این دانشکده ها را دانستند که همینجور "کوپنی" در مقطع تحصیلات تکمیلی دانشجو می گیرند. در این رابطه عمدتا به دانشگاه آزاد اسلامی و دانشکده صدا وسیما حمله ور شدند. به گفته برخی از مهمانان لحن ایشان بسیار تند و از روی عصبانیت بیان شد. من هم تمایلی ندارم که از صحبت های ایشان بنویسم. خصوصا جسارتی که به یکی از اساتید حاضر در جلسه کردند و نیش تند زبان ایشان چند نفر دیگر از اساتید را بی نصیب نگذاشت. » و آنطور که امید نوشته : « دکتر محمدی اجازه خواستند و میکروفن گرفتند و اول به دکتر گیویان طعن که چه عرض کنم جواب توهین آمیزی دادند که ایشان توی انگلیس یک روز آمد پیش من چند ساعت وقت من را گرفت و … یک شبه نمی شود رفت بالا و خلاصه تو دیگه کی هستی که اینجا حرف می زنی و توهینی هم به دکتر عاملی کرد که الکی نیست که بعضی همین جوری رییس دانشکده می شوند و ملا شدن چه آسان آدم شدن چه مشکل و توهینی هم به دانشگاه آزاد کرد که این دانشگاه آزاد چیه همینجوری دکترا می دهد بیرون و به جمع هم گفتند که شامتان را بخورید و میوه تان را هم جیف کنید ببرید چون مفت است و از این حرفها.» به هر حال امیدوارم که دانشجویان ارتباطات این خبر را نخوانند و از ایشان درس نگیرند !

۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۶:۴۱ بֽظֽ

جزئيات علمي چرخه فناوري هسته‌اي در ايران

همشهری - طاهره ساعدی : اخيرا به مناسبت روز ملي انرژي هسته‌اي نمايشگاهي از دستاوردهاي علمي ايران در زمينه فناوري هسته‌اي در محل دانشگاه شهيد بهشتي برپا شد.در اين نمايشگاه بخش‌هاي مختلف فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران از جمله غني‌سازي‌ اورانيوم، چرخه سوخت، لوله‌هاي سوخت، مجمتع آب سنگين اراك، نيروگاه‌هاي اتمي، راديو دارو وكاربرد پرتوها به‌صورت علمي به نمايش درآمده بود، علاوه بر آن كارشناسان مجتمع‌هاي هسته‌اي اراك، نطنز و بوشهر با حضور در نمايشگاه پاسخگوي سؤالات بازديد‌كنندگان بودند. خبرنگار همشهري در بازديد از اين نمايشگاه، طي گفت‌وگوهايي با مسئولان غرفه‌ها از آنها درباره مراحل علمي دستيابي ايران به فناوري هسته‌اي در بخش‌هاي مختلف سؤال كرده است. بديهي است به دلايل امنيتي، بسياري از اطلاعات مرتبط قابل ارائه نبوده و تنها بخش‌هايي از اطلاعات مذكور براي عموم قابل انتشار است. همچنين اسامي گفت‌وگو شوندگان محفوظ مانده است.

۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۷:۴۱ بֽظֽ

گزارش معاون علمي رييس جمهور از تخلفات دستگاه هاي اجرايي در باره بودجه پژوهش

همشهري – طاهره ساعدي : از مجموع 500 موسسه شرکت و سازمان غیر انتفاعی دولتی 11 وزارتخانه و موسسه و سازمان بهترین عملکرد را در اجرایی کردن بند 26 قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي در لايحه بودجه سال 1387 داشته اند.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱:۲۶ بֽظֽ

شبكه بانكي در برابر حملات اينترنتي هكرها آسيب پذير است

همشهري - حميد ضيايي پرور : گزارش‌ها نشان مي‌دهد شبكه بانكي در برابر حملات اينترنتي هكرها آسيب پذير است و اقدام در خور توجهي براي حفظ امنيت اطلاعات و سپرده‌هاي مردم در بانك‌ها صورت نگرفته است.تا زماني كه كار هكرهاي ايراني فقط هك كردن وب‌سايت‌هاي اطلاع رساني مختلف بود شنيدن اخبار فعاليت آنها تنها باعث اظهار تأسف مخاطبان براي امنيت صاحبان وب‌سايت‌هاي هك شده مي‌شد اما حالا خبر مي‌رسد كه هكرها توانسته‌اند حتي به شبكه بانكي كشور نيز نفوذ كرده و اقدام به برداشت حدود 5 ميليارد تومان از پول‌هاي مردم نمايند.

۸ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۳:۳۳ بֽظֽ

جزئیات وبومتري دانشگاه ها

همشهري - طاهره ساعدي : موضوع پايين بودن رتبه وب سايت دانشگاه هاي ايران در سطح جهاني همچنان در كانون توجه محافل دانشگاهي قرار دارد . روزنامه همشهري هفته گذشته در گزارشي با استناد به گزارش موسسه وب سنجي اسپانيا اعلام كرد قوي ترين وب سايت دانشگاهي ايران رتبه 990 جهان را دارد . در گزارش حاضر جزييات بيشتري در اين باره ارايه شده است .

۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۶:۴۶ بֽظֽ

۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۱:۳۱ بֽظֽ

قوي‌ترين وب سايت دانشگاهي ايران رتبه 990 جهان را دارد

همشهري- طاهره ساعدي: اخيرا وزير علوم، تحقيقات و فناوري از رؤساي دانشگاه‌ها به‌دليل بي‌توجهي نسبت به معيارهاي وبومتري و قرار نگرفتن اطلاعات لازم روي سايت دانشگاه‌ها انتقاد كرد.محمد مهدي زاهدي در اجلاس رؤساي دانشگاه‌ها با بيان اينكه اوضاع دانشگاه‌هاي كشور در زمينه وبومتريك (‌رتبه‌بندي سايت‌هاي دانشگاه‌ها) مطلوب نيست، گفت: هر چند 2دانشگاه پيام‌نور و تهران در زمينه وبومتريك حائز رتبه‌هاي زير 2 هزار شده‌اند اما وضعيت كلي دانشگاه‌هاي كشور در زمينه وبومتريك اصلا مناسب نيست و ضعف در وبومتريك تاثير جدي در بحث رتبه‌بندي دانشگاه‌ها در رتبه‌بندي جهان‌اسلام و رتبه‌بندي جهاني دارد.

۱ اردیبهشت ۱۳۸۸ ۶:۱۸ بֽظֽ

تدريس اين ترم

اين ترم فقط با 2 گروه از دانشجويان دانشكده صدا و سيما و دانشگاه كيش درس دارم . سرم خلوت تر شده براي دفاع از تزم.

جايگاه پژوهش در كارشناسي ارشد

همشهري- طاهره ساعدي : انتشار گزارش روزنامه همشهري روز چهارشنبه 26/1/88 با عنوان «پايان‌نامه از دوره كارشناسي ارشد حذف شد» منجر به موضع گيري‌هاي متفاوت مسئولان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري شد.درحالي‌كه روزنامه همشهري روز چهارشنبه گذشته متن كامل و از روي نوار پياده شده مصاحبه با دكتر محمد حسيني قائم‌مقام وزارت علوم، تحقيقات و فناوري را در باره حذف پايان‌نامه از دوره كارشناسي ارشد در 14 دانشگاه اصلي كشور منتشر كرده بود (كه منجر به توضيح مجدد وي شد) در همان روز خبرگزاري ايرنا مصاحبه‌اي را به نقل از دكتر منصور كبگانيان معاون پژوهشي وزير علوم مخابره كرد كه در آن بدون اشاره به موارد تصريح شده توسط مقام ارشد وزارت علوم، صرفا خبر حذف پايان‌نامه از دوره كارشناسي ارشد تكذيب شد.

۲۶ فروردین ۱۳۸۸ ۳:۳۳ بֽظֽ

۳۰ اسفند ۱۳۸۷ ۰:۳۴ قֽظֽ

سال 87 چگونه گذشت و سال 88 چه در پیش است ؟

راستش سال 87 برای من عبور از یک پیچ تاریخی در حرفه روزنامه نگاری ام بود . خارج شدن از روزنامه خراسان و شروع همکاری با روزنامه همشهری . حالا که قریب یکسال از ماجرای قطع همکاری من با روزنامه خراسان گذشته راحت می توانم در باره اتفاقاتی که منجر به قطع ارتباط من و خانم ساعدی با این روزنامه شد اظهار نظر کنم . من از سال 1372 همکاری ام را با خراسان شروع کردم . همسرم خانم ساعدی نیز چند سال بعد به من پیوست و کل زندگی ما در خدمت روزنامه قرار گرفت . بهترین دوران حرفه ای ما در این روزنامه سپری شد . تا اینکه من در سال 1381 برای ادامه تحصیل به تهران آمدم . همزمان با این تحول ، تغییراتی در مدیریت روزنامه صورت گرفت . به طور طبیعی به دلیل تفاوت دیدگاه ، وجود ما چندان بر طبق سلیقه جدید نبود .با این حال به دلیل فعالیت در زمینه ای تخصصی ( دانش و فناوری ) تحمل شدیم . در اواخر سال 86 برخی تفاوت دیدگاه ها در نحوه اداره تحریریه تهران ، منجر به بروز اصطکاکهایی شد در اردیبهشت 87 بر اثر یک سوء تفاهم ساده و تصمیم شتابزده مدیر مسئول ، من و خانم ساعدی تصمیم گرفتیم برای همیشه با خراسان قطع همکاری کنیم . با اینکه من استخدام رسمی بودم و خانم ساعدی نیز قرارداد یکساله داشت که حدود 10 سال تمدید شده بود تصمیم گرفتیم دیگر با خراسان همکاری نداشته باشیم . این تصمیم از طرف ما به قدری قاطعانه بود که حتی لحظه ای در آن درنگ نکردیم . از همان ابتدای قطع همکاری با خراسان ، پیشنهادهای متعددی برای همکاری با روزنامه ها و حتی یکی از خبرگزاری ها به ما ارایه شد . از این میان همکاری با روزنامه همشهری را پذیرفته و من از اول آبان 87 رسما به عنوان دبیر گروه دانش و سلامت روزنامه همشهری شروع به کار نمودم . الان با گذشت 5 ماه از این همکاری احساس می کنم سال 87 برای من بسیار پر بار بوده است . آنچه بر ما گذشت بی شباهت به کابوس نبود . کابوسی که از شر آن خلاص شدیم و اکنون در طلیعه سال 88 به آینده ای بهتر می اندیشیم.

۲۷ اسفند ۱۳۸۷ ۱:۴۹ بֽظֽ

پيوستگي زنجيره، فرهنگ دانش و تكنولوژي

همشهري - حميد ضيايي پرور: بسياري از كساني كه به يكي از كشورهاي خارجي سفر كرده‌اند همواره يك چيز آنها را سخت به فكر انداخته يا آنها را دچار دغدغه فكري كرده و به قول يكي از دوستان دپرس شده اند؛ آن چيز نظم است.

۲۵ اسفند ۱۳۸۷ ۵:۰۷ بֽظֽ

۹ اسفند ۱۳۸۷ ۲:۱۶ بֽظֽ

دومين فصلنامه علمي - پژوهشي ايران مجوز گرفت

فصلنامه «پژوهش و سنجش» با دريافت درجه علمي ـ پژوهشي، از اين پس با عنوان جديد «پژوهش‌هاي ارتباطي» منتشر مي‌شود. به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، فصلنامه «پژوهش و سنجش» که به همت مرکز تحقيقات صداوسيما، با محوريت پژوهش و رسانه از سال 1372 چاپ مي‌شود، بر اساس مصوبه کميسيون بررسي نشريات علمي کشور از تاريخ 11 دي‌ماه سال جاري در جرگه نشريات علمي ـ پژوهشي قرار گرفته و به‌عنوان «پژوهش‌هاي ارتباطي» تغيير نام داد.
بر اساس اين گزارش تاکنون 54 شماره از فصلنامه پژوهش و سنجش با موضوعاتي تخصصي هم‌چون تحقيق در رسانه، مخاطب در رسانه، آموزش رسانه، رسانه و حقوق، دين و رسانه و غيره به چاپ رسيده است. طبق اين گزارش فصلنامه «پژوهش‌هاي ارتباطي» سعي دارد از فرصت پيش آمده براي ارتقاء هر چه بيشتر عرصه تحقيقات رسانه‌يي ـ ارتباطي در کشورمان استفاده کند. ضمنا علاقه‌مندان مي‌توانند براي مشاهده آخرين نسخه فصلنامه پژوهش و سنجش (شماره 54) و هم‌چنين آرشيو کامل تمامي نسخه‌هاي اين فصلنامه تا شماره 51 به نشاني الكترونيكي www.rcirib.ir/sanjesh مراجعه كنند.
انتشار اين نشريه به عنوان دومين فصلنامه تخصصي حوزه ارتباطات در ايران با رتبه علمي - پژوهشي را جامعه ارتباطات ايران تبريك مي گويم . ضمنا بنده به عنوان سردبير ميهمان شماره بهار 88 اين فصلنامه در حال تكميل مقالات با محوريت فناوري هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي هستم . اولين فصلنامه علمي - پژوهشي ارتباطات ايران با نام فصلنامه مطالعات فرهنگي و ارتباطات توسط دانشگاه تهران منتشر مي شود .

۴ اسفند ۱۳۸۷ ۵:۳۱ بֽظֽ

۳ اسفند ۱۳۸۷ ۷:۳۵ بֽظֽ

۲ اسفند ۱۳۸۷ ۵:۲۴ بֽظֽ

كارگاه جستجو در اينترنت در دانشگاه دماوند

روز پنج شنبه اول اسفند 87 در دانشگاه آزاد اسلامي واحد دماوند كارگاهي با عنوان جستجو در اينترنت ارايه دادم . شركت كنندگان در اين كارگاه اعضاي باشگاه پژوهشگران جوان بودند . كل اين كارگاه 16 ساعت است كه 8 ساعت آن روز پنج شنبه برگزار شد و 8 ساعت ديگر روز دوشنبه آينده برگزار مي شود .

