چهارشنبه | ۲۳ | خرداد | ۱۴۰۳

اخلاق در هوش مصنوعی مولد

مقاله اخلاق در هوش مصنوعی مولد، نوشته مشترک حمید ضیایی پرور و طاهره ساعدی در کنفرانس بین المللی اخلاق دیجیتال و فضای مجازی که ۳۰ بهمن ماه ۱۴۰۲ در دانشگاه تهران برگزار شد مورد پذیرش قرار گرفته و  ارایه شد .

هوش مصنوعی مولد یک حوزه نوظهور در هوش مصنوعی است که به سیستم‌هایی می‌پردازد که می‌توانند محتوای جدید و خلاقانه تولید کنند. این سیستم‌ها پتانسیل کاربردهای گسترده‌ای در زمینه‌های مختلف مانند هنر، رسانه، آموزش و بهداشت را دارند. محقق با روش تحقیق تحلیل محتوای کیفی، موضوعات چالشی مانند اقوام ؛، تبعیض نژادی، توهین فردی، خشونت، پورنوگرافی، تصاویر غیر اخلاقی، اخبار جعلی و جعل عمیق، حریم خصوصی، تروریسم وآزارگری را با سه گروه از فناوری های هوش مصنوعی مولد شامل چت باتهای کوپیولت ، جیمنی و کلاود به صورت پرامپت سفارش داده و خروجی های تولیدی  آنها را مورد تجزیه و تحلیل کیفی قرار داده است. یافته های هر کدام از پرامپت های داده شده به سه فناوری هوش مصنوعی مولد در قالب جداولی با همدیگر مقایسه شده و تعداد خروجی ها و نوع پاسخ ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است

مقاله نتیجه گیری کرده است استفاده از هوش مصنوعی مولد  با چالش‌های اخلاقی خاصی همراه است.این چالش‌ها شامل موارد زیر هستند:تأثیر بر محتوای خلاقانه، احتمال سوء استفاده از هوش مصنوعی مولد  برای تولید محتوای مضر، عدم شفافیت در عملکرد. این مقاله همچنین به برخی از راه‌های مقابله با این چالش‌های اخلاقی می‌پردازد. این راه‌ها شامل موارد زیر هستند:توسعه استانداردهای اخلاقی برای استفاده از  هوش مصنوعی ، آموزش کاربران در مورد استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی مولد ، تحقیق در زمینه هوش مصنوعی . این مقاله نتیجه می‌گیرد که استفاده از هوش مصنوعی مولد   با چالش‌های اخلاقی خاصی همراه است. برای کاهش این چالش‌ها، توسعه استانداردهای اخلاقی، آموزش کاربران و تحقیق در زمینه هوش مصنوعی مولد ضروری است.

فایل پی دی اف مقاله مذکور را  می توانید از در بخش فروشگاه سایت خبرنگار دانلود کنید

 

خبر های قبلی و بعدی