۲۹ بهمن ۱۳۸۷ ۳:۱۶ بֽظֽ

علم براي علم

همشهري- حميد ضيايي پرور : رئيس كميته ملي ربوكاپ گفته : با ساخت روبات‌هاي صنعتي در داخل كشور مي‌توان از خروج ميلياردها دلار ارز كه براي ورود فناوري به كشور صرف مي‌شود، جلوگيري كرد. به گفته مرتضي موسي‌خاني ، علم و دانش روباتيك در دانشگاه‌هاي كشور پيشرفت خوبي داشته است و مي‌توان گفت كه تفاوت دانشي بين فعاليت روباتيك دانشگاهيان با نمونه‌هاي صنعتي جهان وجود ندارد. اما متأسفانه ما نتوانسته‌ايم علم و دانشي را كه در دانشگاه‌ها وجود دارد وارد جامعه كنيم و اين علم كاربردي و تجاري نشده است.

۲۸ بهمن ۱۳۸۷ ۳:۲۳ بֽظֽ

كاهش بودجه پژوهش بر خلاف وعده رئيس‌جمهوري

همشهري- حميد ضيايي پرور:بر خلاف وعده داده شده از سوي رئيس‌جمهوري مبني بر افزايش بودجه پژوهشي كشور، خبرها حكايت از كاهش اين بودجه در لايحه بودجه سال 1388 دارد . رئيس‌جمهوري در تاريخ دوشنبه دوم دي ماه 1387 در چهاردهمين جشنواره تحقيقاتي علوم پزشكي رازي گفته بود: « دولت وظيفه دارد از فعاليت‌هاي علمي حمايت كند و امكانات در اختيار انديشمندان و پژوهشگران بگذارد و بودجه‌ پژوهشي نيز در كشور سال به سال زيادتر مي‌شود.»

۲۶ بهمن ۱۳۸۷ ۴:۱۰ بֽظֽ

گفتگو با فارس در باره مديريت رسانه

خبرگزاري فارس: مدرس دانشكده صدا و سيما معتقد است رشته مديريت رسانه كه تقريباً نيم قرن از تدريس آن در دانشگاه‌هاي جهان مي‌گذرد، هنوز در كشور جايگاه خود را به دست نياورده و مغفول مانده ولي داشتن مهارت آن در اداره رسانه امري ضروري است.

۲۳ بهمن ۱۳۸۷ ۵:۳۵ بֽظֽ

يك مدير روابط عمومي فعال در گرگان

دوست خوبي دارم در گرگان به نام شبير دائمي . مدير روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گرگان است . علاقمند دنياي آي تي و وب سايت و الكترونيك . مي گويند يكي مرد جنگي به از صد هزار . همين يك نفر كافي است تا تحولي در يك دانشگاه ايجاد شود . خبر دار شدم دانشگاه آزاد گرگان سيستم ويدئو كنفرانس راه اندازي كرده است . در دوره اي كه خيلي ها در سازمانهاي اداري فرق بين وبلاگ و ايميل را نمي دانند و در برابر روش هاي الكترونيك و ديجيتالي مقاومت نشان مي دهند رويكرد گرگاني ها به ويدئو كنفرانس مي تواند براي تهراني ها عبرت انگيز باشد . اطلاعات بيشتر در ادامه .

۱۹ بهمن ۱۳۸۷ ۳:۴۰ بֽظֽ

اغراق در توان علمي ايران مسئله‌اي را حل نمي‌كند

همشهري - حميد ضيايي‌پرور: وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفته است: بدون ايران هيچ‌يك از مسائل علمي دنيا حل نخواهد شد.برخي از شاخص‌هاي ارائه شده از سوي وزير علوم براي اثبات اين ادعا چنين است: ثبت بيش از 20 هزار اختراع از سال 1384 تا‌كنون، ثبت 13 هزار مقاله علمي در پايگاه آي.اس.آي، كسب بالاترين نرخ رشد توليد مقاله در جهان، فعال بودن بيش از 2200 انجمن علمي دانشجويي، فعاليت 500 مركز تحقيقاتي در كشور و حضور 57 هزار عضو هيات علمي در مراكز آموزشي.

۱۵ بهمن ۱۳۸۷ ۶:۱۸ بֽظֽ

خشونت تلويزيوني

همشهري - دكتر علي اصغر محكي:امروزه بيش از هر زمان ديگري صاحب‌نظران رسانه در باره آثار زيانبار ترويج خشونت از طريق رسانه‌هاي تصويري هشدار مي‌دهند اما چه سود كه روند اشاعه تصاوير خشونت بار همچنان صفحات تلويزيون‌هاي جهان را پر كرده است.

۱۳ بهمن ۱۳۸۷ ۴:۰۴ بֽظֽ

رتبه سايت هاي بانكي ايران در الكسا

فكر مي كنيد وب سايت كدام بانك ايراني رتبه بالاتري در الكسا دارد ؟ براي اطلاعا تبيشتر به وبلاگ رسمي بانك ملي ايران مراجعه كنيد . نخنديد اين يك رپرتاژ نيست !

۶ بهمن ۱۳۸۷ ۶:۴۱ بֽظֽ

تغيير در دو وب سايت تخصصي

از امروز 2 وب سايت قبلي دانشجويان دوره دكتراي علوم ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات و مركز مطالعات سايبر ژورناليسم با تغييراتي وارد عرصه جديد فعاليت خود شد . اولي با نام سايت تخصصي ارتباطات ودومي با نام مطالعات سايبر ژورناليسم به انتشار اخبار و ديدگاهها در اين دو عرصه خواهد پرداخت .

۲۳ دی ۱۳۸۷ ۱۱:۴۵ قֽظֽ

علم و فناوري در برنامه پنجم

همشهري - حميد ضيايي پرور: ابلاغ سياست‌هاي كلي برنامه پنجم توسعه از سوي رهبر معظم انقلاب به رئيس‌جمهور، زمينه را براي برداشتن يكي از گام‌هاي بنيادين به‌منظور نيل به اهداف مندرج در سند چشم‌انداز 20 ساله ايران فراهم كرده است.

۱۱ دی ۱۳۸۷ ۷:۳۱ بֽظֽ

۷ دی ۱۳۸۷ ۹:۱۷ قֽظֽ

هر روز یک خبر منفی از آمریکا

شرطی شده ام . هر روز صبح در بخش خبری ساعت 7 بامداد بدون استثناء شبکه اول سیما یک خبر منفی در باره آمریکا پخش می کند ، امروز می گفت مردم آمریکا آنقدر وضعشان خراب شده که در آنجا خودرو بسیار ارزان شده و ارزش دارایی های افراد پایین آمده است . غافل از اینکه این خبر برای مخاطب ایرانی مفهوم مثبت دارد نه منفی . خوش به حال ما که خودروهایمان بدون توجه به سقوط قیمتها در جهان همچنان در عرش سیر می کنند . یاد یک برنامه تلویزیونی افتادم که مجری از مدیر سایپا می پرسید وقتی قیمت خودرو گران شد گفتید قیمتهای جهانی بالا رفته است اما حالا که قیمت جهانی پایین آمده حاضر نیستید قیمت های خود را پایین بیاورید . راستی چرا آمریکا با این اوضاعی که ما هر روز از آن خبر می دهیم فرو نمی پاشد ؟ آیا هیچ خبر مثبتی ، هیچ پیشرفت علمی یا اقتصادی در آمریکا رخ نمی دهد؟ مردم خود را چگونه فرض کرده ایم ؟

۳۰ آذر ۱۳۸۷ ۱:۱۸ بֽظֽ

لايحه شركت‌هاي دانش بنيان

همشهري- حميد ضيايي پرور: معاون اول رئيس‌جمهوري از تدوين لايحه‌اي خبر داده است كه به موجب آن براي رفع نقطه ضعف اصلي پژوهش در ايران يعني، متصل نبودن استعدادهاي علمي كشور به بازار تقاضا، دولت از شركت‌هاي دانش بنيان حمايت خواهد كرد

۲۹ آذر ۱۳۸۷ ۲:۳۴ بֽظֽ

آخرين كلاس هاي ترم پاييز كيش

اين هفته آخرين كلاس هاي ترم پاييزه دانشگاه كيش تمام شد . علي رغم گرفتاري هايم قول داده ام ترم آينده نيز در دانشگاه كيش حضور داشته باشم . تا اين دفعه اخير فرصت نكرده بودم از نزديك جاذبه هاي محيطي كيش را ببينم . اين بار حتي در سواحل كيش در منطقه عربها توانستيم از نزديك شناي لاك پشتها در نزديكي ساحل را ببينيم . هواي اين فصل كيش محشر است . بهاري و دل انگيز . خوش به حال كيشوندان.

۲۲ آذر ۱۳۸۷ ۱:۴۶ بֽظֽ

سند ملي گردشگري شهري تهران در حال نهايي شدن است

همشهري - طاهره ساعدي : دكتر فرهاد دبيري، مديرگروه حقوق محيط‌زيست دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات و دبير كميته مطالعات گردشگري شهر تهران است.
با وي در باره عملكرد اين كميته و فعاليت‌هاي مرتبط با گردشگري در شهر تهران گفت‌وگو كرده‌ايم.

ظرفيت علمي و‌ آكادميك تهران بسيار بالاست

همشهري - طاهره ساعدي : دكتر محسن نصر اصفهاني، مشاور رئيس مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهر تهران و دبير كميته مطالعات راهبردي مديريت و توسعه تكنولوژي است.با وي در باره مهم‌ترين فعاليت‌هاي اين كميته گفت‌وگو كرده‌ايم.

۱۹ آذر ۱۳۸۷ ۶:۳۷ بֽظֽ

علم به كمك مديريت شهري مي‌آيد

همهشري- حميد ضيايي پرور:ظاهرا رسم بر اين است كه تا دقيقه 90 در تمام نمايشگاه‌هاي ايران همه چيز در حال هماهنگي و آماده‌سازي‌ باشد. روز اول برگزاري دومين جشنواره انتخاب برترين پژوهش و نوآوري در حوزه مديريت شهري اگر چه مثل خيلي از نمايشگاه‌هاي ديگر به تزيين غرفه‌ها و آماده شدن مسئولان مختلف آنها گذشت با وجود اين، عصر، هنگامي كه قرار بود مسئولان عالي شهرداري تهران براي افتتاح در نمايشگاه حاضر شوند، همه چيز به سرعت سر جاي خود قرار گرفت و اكنون نمايشگاه آماده بازديد شهروندان است.

۱۷ آذر ۱۳۸۷ ۷:۱۸ بֽظֽ

موانع تحقيق و پژوهش در ايران

Copy of dr pourmosavi (11).jpg
همشهري - حميد ضيايي پرور : طي روزهاي اخير گزارش ها و گفتگوهايي در باره پژوهش در حوزه مديريت شهري انجام داده ايم كه در قالب ويژه نامه و صفحات ويژه در همشهري منتشر شده است . در ادامه يكي از يادداشتهايم را در باره موانع تحقيق و پژوهش در ايران تقديم مي كنم

۱ آذر ۱۳۸۷ ۲:۴۱ بֽظֽ

دوستان حاضر و غايب در نمايشگاه!

87.3.10 297.jpg
امروز جمعه اول آذر ماه به نمايشگاه مطبوعات رفتم . اولين بار بود كه به عنوان همكار همشهري در غرفه اين روزنامه در نمايشگاه مطبوعات حضور داشتم .با ياسر خان هدايتي دبير گروه انديشه همشهري چاي و بيسكوييت خورديم ؛‌آقاي پور محمدي رييسس سازمان بازرسي كل كشور به عرفه همشهري آمد و تابلو بود كه كانديد رياست جمهوري است! آقاي كربلايي از دوستان خوبم در روزنامه خراسان را ديدم كه تازگي همسايه ما و آقاي احمدي نژاد شده است !دوست عزيزم دكتر بهرامپور را ديدم كه به تازگي از مديريت مركز رسانه ها به مشاورت معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد كوچ كرده است ، آقاي كاظم زاده خبرنگار پر تلاش برنا را ديدم و كمي گپ زديم ، يكي از دانشجويان سخت كوشم را ديدم كه بخت برقضا يكسال است در روابط عمومي همشهري مشغول به كار است! آقاي قوي دل هم در غرفه امين ناجا نبود ! يادم رفت به غرفه خراسان سري بزنم ! يكسري دوستان بدقول كه قرار بود بين 9 تا 12 به نمايشگاه بيايند نيامدند ، اين عكس را اينجا مي گذارم كه بدانند ما آمديم نبوديد !

۲۵ آبان ۱۳۸۷ ۱۰:۵۷ بֽظֽ

۲۴ آبان ۱۳۸۷ ۷:۰۱ بֽظֽ

امان از دست اين اميد

اين اميد خان جهانشاهي قلمي دارد بي نهايت استعاره اي با ايما و اشاراتي نغز كه پر از كنايه هايي عميق است . هم از اين رو است كه در پي مصاحبتي چند در باره اين حقير سراپا تقصير خامه قلم آنلاين خود را چنين رقصانده : «به همشهري تبريك بايد گفت نيرويي كه واحد علوم تحقيقات با سالها محك زدنش به آب داد، همشهري بي محك گرفت به حكم محكي »

۲۲ آبان ۱۳۸۷ ۷:۲۹ بֽظֽ

نشست هفتگي انجمن ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي

نشست هفتگي انجمن ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي روز پنج شنبه 23آبان ساعت 13 تا 15 در محل سالن سمينار طبقه 5 ساختمان علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحققات برگزار مي شود . دستور كار اين نشست ، جزييات برگزاري سمينار تخصصي گفتمان سازي رسانه ها و پيگيري روند توسعه انجمن است .

۲۱ آبان ۱۳۸۷ ۶:۳۰ بֽظֽ

جزييات نشست گفتمان سازی رسانه ها از زبان دكتر سلطاني فر

soltanifar2.JPG
برجسته ترین اساتید ارتباطات و روزنامه نگاری کشور، هفته آینده، گفتمان سازی رسانه های جهانی را در تهران بررسی خواهند کرد.دکتر محمد سلطانی فر مدیر گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با بیان این مطلب گفت: "همایش گفتمان سازی در رسانه های جهانی" به همت دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، امام صادق (ع)، امام حسین (ع)، دانشکده خبر و دانشگاه صدا وسیما در تاریخ 25 آبان ماه سالجاری برگزار می شود.

۲۰ آبان ۱۳۸۷ ۱۰:۵۶ قֽظֽ

مصاحبه راديو فرهنگ با دكتر ساروخاني

همين الان راديو فرهنگ روي موج 106/70 اف ام دارد با دكتر باقر ساروخاني مصاحبه مي كند . ايشان مي گويد 2 فرزند دختر دارد ، متولد قزوين است و تحصيل كرده دانشگاه سوربن . يكي از اساتيد داور ايشان ژان كازنو بوده است . هميشه شاگرد اول كلاس بوده است . در سال 42 فوق ليسانس گرفته است و به سوربن رفته است . آن زمان در فرانسه 3 نوع دكترا بوده است كه سخت ترينش دكتراي دولتي بوده است ودر همين بخش ثبت نام كرده است . مي گويد در فرانسه در سر كلاس ديده كه حرفهاي جديدي مي زنند لذا از اول ليسانس و فوق ليسانس را گذرانده است . تا يادم نرفته بگويم امروز مراسم بزرگداشت ايشان در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران برگزار مي شود .ساعت 15 تا 18 پل گيشا . دانشكده علوم اجتماعي تالار ابن خلدون .

۱۹ آبان ۱۳۸۷ ۲:۱۳ بֽظֽ

سوژه تحقيق براي دانشجويان دانشكده صدا وسيما

1- روزنامه نگاري شهروندي
2- موبايل ‍ژورناليسم
3- جمع آوري الكترونيكي اخبار از طريق خروجي خوانهاي اينترنتي
4- جستجو در وب نامرئي و پنهان
5- نشر روميزي
6- شبكه هاي اجتماعي
7- سيستم ها و نرم افزارهاي مانيتورينگ اخبار رسانه ها ( مطبوعات ، خبرگزاري ها و صدا و سيما )
8- پايگاه هاي انتشار رايگان عكس ، فيلم و فايل

۱۵ آبان ۱۳۸۷ ۳:۲۴ بֽظֽ

زنجيره دانش و فناوري

همهشری - حميد ضيايي پرور:
مي‌گويند يك ژاپني و يك ايراني با هم بحث مي‌كردند، ژاپني مي‌گويد ما تلويزيوني ساخته‌ايم به اندازه يك قوطي كبريت، ايراني نيز مي‌گويد ما هم يك قوطي كبريت ساخته‌ايم به اندازه تلويزيون!

۱۰ آبان ۱۳۸۷ ۱:۴۴ بֽظֽ

مراسم تجلیل از دکتر باقر ساروخانی برگزار می شود

sarokhani.JPG
مراسم تجلیل از مقام علمی دکتر باقر ساروخانی استاد برجسته دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران 20 آبان ماه جاری در تالار ابن خلدون این دانشگاه برگزار می شود . سایت خبرنگار به این مناسبت کتابچه ای تحت عنوان ، نگاهی به آثار و اندیشه های دکتر باقر ساروخانی را تهیه وتنظیم کرده است که می توانید این لینک دانلود کنید .

۲۹ مهر ۱۳۸۷ ۱۱:۵۷ قֽظֽ

۲۵ مهر ۱۳۸۷ ۵:۱۳ بֽظֽ

انجمن ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی تشکیل شد

iauca.jpg
انجمن ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی از روز پنج شنبه 25/7/87 رسما فعالیت خود را آغاز کرد . موسس این انجمن؛ دانشجویان ، فارغ التحصیلان و اساتید ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات هستند . با این وجود تمام دانشجویان وفارغ التحصیلان مقاطع دکترا ، کارشناسی ارشد و کارشناسی رشته های ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور ( واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی) می توانند عضو این انجمن شوند .بر اساس این گزارش جلسات بحث و بررسی و تشکیل گروه های تخصصی و مطالعاتی این انجمن از سال گذشته شروع شده و آغاز رسمی فعالیت این انجمن در نشست مذکور اعلام گردید .
در این مراسم دکتر مهرداد نوابخش معاون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، دکتر سید وحید عقیلی رییس دانشکده علوم انسانی این دانشگاه و دکتر محمد سلطانی فر رییس گروه ارتباطات واحد علوم و تحقیقات و 18 تن از دانشجویان و فارغ التحصلان دوره های دکترای ارتباطات اجتماعی این دانشگاه حضور داشتند .

۹ مهر ۱۳۸۷ ۰:۳۹ قֽظֽ

تجربه تدریس در دانشگاه کیش

گفته بودم که از این ترم در دانشگاه جامع علمی کاربردی کیش در دو مقطع کارشناسی و کاردانی روابط عمومی تدریس دارم .
اولین جلسات این ترم روزهای پنج شنبه و جمعه گذشته 4 و 5 مهر برگزار شد . دانشجویان خون گرم و علاقمندی دارد.این ترم خودم را خفه کرده ام با این همه تدریس : دانشگاه دماوند ؛ دانشگاه کیش ؛ دانشکده صدا و سیما. خدا آخر و عاقبت همه را ختم به خیر کناد.

۲۳ شهریور ۱۳۸۷ ۵:۱۹ بֽظֽ

2 مقاله از من در 2 کتاب مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص

در کتاب مجموعه مقالات تکنولوژی های جدید رسانه ای که توسط مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص نظام منتشر شده مقاله ای از من تحت عنوان «سازماندهی وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها» به رشته تحریر درآمده است.

۱۹ شهریور ۱۳۸۷ ۷:۱۷ قֽظֽ

۱۷ شهریور ۱۳۸۷ ۶:۱۸ بֽظֽ

۱۶ شهریور ۱۳۸۷ ۵:۰۶ بֽظֽ

۱۴ شهریور ۱۳۸۷ ۷:۱۴ بֽظֽ

۲۰ مرداد ۱۳۸۷ ۳:۱۴ بֽظֽ

۲۶ تیر ۱۳۸۷ ۷:۵۸ بֽظֽ

۱۸ تیر ۱۳۸۷ ۳:۱۷ بֽظֽ

۱۵ تیر ۱۳۸۷ ۹:۱۰ بֽظֽ

حضور در جلسه پایان نامه کارشناسی ارشد خانم انفرادی

امروز ، روز پرکاری داشتم ، اول از همه حضور در جلسه هیات مدیره بانک ملی ایران برای تشریح پروژه روابط عمومی الکترونیک این بانک ، بعد هم حضور در جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد سرکار خانم فتانه انفرادی در دانشکده صدا و سیما ، و در آخر دیدار و گفتگو با دکتر سید وحید عقیلی استاد راهنمای تز دکترایم و رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات . موضوع کانونی پایان نامه خانم انفرادی ، روزنامه نگاری صلح بود . او این موضوع را از دیدگاه خبرنگاران خبرگزاری های ایران مورد سنجش قرار داده بود ، 12 مصاحبه با اساتید ارتباطات انجام داده و نظریه های مربوط به این موضوع را در منابع خارجی جمع آوری کرده بود ،به اذعان اساتید راهنما و مشاور و داور ، این اولین پایان نامه در زمینه روزنامه نگاری صلح در ایران به شمار می رود . خانم انفرادی همکار سابق من در روزنامه خراسان بوده و همزمان دارای مدرک کارشناسی ارشد ارتباطات از دانشگاه آزاد تهران مرکزی نیز هست . همین نکته کافی است تا به پرکاری او پی ببرید . دکتر یونس شکرخواه استاد داور ایشان بود و نمره نهایی این عدد قابل تحسین بود : 20

۳۰ خرداد ۱۳۸۷ ۱:۰۷ قֽظֽ

مقاله من در روزنامه همشهری : چرا انجمن ارتباطات ایران شکل نمی گیرد؟

روز دوشنبه 27 خرداد ماه امسال اولین مقاله من در روزنامه همشهری در صفحه رسانه منتشر شد . فید بک آن نیز تا کنون برایم جالب بوده است . متن کامل آن در ادامه می آید .

۲۶ خرداد ۱۳۸۷ ۹:۵۷ بֽظֽ

اولین ژورنال اقتصاد و مدیریت رسانه در ایران راه اندازی شد

به همت دانشگاه آزاد اسلامی واحد دماوند اولین ژورنال اقتصاد و مدیریت رسانه در ایران راه اندازی شد. دوست خوبم جناب آقای دکتر حسین ، معاون پژوهشی این دانشگاه مبتکر این اقدام قابل تقدیر بوده است . تاجایی که من خبر دارم یک گروه تحقیقاتی با همین نام نیز فعال شده و به زودی شاهد اولین کنفرانس در این زمینه خواهیم بود . این را هم بگویم که جمعی از بهترین دوستانم در رشته ارتباطات این دانشگاه تدریس می کنند و دانشجویان بسیار مستعدی نیز در این واحد مشغول تحصیل هستند .ضمنا اولویت های پژوهشی مرتبط با این موضوع به شرح زیر اعلام شده است :
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در مطبوعات
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در صنعت چاپ و کتاب
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در سینما
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در IT
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در تلویزنهای ماهواره ای
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در رادیو
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در تلویزیون
شناسایی و بررسی روشهای مدیریت و فعاليتهاي اقتصادی در رسانه هاي جايگزين

۲۱ خرداد ۱۳۸۷ ۴:۰۷ بֽظֽ

۱۳ خرداد ۱۳۸۷ ۳:۳۱ بֽظֽ

دوره هاي آزاد رايانه اي ، پروژه مشترک دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه MIT

دم دانشگاه شهید بهشتی گرم ! ( راستی من تحصیل کرده علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی ام و هنوز این دانشگاه را دانشگاه خودم می دانم !) با این پروژه دوره هاي آزاد رايانه اي ، که به طور مشترک با دانشگاه MIT اجرا کرده است . در این دوره ای که برای هر نوع آموزشی در ایران خداد تومن از آدم پول می گیرند برگزاری چنین دوره رایگانی ، همت می خواهد والبته دور اندیشی دو رییس دانشگاه ! ضمنا جهت علاقمندان ارتباطات « علوم و هنرهاي رسانه » هم تدریس می شود . اطلاعات بیشتر را از اینجا دنبال کنید

صفوف فشرده در پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران

برای انجام کاری به پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران رفته بودم . باورم نمی شد انبوهی از دانشجویان در صفوف به هم فشرده ایستاده بودند تا نوبتاشن بشود و داخل اتاقی بروند که با کامپیوتر در بانک اطلاعاتی این پژوهشگاه جستجو کنند . باعث تعجب بود که در حالی که این امکان از طریق وب سایت این مرکز هم وجود دارد چرا این همه دانشجو شخصا به این مکان مراجعه می کنند . راز این موضوع در صدور گواهی نامه ای است که با امضا و سربرگ رسمی پژوهشگاه به دست دانشجو می دهند مبنی بر اینکه پایان نامه ای با چنین عنوانی در این مرکز وجود ندارد ! لابد برای ارایه به گروه های تخصصی و ارایه سند در بخش پیشینه تحقیق !

۱۲ خرداد ۱۳۸۷ ۱۱:۴۷ بֽظֽ

شرکت در جلسه مصاحبه گروهی برای تهیه یک پایان نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران

امروز یکشنبه 12 خرداد 1387 در جلسه ای در دانشکده مطالعات جهان شرکت کردم که به منظور تهیه پایان نامه سرکار خانم اکبری دانشجوی کارشناسی ارشد با روش فوکوس گروپ ( گروه های کانونی ) برگزار شده بود . پایان نامه مربوط به پادکست بود و آقایان دکتر یونس شکرخواه ، دکتر حسن نمک دوست ، سام فرزانه ، مهندس امانی ، دکتر عطاءالله ابطحی و جناب آقای حسینی کارشناس ارشد ارتباطات و بنده حقیر در آن شرکت داشتند . روز خوبی بود . به خاطر دیدار دکتر شکرخواه عزیز . ضمنا دکتر عاملی رییس دانشکده مطالعات جهان کارهای خوبی در این دانشکده نو بنیاد سروسامان داده اند که دکتر شکرخواه ما را با برخی از آنها آشنا کرد . از جمله تمهید یک کتابخانه تخصصی با منابع انگلیسی جدید که جدا یک منبع مهم در زمینه مطالعات بین المللی به شمار می رود

۷ خرداد ۱۳۸۷ ۱۰:۰۶ بֽظֽ

کتاب الکترونیکی رایگان

کتاب الکترونیکی رایگان < و سایت آدینه بوک دو منبع کتابخانه الکترونیکی به شمار می روند که سر زدن به آنها مفید است

۱ خرداد ۱۳۸۷ ۱۰:۴۲ بֽظֽ

وبلاگ و وب سایت رییس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق ( ع)

bashir.jpg
امروز چهارشنبه اول خرداد ۱۳۸۷ با دکتر حسن بشیر رییس دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق ( ع) در محل این دانشگاه ملاقات و گفتگو داشتم . انسان بسیار روشن و خوش صحبتی است . بسیار هم با سواد و اهل فضل است . از ایشان قبلا وب سایت شخصی اشان را سراغ داشتم اما امروز متوجه شدم که وی دارای وبلاگی در بلاگ اسکای هم می باشد . مطالب ارزشمندی در وبلاگ و وب سایت شخصی دکتر بشیر منتشر می شود . به همت ایشان نشست بزرگ مسئولان دانشکده های ارتباطات ایران شنبه همین هفته برگزار شد . قبلا جلسات متعددی با این شکل برگزار شده بود از جمله جلسه ای در ۷/۹/۸۶ که من اطلاع داشتم و جلسه بنیاد پروفسور کمالی پور که من خودم هم در آن جلسه بودم و خبرش هم در سایت خبرنگار منتشر شد . من امیدوارم بر خلاف اظهار نا امیدی دکتر بشیر که در وبلاگش نوشته « انجمن علوم ارتباطات ایران ، (نوزادی که متولد نشد) » بالاخره این نوزاد متولد شود . در ادامه عکس هایی از نشست قبلی اساتید ارتباطات منتشر می شود .

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۷ ۱۱:۵۹ بֽظֽ

همايش بزرگ ارتباطات اسلامي ايراني

این برنامه شنبه 28 ارديبهشت ساعت 4 تا 6 در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران سالن ابن خلدون برگزار خواهد شد.

۷ اردیبهشت ۱۳۸۷ ۹:۱۹ قֽظֽ

نقش فناوری اطلاعات در تقویت پایان نامه های دانشگاهی

حمید ضیایی پرور
یکی از مشکلات اساسی در زمینه پایان نامه های دانشگاهی چه در مقطه کارشناسی ارشد و چه دکترا ، مساله کپی کردن از روی سایر پایان نامه ها و یا سرقت اطلاعات دیگر پایان نامه ها بدون ذکر منبع است . البته صحبت کردن در باره موضوعی به این حساسیت آن هم در ارتباط با قشری که اعتباری فراوان نزد افکار عمومی دارد بسیار مشکل است اما واقعیت این است که چنین مشکلی در نظام دانشگاهی ایران وجود دارد و با انکار آن ، مساله حل نمی شود .

۱ اردیبهشت ۱۳۸۷ ۹:۱۳ قֽظֽ

۲۷ فروردین ۱۳۸۷ ۹:۲۶ قֽظֽ

پوشش خبری انفجار شیراز ، یک مطالعه موردی

فکر می کنم بررسی نحوه پوشش خبری انفجار شیراز توسط رسانه های ایران اعم از صدا وسیما و مطبوعات وشبکه های ماهواره ای و اینترنت می تواند موضوع یک تحقیق دانشجویی برای دانشجویان کارشناسی ارشد ارتباطات باشد . چون هنوز موضوع داغ و تازه است بسیاری از مستندات آن قابل جمع آوری است . موضوع هم به اندازه کافی چالش برانگیز است چرا که برخی ها معتقدند رسانه های داخلی پوشش مناسبی به این رخداد ندادند و برخی هم سفت و سخت از عملکرد این رسانه ها به خصوص صدا وسیما دفاع می کنند . تنها با یک مطالعه علمی می توان قضاوت دقیق و مستند در این باره داشت. شاید بهتر باشد مرکز تحقیقات صدا وسیما نیز در این زمینه دست به کار شود .
این لینکها را ببینید:
واحد مرکزی خبر با 12 ساعت تاخیر خبر انفجار شیراز را منعکس کرد
سانسور حیرت انگیز انفجار شیراز در رسانه ملی!
گزارش روزآنلاین
گزارش سایت آفتاب
سانسور خبری انفجار شیراز به چه منظور؟
خبر ناخن افتاده ی شست پای یک فلسطینی مهم تر از خبر کشته شدن هم میهنانمان
سانسور و سکوت عجيب در اعلام خبر انفجار شيراز در همه ي بخش هاي خبر ي صدا و سيما
پوشش خبری آماتوری و غيرحرفه اي پرس تي وي از انفجار شيراز
قائم مقام ضرغامی: « من بی اطلاعم؛ واقعا خبر انفجار شیراز از صدا و سیما پخش نشد؟! »
ضرغامی را بفرستید رییس صداوسیمای جمهوری عراق بشود !
دقایقی پیش PressTv خبر انفجار شیراز را مخابره کرد
سيما جان خسته نباشي!
انفجار در حسینیه ای در شیراز - ۹ کشته و ۱۰۵ زخمی و سانسور حیرت آور در صدا و سیما

۲۶ فروردین ۱۳۸۷ ۹:۲۶ قֽظֽ

۲۱ فروردین ۱۳۸۷ ۸:۳۲ قֽظֽ

۱۶ فروردین ۱۳۸۷ ۱:۳۶ بֽظֽ

یادداشت دکتر احمد توکلی : نافرمی در توسعه علوم ارتباطات در ایران

یادداشت زیبای دکتر احمد توکلی مدرس ارتباطات دانشگاه در باره تاثیر تحولات جدید به خصوص ICT بر توسعه رشته ارتباطات را بخوانید :

۲۸ بهمن ۱۳۸۶ ۸:۲۷ قֽظֽ

۲۷ بهمن ۱۳۸۶ ۲:۴۴ بֽظֽ

ليست منابع دكتراي تخصصي ارتباطات دانشگاه تهران

شوراي تحصيلات تكميلي گروه ارتباطات دانشگاه تهران منابع پيشنهادي زير را براي آشنايي دانشجويان با منابع پرسشهاي كنكور دكتراي تخصصي ارتباطات در سال 1386 ارائه كرد. دكتر مسعود كوثري، مدير گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اعلام خبر فوق افزود ‏، اين منابع صرفاً جهت آشنايي داوطلبان با حوزه هاي مورد توجه شورا ارائه شده و الزامي براي طرح سوال از اين منابع وجود ندارد.منابع فارسي پيشنهاد‎‎ي برا‎‎ي حوزه ها‎‎ي دکتر‎‎ي ارتباطات:

۲۳ بهمن ۱۳۸۶ ۴:۲۲ بֽظֽ

۲۲ بهمن ۱۳۸۶ ۱:۰۰ بֽظֽ

14 جلد كتاب رايگان رسانه اي دانلود كنيد

خدا پدر و مادر مسئولان مركز پژوهش هاي راديو را بيامرزد حداقل 14 جلد از كتابهاي منتشره مركز خود را به صورت رايگان بر روي اينترنت منتشر كرده اند كه مي توانيد هم اكنون دانلود كنيد . اگر هر مركز پژوهشي در ايران 10 جلد كتاب خود را رايگان منتشر كند كلي منبع و محتواي قابل دانلود براي مخاطبان و كاربران ايراني در دسترس خواهد بود :
موسيقي-‌رسانه
ماخذشناسي‌ راديو
تاريخ‌نگاري به شيوه راديو BBC
برنامه‌هاي مشهور راديو در آغاز كار و دوران طلايي آن
ايستگاه‌هاي راديويي در آغاز كار راديو
تغييرات‌ اجتماعي‌ برنامه ريزي‌ شده
واژه‌نامه برنامه‌سازي راديويي
فنون مصاحبه راديويي
نشانه‌شناسي نمايش راديويي
گويندگي و فن بيان (كتاب اول)
مهاجرت
بحر طويل
به همين سادگي
داستان‌هاي شاهنامه 2

۱۷ بهمن ۱۳۸۶ ۱۰:۱۲ قֽظֽ

۱۰ بهمن ۱۳۸۶ ۱۱:۵۳ قֽظֽ

جايگاه فراموش شده علوم انساني در ايران

حمید ضیایی پرور
برگزاري جشنواره فارابي در حوزه علوم انساني يك اتفاق نادر در ايران به شمار مي رود. سال هاست كه جشنواره خوارزمي در كشور برگزار مي شود و در آن به برگزيدگان رشته هاي مختلف علمي جوايزي اهدا مي شود.

۱۸ دی ۱۳۸۶ ۲:۲۸ بֽظֽ

بودجه پژوهشي سال آينده ٨٠٠ ميليارد تومان كاهش يافت

طاهره ساعدي
دولت ميزان بودجه پژوهشي كشور در سال آينده را فقط هزار و ٨٠٠ ميليارد تومان تعيين كرده است.

۱۵ دی ۱۳۸۶ ۲:۴۶ بֽظֽ

متن براي دانشجويان درس رسانه هاي الكترونيك

متن براي دانشجويان درس رسانه هاي الكترونيك دانشگاه جامع علمي كاربردي واحد جهاد دانشگاهي
درس كاربرد وبلاگ در روابط عمومي الكترونيك را دانلود كنيد

۱۰ دی ۱۳۸۶ ۴:۵۱ بֽظֽ

۴ دی ۱۳۸۶ ۸:۳۵ قֽظֽ

کلاس مبانی فناوری اطلاعات روز چهارشنبه تشکیل نمی شود

قابل توجه دانشجویان محترم درس مبانی فناوری اطلاعات و ارتباطات پودمانی 41
کلاس روز چهارشنبه تشکیل نمی شود . موفق باشید

۲۰ آذر ۱۳۸۶ ۹:۲۳ قֽظֽ

Interview with dr semati :Iranian Underground Music

dr-semati.jpg
Dr. Mehdi Semati, Associate Professor of Communication at Eastern Illinois University, teaches in fields such
as "International Communication" and "Media and Popular Culture". We interviewed Dr. Semati about underground music in Iran and its differences with western underground music.

۱۹ آذر ۱۳۸۶ ۲:۵۱ بֽظֽ

دومین نشست گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی پنج شنبه 22 آذر برگزار می شود

دومین نشست گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی ساعت 15 پنج شنبه 22 آذر در سالن سمینار دانشکده علوم انسانی و اجتماعی واحد علوم وتحقیقات برگزار می شود . شرکت همه فارغ التحصیلان و دانشجویان رشته های ارتباطات سالهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست آزاد است

۱۸ آذر ۱۳۸۶ ۸:۲۸ قֽظֽ

گزارش : ميزگرد نقش ISI در رشد علمي ايران

عصر روز جمعه 16 آذر ماه میزگردی در کتابخانه ملی ایران برگزار شد تحت عنوان «ارتباط پيشرفت علمي جامعه و نمايه سازي بين المللي مقالات» . مباحث عمدتا حول و حوش ISI و ISC دور می زد . گزارش مرا از این میزگرد بخوانید:

۱۳ آذر ۱۳۸۶ ۲:۲۹ بֽظֽ

فراخوان نشریه تخصصی « نامه ارتباطات و دین» دانشگاه امام صادق (ع)

دکتر حسن بشیر، رئیس دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع)، و سردبیر ماهنامه تخصصی « نامه ارتباطات و دین» با انتشار فراخوانی از همه علاقمندان این حوزه دعوت به همکاری و ارایه پیشنهاد کرده است.
متن کامل در ادامه .

۹ آذر ۱۳۸۶ ۱۰:۲۵ قֽظֽ

۴ آذر ۱۳۸۶ ۱:۳۳ بֽظֽ

سایت دکتر علی اکبر فرهنگی راه اندازی شد

سایت دکتر علی اکبر فرهنگی راه اندازی شد.دکتر علی اکبر فرهنگی استاد دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است و ما هم افتخار داریم که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم وتحقیقات از حضور ایشان بهره می بریم . دکتر فرهنگی که دارای 2 دکترا در رشته های مدیریت و ارتباطات از دانشگاه اوهایو آمریکا است از نادر اساتید ارتباطات ایران است که توانسته مفتخر به دریافت عنوان چهره ماندگار علمی ایران شود . دکتر فرهنگی به حق پدر مدیریت رسانه در ایران است . امیدوارم در سایت اینترنتی ایشان که بنده هم افتخار همکاری در راه اندازی آن را دارم مطالب ارزشمند ایشان منتشر شود
drfarhangi%20%283%29.JPG

۳۰ آبان ۱۳۸۶ ۳:۰۲ بֽظֽ

خبري با سبك پايان شگفت انگيز

46 سال غارنشيني مردي در جنگل هاي فومن
پيرمرد 64 ساله‌اي بيش از 46 سال از عمرش را در غاري ميان جنگل هاي انبوه روستاي جيرده از توابع دهستان آليان فومن سپري كرده و آخرين باري كه استحمام كرده 20 سال قبل بوده است.

۲۹ آبان ۱۳۸۶ ۸:۳۹ قֽظֽ

انتشار كتاب پژوهشنامه تبليغات

كتاب پژوهشنامه تبليغات اثر دكتر محمدرضا رسولي استاد دانشگاه به وسيله پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي منتشر شد.
ketab.bmp

۲۸ آبان ۱۳۸۶ ۱۰:۰۵ قֽظֽ

دانشگاه تهران در ميان ٥٥٠ دانشگاه برتر جهان قرارگرفت

ساعدي- دانشگاه تهران با يك جهش بلند موفق شد نام خود را در ميان ٥٥٠ دانشگاه برتر جهان به ثبت برساند.

۲۷ آبان ۱۳۸۶ ۱۱:۱۷ قֽظֽ

اولین نشست هیئت مؤسس بنیاد فرهنگی پروفسور یحیی کمالی پور برگزارشد

اولین جلسه هیئت مؤسس بنیاد غیر انتفاعی فرهنگی و ارتباطی پروفسور یحیی کمالی پور برگزارشد.در این نشست که با حضور اعضای هیئت مؤسس و تعدادی از اساتید علوم ارتباطات برگزار شد پروفسور کمالی پور با تشریح اهدافش از راه اندازی این بنیاد گفت : من ایرانی و عاشق ایران هستم و بنا دارم در آستانه 60سالگی خود با تأسیس این بنیاد و با کمک اساتید و اعضای هیئت مؤسس ، در زمینه توسعه دانش ارتباطات در کشورم و به ویژه در نقاط محروم تلاش کنم .

۸ آبان ۱۳۸۶ ۵:۳۶ بֽظֽ

متن فایل مربوط به طراحی وب سایت

متن فایل مربوط به طراحی وب سایت به زودی بر روی همین وب سایت منتشر می شود

۶ آبان ۱۳۸۶ ۸:۲۷ قֽظֽ

۵ آبان ۱۳۸۶ ۲:۰۴ بֽظֽ

نشست دانشجويان دوره هاي دكتراي ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي 22 آبان برگزار مي شود

به ابتكار دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات نشست دانشجويان و فارغ التحصيلان دوره هاي مختلف دكتراي ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي ، ساعت 8 و 30 دقيقه سه شنبه 22 آبان در محل دانشكده علوم انساني اين دانشگاه برگزار مي شود .

۱۸ مهر ۱۳۸۶ ۱۰:۳۳ قֽظֽ

وبلاگ درسي دوره هاي كارشناسي روابط عمومي ، درس رسانه هاي الكترونيك

اين ترم هم يك وبلاگ درسي براي دانشجويان دوره هاي كارشناسي روابط عمومي دانشگاه جامع علمي كاربردي راه اندازي كرده ام كه در آن متون درسي كلاس " رسانه هاي الكترونيك " و تحقيقات دانشجويان منتشر مي شود . بخش پرسش و پاسخ دانشجويان و استاد و اخبار و اطلاعات نيز در وبلاگ وجود دارد . پيشتر نيز در دوره كارداني روابط عمومي همين دانشگاه ، پودماني 41 وبلاگي در اين آدرس راه اندازي شده بود كه تجربه موفقي بود

۴ مهر ۱۳۸۶ ۱:۴۶ بֽظֽ

ترديدها نسبت به تخصيص صحيح بودجه ٣٠٠ميلياردي پژوهش دانشگاه ها

طاهره ساعدي
مسئولان امور پژوهشي دانشگاه ها و همچنين كميسيون آموزش مجلس نسبت به اجراي صحيح بند «واو» تبصره ٩ لايحه بودجه توسط مراكز و دستگاه هاي دولتي به شدت نگران هستند و اعتقادي به تاثير آن بر افزايش پژوهش در دانشگاه ها ندارند.

۲۷ شهریور ۱۳۸۶ ۱۰:۱۷ قֽظֽ

جلسه دفاع پايان نامه كارشناسي ارشد با حضور دكتر يونس شكرخواه

فردا چهارشنبه 28 شهريور جلسه دفاع پايان نامه كارشناسي ارشد سركار خانم بهارك ميرزايي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات راس ساعت 30/10 در طبقه پنجم ساختمان شماره يك اين دانشگاه برگزار مي شود . موضوع پايان نامه ، بررسي ميزان به كارگيري تكنولوژي هاي اينترنتي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم وتحقيقات است . استاد راهنماي وي دكتر يونس شكرخواه و استاد راهنما دكتر سلطاني فر و استاد داور دكتر عقيلي هستند .

۲۵ شهریور ۱۳۸۶ ۱۰:۵۰ قֽظֽ

گزارش - مقاومت استادان دانشگاه ها در برابر «آنلاين شدن»

طاهره ساعدي
بعضي اعضاي هيئت علمي در مقابل به روز رساني و تحول در محتواي دروس علمي-دانشگاهي مقاومت مي كنند. دكتر خالقي، معاون آموزشي وزارت علوم، با اعلام اين مطلب به خراسان مي گويد: اين در حالي است كه يكي از چالش هاي مهم تضمين كيفيت در آموزش عالي، ارتقاي توان علمي استادان همگام با به روز رساني دروس است.در واقع بعضي از اعضاي هيئت علمي توان تطبيق خود با تحولات جديد را ندارند بنابراين مي كوشند محتوا را با توان علمي خود تطبيق دهند.وي در ادامه مي افزايد: طبق بخشنامه اي قرار است ١٠ درس دانشگاهي (در صورت تمايل استاد و دانشجو) به صورت الكترونيكي ارائه شود.

پروفسور كمالي پور :دروس رشته هاي ارتباطات نياز به بازنگري دارد

پروفسور يحيي كمالي پور رييس دپارتمان ارتباطات دانشگاه پوردوي آمريكا در مصاحبه با خبرنامه سمت گفت : دروس رشته هاي ارتباطات نياز به بازنگري دارد . تئوري هاي ارتباطاتي هم ثابت نمي ماند و عوض مي شود و تئوري هاي جديد گاهي موارد قبلي را رد مي كند .اين رشته بسيار پويا و دايناميك و دائما در حال تغيير و تحول است اين بازنگري بايد يك كار دائمي باشد و در آن نگاه به برون چه در سطح كشوري و چه در سطح جهاني اهميت دارد.اين وظيفه اي است كه هم به عهده استادان و هم به عهده دانشجويان است كه به دنبال اطلاعات جديد و به روز باشند . در دانشگاه پوردو 10 گرايش در رشته ارتباطات وجود دارد و ما معتقديم كه هنوز كافي نيست دانشگاه هاي ايران بايد بيشتر به آنچه در جهان مي گذرد توجه داشته باشند . متن كامل اين مصاحبه در ادامه منتشر مي شود

۲۴ شهریور ۱۳۸۶ ۸:۲۰ قֽظֽ

خطر تصادف با كاروان سياسي

از دانشگاه بر مي گشتم توي بزرگراه حكيم يك كاروان سياسي ديدم با چندين الگانس مشكي چند موتور سوار در ابتدا و چند الگانس راهنمايي در انتها . دولاين 2و 3 را اشغال كرده بودند و با حدود 60 تا 70 كيلومتر حركت مي كردند . همه خودروها براي عبور از كاروان به ناچار از سمت راست سبقت مي گرفتند مي رفتند . سرعت معمول در اين بزرگراه بالاي 100 كيلومتر است . من هم توي بقيه خودروها از سمت راست سبقت گرفتم . به ناگاه كاروان به سمت راست تغيير مسير داد و خواست به فرعي بپيچد . من توي كاروان گير افتاده بودم مي خواستم خودم را به مسير اصلي بكشانم مجبور بودم يا به فرعي بروم يا ترمز شديد كنم يا از داخل كاروان عبور كنم . سومي را انتخاب كردم . به ناگاه يكي از الگانس هاي سياه به من نزديك شد سپر به سپر كرد و مرا به حاشيه گارد ريل كشاند و مرتب با بلند گو هشدار مي داد ، نزديك بود سكته كنم . فكر كردم الان مرا به گارد ريل مي كوباند . سرعتم را كم كردم وارد فرعي شدم و بعد از عبور كاروان دنده عقب گرفتم و با هزار دعا و نذر و نياز وارد مسير اصلي شدم . اگر شما كاروان سياسي ديديد . سعي كنيد اصلا مسيرتان را تغيير دهيد يا به آن نزديك نشويد . شايد اگر من هم تجربه داشتم همين كار را مي كردم

۲ شهریور ۱۳۸۶ ۱۰:۳۰ قֽظֽ

مقاله « زبان فارسي در اينترنت » در فصلنامه پژوهش و سنجش

مقاله من با عنوان « زبان فارسي در اينترنت » در شماره 47 فصلنامه پژوهش و سنجش ويژه پاييز 1385 منتشر شد. در اين مقاله به مشكلات رسم الخط زبان فارسي در اينترنت و پروژه هاي مرتبط با اين موضوع همچون لينوكس فارسي ، استاندارد خط فارسي در يوني كد ، نرم افزار هاي ترجمه فارسي ، موتورهاي جستجوي فارسي و ساير موارد مرتبط پرداخته است.
اين فصلنامه توسط مركز تحقيقات صدا و سيما منتشر مي شود

۲۹ مرداد ۱۳۸۶ ۸:۲۴ قֽظֽ

۲۷ مرداد ۱۳۸۶ ۲:۵۱ بֽظֽ

۱۳ مرداد ۱۳۸۶ ۴:۱۰ بֽظֽ

بنیاد فرهنگی پروفسور یحیی کمالی پور راه اندازی می شود

بنیاد فرهنگی پروفسور یحیی کمالی پور با هدف توسعه مراکز فرهنگی و ارتباطی و با مشارکت جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان فرهنگی و ارتباطی راه اندازی می شود.
دکتر کاظم معتمد نژاد،دکتر محمد سلطانی فر،دکتر مهدی محسنیان راد،دکتریونس شکرخواه،دکتر حسام الدین بیان،دکترحسام الدین آشنا،امیرعباس تقی پور،حمید ضیایی پرور،دکترعلی اصغر محکی،دکترشهیندخت خوارزمی و دکتر حسن نمکدوست اعضای هیئت مؤسس این بنیادغیر انتفاعی هستند.
پروفسور کمالی پور، در نامه ای خطاب به معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از تأسیس این بنیاد را ایجاد امکانات آموزشی از جمله مدارس و مجتمع های فرهنگی در مناطق محروم کشور جهت ارتقای سطح آگاهی جوانان و توسعه های ملی در اقصی نقاط ایران عزیز عنوان کرده است.وی همچنین از ایجاد و ساخت مجتمع فرهنگی و ارتباطی در زادگاه خود راور کرمان به عنوان نخستین پروژه این بنیاد نام برده است.
پروفسور یحیی کمالی پورمحقق برجسته بین المللی و پروفسور ارتباطات جمعی و رییس دپارتمان ارتباطات و هنرهای خلاق در دانشگاه پوردو آمریکاست .حوزه تحقیقات وی شامل جهانی سازی، تأثیر مطبوعات، ارتباطات بین المللی، روابط عمومی و تبلیغات، نگرش کلیشه ای و فن آوری های جدید ارتباط است

۱۲ مرداد ۱۳۸۶ ۴:۱۵ بֽظֽ

۲ مرداد ۱۳۸۶ ۴:۱۳ بֽظֽ

۲۹ تیر ۱۳۸۶ ۸:۵۸ قֽظֽ

۲۴ تیر ۱۳۸۶ ۸:۵۲ قֽظֽ

۲۲ تیر ۱۳۸۶ ۲:۳۱ بֽظֽ

۱۳ تیر ۱۳۸۶ ۸:۳۱ قֽظֽ

گزارشي از جلسه دفاع دكتراي خانم ترزمي نژاد در واحد علوم و تحقيقات

tarzaminegad.JPG
ديشب ( سه شنبه 12 تير 86 ) يك جلسه دفاع پايان نامه دكترا در دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات برگزار شد . جلسه از ساعت 17 و 30 شروع شد و در حدود ساعت 19 به پايان رسيد.
مشخصات كلي پايان نامه بدين شرح بود :
عنوان : ارتباطات سازماني در جامعه اطلاعاتي ( اثربخشي تكنولوژي هاي اطلاعاتي و ارتباطي در صدا وسيما )
دانشجو : وحيده ترزمي نژاد
استاد راهنما : دكتر علي اكبر فرهنگي
استادان مشاور : دكتر علي دلاور ، دكتر باقر ساروخاني
استادان ناظر و داور : دكتر محمد سلطاني فر ، دكتر سيد وحيد عقيلي ، دكتر طالقاني ( دانشگاه تهران ) ، دكتر دادگران ، دكتر علي سميعي ، دكتر مهدي زاده و دكتر مظفري
روش تحقيق : تحقيق همبستگي
هدف اصلي : شناخت ICT در صدا و سيما و نقش آن در توانمند سازي كاركنان
جامعه آماري : 5 معاونت اصلي صدا و سيما
جامعه نمونه : 162 نفر ، روش نمونه گيري : نمونه گيري در دسترس ( بعدا دكتر دلاور توضيح داد كه جامعه آماري جامعه در دسترس بوده است و نه نمونه گيري در دسترس)
ابزار گرد آوري داده ها : پرسش نامه ، مقياس قاصله اي ( تعداد سوالات پرسش نامه 22 سوال )
روش تجزيه و تحليل اطلاعات : رگرسيون چند متغيره با روش قدم به قدم
متاسفانه باز هم هيچ فايل يا جزوه كوتاهي در اختيار شركت كنندگان قرار نگرفت كه بتوانم متن آن را مننتشر كنم اما خانم ترزمي نژاد به من قول داد كه فايل پاورپوينت پايان نامه را براي انتشار در سايت خبرنگار در اختيارم قرار دهد كه به محض دريافت آن را منتشر خواهم كرد
اكثر اساتيد سوالات و نقدهايي را مطرح كردند اما مهمترين نقد به پايان نامه را آقاي دكتر مهدي زاده وارد كرد و گفت : وقتي بيش از 50 درصد پاسخ گويان گفته اند از تكنولوژي هاي اطلاعاتي و ارتباطي در صدا و سيما استفاده نمي كنند چگونه همين افراد در باره اثر بخشي اين تكنولوژي ها نظر داده اند ؟ اين تحقيق هدفش اثر سنجي بوده اما تبديل به نظر سنجي شده است چرا ؟ پاسخ را دكتر دلاور داد و گفت : هدف تحقيق فقط اثر سنجي نبوده بلكه اين يك تحقيق همبستگي است و همه افراد جامعه نمونه مي توانسته اند در باره سوالات نظر بدهند .از سوي ديگر ممكن است فردي از اين تكنولوژي ها استفاده نكند اما تاثيرات آن را خوب بداند . دكتر ساروخاني هم گفت اين تحقيق احساس اثر بخشي را بررسي كرده نه خود اثر بخشي را .
دكتر دادگران هم به مطلب مهمي اشاره كرد و گفت : بايد ديد آيا خود مديران صدا و سيما از اين تكنولوژي ها استفاده مي كنند كه كاركنانشان بخواهند با استفاده از اين ابزار با آنها ارتباط برقرار كنند !
در پايان هيات داوران پايان نامه را با نمره عالي پذيرفت و به آن نمره 19 داد . دكتر فرهنگي به عنوان استاد راهنما متن را قرائت كرد و گفت : من مفتخرم كه از اين لحظه به بعد شما را خانم دكتر ترزمي نژاد خطاب كنم

۲ تیر ۱۳۸۶ ۲:۵۵ بֽظֽ

۲۰ خرداد ۱۳۸۶ ۴:۰۵ بֽظֽ

آئین نامه آموزشی دوره دکتری

دانشجویان دوره های دکترای تمام رشته ها در دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی می توانند متن کامل آئین نامه آموزشی دوره دکتری را از سایت معاونت آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی دریافت نمایند. یکی از نکات مهم این آیین نامه که از سال 1384 اجرایی شده جزییات مربوط به دفاع از تز دکترا است. همچنین اطلاعات کامل آئین نامه آموزشی دوره های کارشناسی ارشد تمام رشته ها در این بخش وجود دارد

۷ خرداد ۱۳۸۶ ۱:۲۷ بֽظֽ

۲۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ ۸:۲۰ بֽظֽ

چاپ دوم كتابهاي جنگ نرم 1 و2 منتشر شد

چاپ دوم كتابهاي جنگ نرم 1 ويژه جنگ رايانه اي و جنگ نرم 2 ويژه جنگ رسانه اي توسط موسسه انتشارات ابرار معاصر تهران منتشر شد
ccw54--larg.jpgccw54--larg.jpg
مدتها بود كه اين كتابها ناياب شده بود ، خوشبختانه با چاپ دوم كتاب كه در نمايشگاه بيستم كتاب تهران در غرفه 592 مربوط به موسسه انتشارات ابرار معاصر تهران هم عرضه شد ، اين مشكل حل شد و كتابهاي مذكور در دسترس علاقمندان است .
چاپ اول اين كتابها مربوط به شهريور 1383 بود . البته جلد سوم اين سلسله كتابها نيز تحت عنوان روزنتهاي فارسي زير چاپ است
اطلاعات كاملتر در باره اين كتابها را در بخش كتابهاي همين سايت بخوانيد
براي سفارش كتاب با شماره تلفن 88756203 تماس بگيريد

۲۸ فروردین ۱۳۸۶ ۳:۰۱ بֽظֽ

۲۰ فروردین ۱۳۸۶ ۲:۱۴ بֽظֽ

تحليل محتواي سرمقاله هاي برجسته روزنامه هاي آمريكايي در باره برنامه هسته اي ايران

مقاله دو دانشجوي ايراني دكتراي دانشگاه لوئيزياناي آمريكا در باره تحليل محتواي سرمقاله هاي برجسته روزنامه هاي آمريكايي در باره برنامه هسته اي ايران
دانلود فول تكست مقاله كه در نشريه Journal of Communication Inquiry منتشر شده است

۱۲ فروردین ۱۳۸۶ ۴:۴۰ بֽظֽ

۲۰ اسفند ۱۳۸۵ ۵:۳۹ بֽظֽ

۱۹ اسفند ۱۳۸۵ ۸:۰۶ بֽظֽ

راهنمایی اولین پایان نامه کارشناسی ارشد

اولین ها همیشه برای آدم ماندگارند . اولین فرزند ، اولین کتاب ، اولین خانه ، اولین ماشین و حالا اولین راهنمایی پایان نامه !
یک اتفاق مهم و تاریخی برای من بود .اولین پایان نامه کارشناسی ارشد که توسط من راهنمایی و دفاع شد ، هم موضوع تاپ و جدید بود و هم اصل این موضوع که توانستم از پس آن بر آیم
تالیف دو کتاب جنگ رایانه ای و جنگ رسانه ای در واگذاری راهنمایی این رساله به من نقش اساسی داشت .موضوع پایان نامه "جنگ اطلاعاتی" بود .همین .

۲ اسفند ۱۳۸۵ ۱۰:۲۷ قֽظֽ

۲۹ دی ۱۳۸۵ ۴:۵۳ بֽظֽ

۲۰ دی ۱۳۸۵ ۴:۳۴ بֽظֽ

۱۰ دی ۱۳۸۵ ۳:۲۹ بֽظֽ

۷ دی ۱۳۸۵ ۸:۵۰ قֽظֽ

۱۵ آذر ۱۳۸۵ ۶:۱۷ بֽظֽ

۱۰ آذر ۱۳۸۵ ۵:۴۸ بֽظֽ

۸ آذر ۱۳۸۵ ۸:۲۶ بֽظֽ

۳ آذر ۱۳۸۵ ۴:۲۲ بֽظֽ

۲۲ آبان ۱۳۸۵ ۱:۳۷ بֽظֽ

۲۸ مهر ۱۳۸۵ ۲:۱۰ بֽظֽ

۲۵ مهر ۱۳۸۵ ۴:۵۴ بֽظֽ

۲۱ مهر ۱۳۸۵ ۴:۱۰ بֽظֽ

۲۰ مهر ۱۳۸۵ ۸:۰۳ قֽظֽ

۱۵ مهر ۱۳۸۵ ۶:۳۲ بֽظֽ

۵ مهر ۱۳۸۵ ۷:۳۹ بֽظֽ

۲ مهر ۱۳۸۵ ۲:۴۰ بֽظֽ

۲۱ شهریور ۱۳۸۵ ۱۰:۴۸ قֽظֽ

۲۸ مرداد ۱۳۸۵ ۴:۳۲ بֽظֽ

دوره هاي دكترا و سند چشم انداز

كساني كه مشروح سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع روساي دانشگاه ها، موسسات آموزش عالي و مراكز تحقيقاتي و وزراي علوم ،تحقيقات و فناوري و بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را سه شنبه شب از سيماي جمهوري اسلامي ايران ديدند گواهي مي دهند كه متن خبر مخابره شده توسط خبرگزاريها نسبت به اصل سخنان تفاوت داشت.

۴ مرداد ۱۳۸۵ ۷:۱۰ بֽظֽ

۳۱ تیر ۱۳۸۵ ۰:۰۶ بֽظֽ

متن برای دانشجویان دانشگاه جامع علمی و کاربردی

این متن برای دانشجویان درس برنامه ریزی و توسعه فرهنگی در نظر گرفته شده است . به طور قطع از این متن سوال برای امتحان پایان ترم خواهد آمد :
دانلود کنید Download file

۱۶ تیر ۱۳۸۵ ۴:۳۰ بֽظֽ

سوالات امتحان زمینه های ارتباطات ، دکتر باقر ساروخانی

این هم سوالات امتحان درس زمینه های ارتباطات ، دکتر باقر ساروخانی (14/4/84):
1- ده ویژگی جامعه نظارتی را نام ببرید . سپس هر یک راتشریح کنید
2- رقیق یا سطحی شدن واقعیتها در ارتباطات به چه معنا است ؟ یک مثال بزنید سپس بنویسید این فرآیند به چه دلیل اتفاق می افتد ؟ و تبعات آن کدام است ؟
3- عوامل درونی یا مقوم یا موید امپریالیسم خبری کدامند؟
4- در گردش طبیعی و آزاد اطلاعات مجوزهای قانونی یا امتیازات حقوقی patentsچه نوع تاثیری برجای می گذارند ؟ پس از تشریح یک مثال بزنید
5- فرامتن بودن گفتمان چیست ؟ لطفا پس از تشریح یک مثال بزنید
6- در بحث از تحلیل نشانه ها در فرآیند ارتباطات سخن از نظریه الزام مضاعف پیش می آید منظور چیست ؟ لطفا پس از تشریح یک مثال بزنید
7- اقتصاد توجه چیست ؟ پس از تشریح یک مثال بزنید ، سپس بنویسید راهکارهای این حوزه از اقتصاد کدامند ؟
8- نظریه تکمله را تشریح و سپس نقد کنید پس از آن بنویسید برای دستیابی به اقناع در ارتباطات مراحل اساسی ( 7 مرحله ) کدامند؟

سوالات امتحان مطالعات انتقادی ، دکتر علی اکبر فرهنگی

اینها سوالات امتحان مطالعات انتقادی در ارتباطات مربوط به استاد دکتر علی اکبر فرهنگی است ( 15/4/85):
1- شکل گیری مکتب فرانکفورت را به اختصار نوشته و چهره های کلیدی آنرا مشخص کرده و آثار آنها را در ارتباطات تحلیل نمایید
2- مکتب اگزیستانسیالیسم چه نامدارنی دارد ؟ و اصول عقاید آنها چه می باشد ؟ نقد خود را بر آثار ارتباطی آنها مشروحا بیان نمایید
3- با توجه به مطالعات هانو هارت ، وضع مطالعات انتقادی در ارتباطات در آمریکا چگونه است ؟
4- آرای ارتباطی متفکرین زیر را مختصرا بیان نمایید:
- میشل فوکو
- والتر بنیامین
- هربرت مارکوزه
- یورگن هابرماس

تابستان 85

damavan (11).JPG
خوب حالا می توانم با خیال راحت به آپ دیت کردن سایت بپردازم
امتحانات پایان ترم تمام شد و من فعلا بیشتر از نظر فکری درگیر کار مرکز مطالعات سایبر ژورنالیسم هستم .
این عکس هم که می بینید روز پنج شنبه 15 تیر در جریان یک سفر کوتاه ( ترجمه پیک نیک چیست؟!! )به کوه دماوند گرفتم . عکس های بیشتر را می توانید در بخش عکس همین سایت ببینید

۲۴ خرداد ۱۳۸۵ ۵:۴۰ بֽظֽ

نظريه‌هاي ارتباطات توسعه

نظريه‌هاي ارتباطات توسعه - نوشته سرينيواس آر . ملكات- ترجمه دكتر يونس شكرخواه *
در اين مقاله، پژوهشها و رويه‌هاي مربوط به ارتباطات براي توسعه و توان‌بخشي در جهان سوم مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
توصيف و تغيير تئوريها، مفاهيم و روش‌شناسيهاي ارتباطات توسعه با چالشهاي خاص خود همراه است.
توصيف ارتباطات توسعه، مستلزم درك مفاهيم كليدي در اين قلمرو و نيز مستلزم بررسي اين امر است كه اين مفاهيم كليدي چه تفاوتها و چه شباهتهايي دارند با آنچه كه در دوره‌هاي مختلف تاريخي در اين‌باره تعريف و اجرا شده است. مفاهيم غالب در زمينه ارتباطات توسعه عبارتند از: ارتباطات، نوسازي، توسعه، مشاركت و توان‌بخشي.»»»»

۶ خرداد ۱۳۸۵ ۹:۰۱ بֽظֽ

بررسي انديشه هاي ارتباطي دكتر مجيد تهرانيان

امروز در كلاس دكتر فرهنگي نوبت من بود كه در باره انديشه هاي ارتباطي دكتر مجيد تهرانيان كنفرانس بدهم .
يك فايل پاور پوينت 71 صفحه اي آماده كرده بودم كه ارايه شد . در تهيه اين متن از كمك خود دكتر تهرانيان استفاده بردم . ايشان در پاسخ به درخواست من رزومه و سي وي و بيوگرافي و آثارشان را برايم ايميل كردند .
بخشي از اين فايل را اينجا منتشر مي كنم و بقيه را به صورت فايل لينك مي دهم تا هر كس علاقمند بود دانلود كند :
sd.bmp
پروفسور مجيد تهرانيان
متولد ۱۳۱6 مشهد
دانش آموخته دانشگاه هاروارد در رشته مطالعات خاورميانه ، مقطع كارشناسى ارشد
فارغ التحصيل مقطع دكتراى اقتصاد سياسى از دانشگاه هاروارد
استاد فعلى رئيس واحد ارتباطات بين الملل دانشگاه هاوايى آمريكا
پايه گذار پژوهشكده علوم ارتباطات و توسعه وابسته به راديو و تلويزيون ايران
رئيس مؤسسه مطالعات و تحقيقات صلح جهانى «تودا »
سردبير نشريه «صلح و تدبير» تودا
كارشناس برنامه ريز ارتباطات يونسكو در پاريس ، ۱۳۶۰
دريافت كننده جايزه علمى دانشگاه هاروارد ، ۱۳۷۴
استاد مهمان دانشگاه امام صادق (ع) ، ۱۳۷۶
استاد دانشگاه مهمان دانشگاه هاى كانادا ، انگلستان ، روسيه و آمريكا
مؤلف بيش از 25كتاب و 200 مقاله علمى
برنده جايزه نشان عالى لياقت و دكتراى افتخارى دانشگاه «سوكا» ژاپن
Download file

۲۷ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۲:۳۲ بֽظֽ

اووووف ! اينترنت يك گيگا بايتي !!

امروز يك خبر توپ شنيدم ! دانشگاه آزاد اسلامي تهران مركزي مجتمع وليعصر قرار است تا شهريور ماه يك سالن اينترنتي با ظرفيت 80 دستگاه رايانه متصل به اينترنت با پهناي باند يك گيگا بايت راه اندازي كند ، ضمنا تا همين تاريخ وب سايت اينترنتي اين مركز كه قوي ترين وب سايت خاورميانه خواهد بود راه اندازي خواهد شد .
اينهايي كه گفتم خواب و خيال نبود ، دكتر محمودي رئيس مجتمع مذكور در مراسم روز جهاني ارتباطات در همايشي كه با حضور دكتر مرادي و اساتيد و دانشجويان ارتباطات برگزار شده بود بيان كرد .
پيش از او دكتر محمد سلطاني فر از نبود بخش اينترنت در دانشگاه گلايه كرده و از دكتر مرادي قول گرفت كه تا اول مهر سالن اينترنت با پهناي باند 516 كيلو راه اندازي كند . دكتر سلطاني فر چندين بار از من اسم برد كه شرمنده محبت ايشان شدم . البته دكتر مرادي قبل از وي گفته بود كه طرحي در دست است تا 50 درصد هزينه هاي اينترنت از دانشجو گرفته شود .
نا گفته نماند كه من هم روي سن رفتم و كمي در باره جاي خالي آي سي تي در دانشكده هاي ارتباطات و ضرورت رويكرد اين دانشكده ها به اينترنت سخن گفتم ضمنا خبر راه اندازي مركز مطالعات سايبر ژورناليسم را هم به دانشجويان و اساتيد دادم كه مورد استقبال قرار گرفت . همچنين در باره رويكرد گروههاي ارتباطات به گروههاي ايميلي مثل اراك كاميونيكيشن و وبلاگها و وب سايتهاي ارتباطي صحبت كرده و گفتم به اميد روزي كه هر دانشجو يك وبلاگ و هر استاد يك وبلاگ آموزشي داشته باشد . آقاي دكتر عبدالرضا شاه محمدي رييس گروه ارتباطات دانشگاه آزاد را هم ديدم كه با سخت كوشي و علاقه مديريت و هدايت مراسم را بر عهده داشت .
خيلي از دانشجويان بعد از مراسم نزد من آمده و خواستار برگزاري كلاسهاي مباني نظري و تاكتيكهاي وبلاگ نويسي شدند . من اعلام كردم كه امكان اين كار در مركز مطالعات سايبر ژورناليسم وجود دارد و اگر تعداد متقاضيان به 10 نفر برسد براي هر گروه ورك شاپ برگزار خواهد شد .
متن كامل گزارش خبري كوتاه از اين مراسم در شماره فرداي روزنامه خراسان منتشر مي شود

۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱۱:۲۲ قֽظֽ

تنگناهای سه گانه در تولید علم

دکتر باقر ساروخانی عضو انجمن جامعه‌شناسي ايران خبر داد:
وجود 82 محقق به ازاي هر يک ميليون نفر جمعيت کشور

ضيايي‌پور- دکتر باقرساروخاني استاد دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران اعلام کرد:
در کشورما به ازاي هر يک ميليون محقق تنها 82 محقق وجود دارد، در حالي که اين رقم در ساير کشورها حتي به 4 هزارنفر نيز مي‌رسد.
sarokhani.JPG
به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوري روزنامه خراسان، وي که در هفتمين همايش انجمن جامعه‌شناسي ايران سخن مي‌گفت با اشاره به اينکه پژوهش از جنس فرامادي است گفت:‌با پول نمي‌توان به تنهايي انگيزه در بين محققان آفريد، بلکه بايد با بالابردن جايگاه و ارزش و اعتبارتحقيق براي آنها ايجاد انگيزه کرد.
دکتر ساروخاني از اعضاي انجمن جامعه‌شناسي ايران، گفت: تحقيق سرمنشاء دانش است و امروزه تحقيق رمز بقاي شرکتها و سازمانها در تمام دنيا است. استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران درباره وضعيت تحقيق درايران و جهان با استناد به آمارهاي رسمي گفت: در کشورهاي صنعتي بودجه سرانه تحقيق 400 دلار در سال و در ايران در سال 1351، حدود 5/1 دلار، و در سال 1360 اين رقم به 6/0 دلار رسيد، همچنين درژاپن به ازاي هر يک ميليون نفر جمعيت 4800 محقق، درآمريکا 3300 نفر، درآلمان 3000 نفر و در ايران 82 نفر محقق وجود دارد.
استاد دانشگاههاي تهران وآزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات اضافه کرد: وقتي ماده دانش انسان مي‌شود، تحقيق بر روي آن بسيارمشکل است و لازمه توليد پژوهش‌هاي مفيد، توليد روح علمي، آزادي از خرافه‌ها و پذيرش نظرات مخالفان است. وي با انتقاد از نظام آموزشي ايران گفت: تاکيد نظام آموزشي کشور بر حافظه به جاي بازتواني انديشه و ذهن، يک اشکال بزرگ است.

وي آنگاه به سه تنگناي اساسي در توليد پژوهش در ايران اشاره کردو گفت: ما در سه بخش توليد داده‌هاي علمي، توزيع داده‌هاي علمي و مصرف داده‌هاي علمي مشکل داريم. در عرصه توليد بايستي به تنگناهاي فني، انساني، اقتصادي و اجتماعي فرهنگي اشاره کرد در بخش توزيع داده‌هاي علمي، تنگناهاي اشاعه، زنجيره‌اي شدن و دستيابي مشتريان به داده‌هاي علمي مطرح هستند و درعرصه مصرف سخن از تنگناهاي اجتماعي، سنتي و فردي به ميان مي‌آيد.
در همايش مذکور که از روز گذشته شروع شده و تا امروز ادامه دارد، اساتيد و محققان برجسته ايراني سخنراني مي‌کنند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۶:۲۸ بֽظֽ

يك عكس منحصر به فرد از دكتر باقر ساروخاني

من امروز خبر همايش بررسي مسايل علوم اجتماعي ايران را پوشش دادم متن سخنراني دكتر باقر ساروخاني فردا در روزنامه خراسان و همين سايت منتشر مي شود فعلا اين عكس را كه با همين دوربين المپيوس از دكتر گرفته ام ببينيد :
محشر است چه كسي عكس خندان از دكتر ساروخاني دارد؟
sarokhani.JPG

۲ اردیبهشت ۱۳۸۵ ۱:۲۷ بֽظֽ

دکتر علی اکبر فرهنگی پدر علم مديريت رسانه در ايران : دانشگاهها با پژوهش بیگانه اند

گفتگو از : حمید ضیایی پرور
دکتر علي‌اکبر فرهنگي، استاد و رئيس گروه مديريت دولتي دانشگاه تهران، استاد و رئيس گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم و تحقيقات، داراي دکتراي مديريت و فوق دکتراي ارتباطات سازماني از دانشگاههاي اوهايو و اوکلاهماي آمريکا است. دکتر فرهنگي سال 1384 به عنوان «چهره ماندگار» علمي ايران انتخاب شد و از وي طي مراسمي رسمي تقدير به عمل آمد. او پدر علم مديريت رسانه در ايران است و تاليف حدود 20 جلد کتاب و دهها مقاله علمي و تحقيقي از جمله فعاليتهاي آکادميک وي محسوب مي‌شود. با دکتر علي‌اکبر فرهنگي در واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي درباره موضوع «تحقيق و پژوهش در ايران و نقش تکنولوژي‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي» گفتگو کرده‌ايم.
farhangi.JPG

۲۷ فروردین ۱۳۸۵ ۵:۵۲ بֽظֽ

زمینه های علوم ارتباطات - جلسه مورخ 26 فروردین 85

زمینه های علوم ارتباطات
دکتر باقر ساروخانی
26/1/85

ادامه سوالات دکتر ساروخانی از ضیایی
20- تولید اطلاعات چیست ؟
سوال : غایت ارتباطات چیست ؟ اقناع است یا تفاهم ؟
در حوزه ای از ارتباطات تفاهم لازم است اما در حوزه های حداکثر وقتی کاری تولید می کنید باید پذیرش آن قلبی باشد
البته در حوزه های عاطفی تفاهم خیلی مهم است اما در انتقال کالای علمی باید تولید اقناع کنید هایپر درمیک ( زیر پوستی ) عمل کنید و ذهن ضد را ذهن گرایشی کنید . مثلا در جامعه آمریکا سقط جنین حرام است اما برخی می گویند فردی بچه زیاد نمی خواهد یا دختری بچه نامشروع دارد و می خواهد سقط کند . لذا تولید انسان باید شرایط سالم داشته باشد ، شما چگونه می خواهید به افراد مخالف بقبولانید ؟ در اینجا باید اندیشه هایی را مطرح کنید که قانع شود و مبلغ شما شود . طراحی ذهنی باید قوی شود

مطالعات انتقادی ، جلسه مورخ 26 فروردین 85

مطالعات انتقادی
دکتر علی اکبر فرهنگی
26/1/85

ادامه اگزیستانسیالیسم
اگزیستانسیالیسم در یک فضای بدبینی که بشر دچار یاس شده بود مطرح شد و نظریه پردازان اگزیستانسیالیسم اساس نظریات خودشان را در چنین فضایی مطرح می کنند . متفکرا ن اگزیستانسیالیسم از بین ادبا ، روشنفکرها و کسانی که با مقوله هنر سروکار دارند برخاستند . اگزیستانسیالیسم در فضای بین جنگ جهانی دوم به اوج خودش رسید .
متفکران اصلی جریان اگزیستانسیالیسم
4 فیلسوف پایه گذار اصلی اگزیستانسیالیسم هستند :
سورن کی یر کگارد 19
فردریش نیچه19
مارتین هایدگر20
ژان پل سارتر20
البته تفکرات اگزیستانسیالیستی در یونان باستان هم بوده است . مارکوس اورلیوس از جمله اگزیستانسیالیستهای یونانی بوده است . »»»»

۲۱ فروردین ۱۳۸۵ ۱۱:۵۷ قֽظֽ

شیوه های نوین تجزیه و تحلیل اطلاعات

شیوه های نوین تجزیه و تحلیل اطلاعات
دکتر سمیعی
dr sameei (1).JPG
20/1/85
اشاره به مقاله تقی رحمانی در باره ایرانیان و عرصه عمومی ، شرق 19 فروردین 1385
دکتر سمیعی : توالی منطقی موضوع ندارد
پیش فرض ها ، بیانیه هایی هستند که نیاز به اثبات ندارند چون صحیح بودن آنها قبلا به اثبات رسیده است
هدف عمده تحلیل گفتمان
هدف عمده تحلیل گفتمان این است که تکنیک و روش جدیدی را در مطالعه متون ، رسانه ها ، فرهنگها ، علوم ، سیاست و اجتماع به دست دهد. مبادی فکری این روش همان پیش فرض های پست مدرن هستند .
معرفی منبع : مقدمه ای بر روش های تحقیق در تعلیم و تربیت ، تالیف فرزین بانکی – فریدریش کارل روته ، ترجمه احمد علی رحمتی و دکتر حسین میرلوحی ، تیر 1378
تعریف هرمنوتیک :
فهم فاصله فرهنگ روزگار تولید متن با روزگار دریافت متن .»»»

۱۹ فروردین ۱۳۸۵ ۸:۱۳ بֽظֽ

لپ تاپ و دانشگاه و مركز تحقيقات استراتژِيك

چند تا خبر كپسولي :
1- من لپ تاپ خريده ام !!! هووووررررااااااا
2- مثل اين نديد بديدها از امروز لپ تاپم را برده ام دانشگاه و دارم هر چه درس مي دهند آنلاين تايپ مي كنم
3- امروز اولين تجربه كنار گذاشتن قلم در سر كلاس دكترا بود . نتيجه : 2 درس امروز را با سرعت تايپ كردم البته پر از غلط غلوط . الان هم مي خواهم متن هر دو را بگذارم روي سايت . در ادامه .
4- از قبل از عيد يك همكاري همچين بگي نگي مختصري را با مركز تحقيقات استراتژِيك آغاز كرده ام . نتيجه اش را بعدا مي فهميد
5- مركز مطالعات سايبر ژورناليسم در واحد علوم و تحقيقات دارد جان مي گيرد . زحمتش گردن من است بچه هاي دكتراي ارتباطات و مديريت رسانه هم دارند يواش يواش همكاري مي كنند .
اين پست همه اش شد خود افشاگري !
و اما درس ها : »»»»

۱۵ فروردین ۱۳۸۵ ۸:۴۲ بֽظֽ

سايت پروفسور مجيد تهرانيان

پروفسور مجيد تهرانيان از جمله برجسته ترين متخصصان ارتباطات است كه اكنون در دانشگاه هاوايي داراي كرسي ارتباطات بين المللي است . من هميشه از طريق سايت بزرگاني چون دكتر شكرخواه به لينك سايت پروفسور مجيد تهرانيان متصل مي شدم و به دليل اشتباه بودن و يا قديمي بودن آن صفحه قسمت اصلي سايت باز نمي شد و لذا هيچ وقت سايت ايشان قابل استفاده براي من نبود

اين آدرس لينك اشتباهي موجود در اكثر سايتهاي ارتباطات است و اين آدرس درست كه شما را از طريق همان منوهاي مندرج در زمينه عكس بالايي به قسمت هاي اصلي سايت پروفسور مجيد تهرانيان راهنمايي مي كند
در باره پروفسور مجيد تهرانيان به زودي بيشتر مي نويسم و در اينجا فقط همين را مي گويم كه ايشان هم از جمله افتخارات ما مشهدي ها در زمينه ارتباطات است . مي گوييد نه اين صفحه را ببينيد
ضمنا لينك ثابت سايت ايشان و سايت دكتر علي اصغر محكي به سايت خبرنگار اضافه شد

۲۲ اسفند ۱۳۸۴ ۳:۱۷ بֽظֽ

25نكته براى مقاله نويسى در شبکه اینترنت

اين متن براي دانشجويان دانشگاه جامع علمي كاربردي منتشر مي شود
ادامه درس مقاله نويسي :
نوشتن مقاله در وب، شما را در معرض ديدگان افراد بسيار زيادى قرار خواهد داد. به اين ترتيب با صرف كمترين هزينه ها معروفيت خود را تضمين مى كنيد. براى اين كار تنها نياز به صرف اندكى زمان و تلاش داريد. نوشتن مقاله در موضوعات دلخواه كار بسيار آسانى است و مراحل معينى دارد »»»

۴ بهمن ۱۳۸۴ ۴:۴۵ بֽظֽ

امتحان روش هاي پيشرفته پژوهش در ارتباطات و چند سيخ خبر اضافه

امروز سه شنبه امتحان درس روش هاي پيشرفته پژوهش در ارتباطات كه توسط دكتر علي دلاور تدريس شد برگزار گرديد
چون سوالات طولاني بود نتوانستم آنها را يادداشت كنم . اين امتحان آخرين امتحان ترم پاييز ما بود .البته براي تحويل كار تحقيقي اين درس كه 3 فصل اول تز دكتراي ما است 3 هفته ديگر فرصت داريم
×××××××××××
تدريس من در رشته امور فرهنگي دانشگاه جامع علمي كاربردي براي ترم بهار 85 كه از دو هفته پيش شروع شده در درس مقاله و گزارش فرهنگي است ( روزهاي دوشنبه از ساعت 5 تا 8 شب )
×××××××××××
روز يك شنبه گذشته مصاحبه اي با ايسنا به همراه مسوولان جشنواره وبلاگهاي قرآني داشتم طبق معمول در باره وبلاگ هاي فارسي . مدتي است دستگاه ام پي تري پلير خريده ام اين اولين تجربه من در مورد ضبط با ام پي تري پلير بود انصافا كيفيتش عالي است ضمن اينكه امكان جديدي در اختيار وبلاگ نويس مي گذارد : انتشار متن مصاحبه بر روي وبلاگ ، يعني يك نوع پادكست . اگر ايسنايي ها متن كامل مصاحبه را منتشر نكردند احتمالا من متن كامل صحبتهاي خودم را در باره وبلاگهاي فارسي بر روي همين وبلاگ منتشر مي كنم
فكر مي كنم كم كم بايد به فكر يك پادكست براي خبرنگار باشم . دوستاني كه مي توانند در اين باره به من كمك فني بكنند محبت خودشان رادريغ ننمايند
×××××××××××
هفته پيش قرار بود كريستين امانپور خبرنگار سي ان ان كه به تهران آمده بود مصاحبه اي با من در باره وبلاگهاي فارسي داشته باشد .به دلايلي شخصي علي رغم پذيرش مصاحبه ، بعدا منصرف شدم
×××××××××××
اين روزها بر سر انتشار برخي مطالب در وبلاگ گروهي ارتباطات ، بحث جالبي در باره كپي رايت و حق مولف در فضاي سايبر در گرفته است . اين لينكها را ببينيد :
معرفي سارقين اينترنتي: اين بار سايت پرگار
آقای حسین امامی!!!!!! زود قضاوت نکنید!
نقد پذیر باشیم -( در باره ذكر منبع در وبلاگ)
بي اطلاعي موجب پيش داوري مي شود!
كپي رايت و آزادي در فضاي سايبر

۲ بهمن ۱۳۸۴ ۹:۱۶ قֽظֽ

چرا سوالات امتحانات تخصصی روی وبلاگ؟


دكترعبدالرضا شاه محمدی رييس گروه ارتباطات دانشگاه آزاد تهران مركزي در وبلاگ خودشان با عنوان mass communication جمله كوتاهي با اين مضمون نوشته اند كه البته مي تواند سر آغاز يك بحث جنجالي مهم در دانشگاه باشد . ايشان نوشته اند:
چرا؟
سوالات امتحانات تخصصی روی وبلاگ؟

براي همين يك سوال كوچك كامنتي به شرح زير منتشر شده :
نويسنده: سارا پنجشنبه 29 دي1384 ساعت: 21:57
از چند حالت می شود به آن پرداخت: اول اینکه ممکن است با اجازه استاد مربوطه باشد که در این صورت اشکالی ندارد. ما هم یک استاد داشتیم که سر جلسه امتحان اجازه داد برگه سئوالها را با خودمان ببریم و سر کلاس هایش هم می گوید نمونه سئوالات ترمهای قبل را از دوستانتان بگیرید. اما بیشتر استادها نه نمونه سئوال می دهند و نه دوست دارند کسی از سئوالات ترمهای گذشته شان با خبر شود اما شاگردهایی که چند نمونه سئوال را می توانند از دوستان ترمهای قبل بپرسند در امتحان موفقترند چون بیشتر سئوالات تکرار می شود. حال اگر این به صورت مساوی در اختیار همه قرار بگیرد چه اشکالی دارد؟ دومین حالت. ممکن است بدون اجازه استاد مربوطه باشد در آن صورت ممکن است اسم آن استاد ذکر نشود که باز هم اشکالی ندارد. اما اگر ذکر شود می شود گفت آن شاگرد یک خصومتی با استادش داشته و یا امتحانش را بد داده و می خواسته به این صورت تلافی کند.مخصوصاً اگر فقط سئوالات یکی از امتحاناتش را در وبلاگ قرار داده باشد. سومین حالت ممکن است به قول معروف می خواسته جلب توجه کند. سطح وبلاگش را بالا ببرد و یا جذب مخاطب کند و اما چهارمین حالت باید دید آیا خودش هم تدریس می کند یا نه؟ اگر تدریس می کند آیا این سئوالات درس خودش است؟ اگر باشد باید تبریک گفت چون تا حالا ندیدم استاد یا معلمی این کار را بکند و اگر مال خودش نیست و خودش هم تدریس می کند چرا سئوالات امتحان خودش را روی وبلاگ نگذاشته یا نمی گذارد؟

با توجه به اينكه در يكي دو هفته اخير 3 نفر از ارتباطاتي ها سوالات امتحانات تخصصي را بر روي وبلاگ منتشر كرده اندشامل :
استاد دكتر يونس شكرخواه - تحت عنوان: سئوالات زبان تخصصی
استاد دكتر حسام الدين آشنا - تحت عناوين : آزمون درس پژوهش در رسانه هاي خبري، امتحان ارتباطات بين المللی و ميان فرهنگی ، امتحان درس ارتباطات بين المللي و روابط بين المللي مقطع دوره دکتري
و اين حقير تحت عناوين : سوالات امتحان درس نظريه هاي نوين ارتباطات و توسعه ، سوالات امتحان درس مطالعات جديد در ارتباطات سياسي
بحث را باز مي گذارم تا دوستان نظر بدهند و خود در باره چرايي اين اقدام قضاوت كنند
تكميلي :
پرسشهاي امتحان پايان ترم درس ارتباطات و توسعه كارشناسي‌ارشد دكتر خانيكي - دانشگاه علامه طباطبايي

كتابهاي جديد ارتباطات

بازار انتشار كتاب هاي جديد در حوزه ارتباطات داغ داغ است
دكتر سيد محمد دادگران عضو هيات دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مرکز دو كتاب جديد در دست چاپ دارد؛‌ «گفتاري درباره تبليغات تجاري» و يكي هم «مطالعات انتقادي در ارتباطات آمريكا.»
دفتر مطالعات و توسعه رسانه‌ها كتاب روزنامه‌نگاري تخصصي ، جديدترين اثر حسين قندي را كه يكي از باسابقه‌ترين فعالان عرصه روزنامه‌نگاري و استادان اين حرفه است، منتشر كرده است
دكتر عبدالرضا شاه محمدي عضو هيات علمي دانشگاه و رئيس گروه ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامي دو كتاب جديد به نام «اقناع و تبليغ » و « ارتباطات بين الملل» آماده چاپ دارد كه هر دو كتاب بزودي توسط انتشارات «زرباف» وارد بازار مي شود. از آقاي شاه محمدي كتاب « كنترل رسانه ها » اثر نوام چامسكي نيز قبلا توسط انتشارات «فكرت» به بازار آمده است.
نا گفته نماند كتاب جنگ نرم 3 اين حقير تحت عنوان " روزنت هاي فارسي " توسط موسسه مطالعاتي ابرار معاصر تهران در دست انتشار است

۱ بهمن ۱۳۸۴ ۴:۱۸ بֽظֽ

سوالات امتحان درس مطالعات جديد در ارتباطات سياسي

امروز امتحان درس مطالعات جديد در ارتباطات سياسي كه توسط استاد دكتر محمد سلطاني فر تدريس شد برگزار گرديد
( رشته ارتباطات- مقطع دكترا -دانشگاه آزاد اسلامي - واحد علوم و تحقيقات ) سوالات امتحان به شرح زير بود :
1- دلايل عدم شكل گيري تبليغات سياسي در احزاب كشور را چه مي دانيد ؟ ريشه يابي نماييد
2- روش هاي استفاده از ابزار هاي تبليغاتي توسط گروههاي فشار و گروههاي ذي نفوذ را چه مي دانيد ؟
3- يك كمپين Campaign تبليغاتي را كه بتواند در انتخابات آينده مجلس خبرگان از هم اكنون در مجامع سياسي قابليت استفاده داشته باشد طراحي كنيد كه بتواند:
الف - مردم بيشتري را به صحنه انتخابات بكشاند
ب- اهميت و جايگاه مجلس خبرگان را براي مردم معرفي كند
ج- جايگاه جناح هاي سياسي را در اين انتخابات به تصوير بكشاند
4- در انتخابات گذشته رياست جمهوري اولويت و سهم هر يك از نهادها و كنشگران سياسي را مشخص كنيد

۲۷ دی ۱۳۸۴ ۴:۰۷ بֽظֽ

سوالات امتحان درس نظريه هاي نوين ارتباطات و توسعه

امروز امتحان درس نظريه هاي نوين ارتباطات و توسعه مربوط به استاد دكتر علي اكبر فرهنگي برگزار شد . ( رشته ارتباطات - مقطع دكتراي تخصصي - دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات ) سوالات امتحان عبارت بودند از :
1- نظريات مركانتاليسم و توسعه را تحليل كنيد
2- Theory of Minimal Effects of the Mass Media را شرح دهيد
3- ارتباط فرهنگ و توسعه را تحليل و نقش رسانه ها را در اين مورد بررسي نماييد
4- نظر تالكوت پارسونز در مورد توسعه چيست ؟ و رسانه ها در اين مورد چه نقشي دارند ؟
5- Theoritical Biases in Deffinition of Innovation Research
6- نظر تحليلي خود را نسبت به توسعه و رسانه بنويسيد

پاسخ ها را اگر فرصتي دست داد در ادامه همين مطلب مي نويسم

۲۶ دی ۱۳۸۴ ۴:۰۶ بֽظֽ

دانشگاه : درس مقاله و گزارش فرهنگي

براي دانشجويان پودماني
مقاله‌(1)
درس : مقاله و گزارش فرهنگي
دانشگاه جامع علمي و كاربردي

نوشتن‌ مقاله‌ را چگونه‌ آغاز كنيد ؟
طرح‌ كلي‌
براي‌ خوب‌ نوشتن‌ در ابتدا بايد يك‌ طرح‌ كلي‌ داشته‌ باشيد. نوشته‌ هاي‌ جالب‌، رسا و موثر، داراي‌ سيستم‌و نظم‌ مي‌ باشند كه‌ در آنها لغات‌ درجاي‌ مناسب‌ خود بطور صحيح‌ و منطقي‌ مرتب‌ شده‌ اند .
اما قبل‌ از اينكه‌ بتوانيد شروع‌ به‌ نوشتن‌ كنيد بايد چيزي‌ براي‌ گفتن‌ ويا به‌ عبارت‌ دقيق‌ تر پيغامي‌ براي‌توصيف‌ كردن‌ داشته‌ باشيد .
بدون‌ سعي‌ و تلاش‌ و چند يار تمرين نمي‌ توانيد يك‌ مقاله‌ را از آغاز تا انتها بنويسيد مگر اينكه‌ در اين‌ زمينه‌خيلي‌ با تجربه‌ باشيد. تكنيك‌ اصلي‌ در تحقيقات‌، طراحي‌ يك‌ طرح‌ دقيق‌ براي‌ توصيف‌ واضح‌ و روشن‌ مشكل‌است‌. در اينجا مشكل‌ شما نوشتن‌ يك‌ مقاله‌ تحقيقي‌ مي‌باشد ساختار مقاله‌ به‌ موضوع‌ مطرح‌ شده‌ در آن‌بستگي‌ دارد. هدف‌ مقاله‌ و همه‌ گيري‌ آن‌ نيز مهم‌ است‌ .

مفاهیم و نظریه های ارتباطات

از امروز منوی جدیدی به سایت خبرنگار اضافه شد : دانشگاه در این منو مطالب درسی و دانشگاهی منتشر خواهد شد . من معتقدم انتشار متون درسی دانشگاه بر روی اینترنت هم گستره آموزشی را وسیع تر خواهد کرد و هم خود این روش می تواند به عنوان وسیله ای کمک آموزشی برای ارتقاء سطح علمی افراد باشد
مفاهیم و نظریه های ارتباطات
من این درس را در ترم پاییز ۸۴ در دانشکده علوم اجتماعی و روانشناسی در رشته ارتباطات مقطع کارشناسی ارشد تدریس کردم . یکی از دانشجویان این گروه به نام آقای میرزایی زحمت تایپ آن را کشیده اند . ضمنا برخی از متون ترجمه و تحقیق دانشجویان در این درس که به صورت سی دی تحویل من شده ، به نام خود دانشجو ، به تدریج در همین سایت منتشر خواهد شد »»»

۱۷ دی ۱۳۸۴ ۱۱:۲۲ قֽظֽ

وبلاگ به عنوان تز دکترا

راستش اگر چه هنوز تا انتخاب تز دکترا زمان زیادی باقی است اما فکر می کنم اگر آدم بخواهد در انجام پروژه پایان نامه دکترایش موفق شود باید آنرا از مدتها پیش انتخاب کند و بر روی آن کار کند . در واقع آدم باید با موضوع تحقیقی اش زندگی کند
همانطور که احتمالا از مطالعه مطالب این سایت متوجه شده اید من علاقه زیادی به پدیده یا تکنولوژی وبلاگ دارم و گمان می کنم از این تکنولوژی برای رشد و توسعه در ایران می توان استفاده های زیادی کرد .
من برای عنوان تزم موارد زیر را در نظر گرفته ام و با کمک و راهنماییهای شما امیدوارم در مورد یکی از این عناوین به نتیجه برسم :
عناوین پیشنهادی :
1- بررسی نقش وبلاگ در آموزش و تحقیق در ایران
2- بررسی علل رویکرد روزنامه نگاران به وبلاگ نویسی در ایران
3- بررسی نقش وبلاگ های فارسی در سیاست و فرهنگ در ایران
4- بررسی کارکردهای آموزشی وبلاگ نویسی در ایران و جهان
5- بررسی چالش ها و پیامدهای سیاسی و امنیتی وبلاگها در ایران
6- بررسی قابلیتها و کاربردهای وبلاگ برای توسعه در ایران
در مورد منابع مطالعاتی یا ادبیات موضوع هم منابع بسیار خوبی را در اختیار گرفته ام و امیدوارم هر کس از دوستان لینک یا مطلب به درد بخوری در این زمینه دید برایم ارسال کند

۱۳ دی ۱۳۸۴ ۱۱:۳۴ قֽظֽ

جامعه اطلاعاتی و توسعه در ایران

این متن پاور پوینت یک تحقیق کلاسی در درس ارتباطات و توسعه است که کل آن 111 صفحه است اما گذاشتن همه متن روی سایت سنگین خواهد شد ، لذا چکیده و سوالات اساسی و چارچوب نظری بحث را منتشر می کنم :
farhangi.JPG
درس : ارتباطات و توسعه
استاد : دکتر علی اکبر فرهنگی
دانشجو : حمید ضیایی پرور
سوالات :
»»»

۲ اسفند ۱۳۸۳ ۶:۱۶ بֽظֽ

مواد آزمون دکترا و کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی


خیلی وقت است که در نظر دارم تمام مواد و سوالات آزمون دکترا و کارشناسی ارشد ارتباطات را روی این وبلاگ منتشر کنم امروز منابع کارشناسی ارشد را در یکی از وبلاگها دیدم که آن را انعکاس می دهم و در ادامه منابع و سوالات دکترا را هم منتشر خواهم کرد . همچنین لیستی از منابع کنکور رشته های مختلف در مقطع کارشناسی ارشد در ادامه همین مطلب منتشر شده است